Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud selle aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on vehklemise maailmameister Kristina Kuusk.
Positiivne meel
Vehklejaga vesteldes on tunda temast õhkuvat positiivsust ning jõudu. Kui küsisime selle saladust, vastas naine, et üldiselt hoiab tema tuju üleval juba see, kui ta hommikuti aknast välja vaatab. Kui õues on hea ilm, on ka naisel põhjust särada ning tekib soov õue jooksma minna. Samuti hoiab meele rõõmsana Kuuse väike tütar, kelle kõrvalt ta iga päev midagi uut õpib. „Kuid ka minul on momente, kus ma suu kõrvuni ringi ei käi,” lausub naine.
Sportlastee algus
Kuusk on pärit Haapsalust, kus alustas sportimist juba väikese tüdrukuna. Kuna Haapsalus suurt midagi teha ei olnud, tuli tüdrukul kõik seal pakutavad spordialad läbi käia, et end tegevuses hoida, kui just oma aega väljas jõlkumisega ei tahtnud sisustada. Sellepärast on naine läbi proovinud väga palju erinevaid spordialasid, kuid vehklemise juurde jäi ta just sellepärast, et naine peab end adrenaliinisõltlaseks ning kui teine mõõgaga vastas seisab, võtab see südame puperdama küll ning adrenaliin on laes.
Tagasi sportlaskarjääri juurde
Pärast lapse sündi taas vehklemisega alustanud Kuusk sõnab, et tippspordi juurde naasmine oli oodatust lihtsam, sest väikest last kasvatades on iga harv hetk, mis on veedetud kodust väljas, uue väärtusega. Trennis käies saab Kuusk tuulutada pead mõtetest. Samuti tõdeb vehkleja, et kui oled harjunud liikuma, on liikumisharjumust väga raske välja juurida, mistõttu on sportimine talle oluline. Vehklemine on spordiala, mis ei sea vanuselisi piiranguid. See on ka põhjus, miks pärast lapse saamist on võimalik alaga edukalt jätkata.
Mängud võivad võtta ootamatuid pöördeid
Sarnaselt tennisematšidele on ka veheldes suur võimalus mängida end kaotusseisust võitjaks ja eduseisust kaotajaks. Kristina Kuusk meenutab, et suurim kaotusseis, kust ta siiski võitjana väljus, on olnud 11:5. Eredalt on naisel meeles mäng, kus ta oli eduseisus 14:9, kuid mäng lõppes 14:15 tema kahjuks. See mäng mõjutab teda tänase päevani, sest iga kord, kui ta on oma võistluses jõudnud 14. punktiskoorini, tuleb tal hirm ning peas käivad mõtted, mis ta nüüd tegema peaks. „Üle ei tohi mõelda, tuleb lihtsalt järgmine torge ära teha,” ütleb vehkleja. Treeningutel mängivad nad selliseid ootamatuid hetki sadu kordi läbi, et võistlustel nendeks valmis olla.
Töökus trumpab talendi üle!
Kristina Kuuse sõnul saab sportlane edukaks tänu töökusele, mis trumpab talendi üle. „Mina olen palju ära teinud töökusega, minu grupis oli kümme tüdrukut, kes olid minust andekamad, kuid nendest jäin võistlustulle alles mina, jäärapäisus on siin oluline,” ütleb vehkleja. Naine meenutab oma esimese medali võitmise lugu ning ütleb, et see tuli väga raskelt. „Peas kerkis mõte, et ehk minu jaoks polegi medalit ja vehklemine pole mulle loodud. Emotsioone, mis meid valdasid, kui lõpuks medali naiskonnaga kätte saime, ei ole võimalik kirjeldada,” ütleb vehkleja ning lisab, et naised tundsid korraga nii rõõmu võidu üle kui ka kurbust, et medali võitmisega nii kaua aega läks. Kristina Kuuse sportlaskarjääri üks eesmärke oli selle jooksul tuua koju vähemalt üks tiitlivõistluste medal, mis tolle võistlusega ka saavutatud sai.
Motivaator trenni tegemiseks
Kuuse jaoks on hea suhe treeneriga talle väga oluline. „Arutlev suhtlus treeneriga on minu jaoks parim lahendus motivatsiooni hoidmiseks,” sõnab ta. Vehklejale meeldib, kui treeneriga räägitakse vead üksipulgi läbi, mille käigus jõutakse mõlemaid osapooli rahuldava lahenduseni. Noorena oli tema motivaator aga ema, kellel olid varuks kavalad nipid tütre vehklemise juures hoidmiseks. Näiteks sai Kuusk iga võistlusel saavutatud tubli koha eest kindla summa taskuraha – mida kõrgem koht, seda suurem auhind. See pani vehkleja pingutama. Kristina Kuuse sõnul on oluline roll trenni motivatsiooni hoidmisel mängida treeneril, kelle puhul on oluline, et ta saaks aru, mis tüüpi sportlasega tegu on. „Mõnele sobivad rangemad meetmed, teine on jälle õrnem, kellele käratav treener hästi ei mõju,” ütleb Kuusk.
Kuidas saavutada spordis edu?
Kristina Kuuse sõnul algab kõik vundamendi ladumisest. Lapsena tuleks käia trennides, mis annavad koordinatsioonitaju, hea kehahoiaku, vastase keha lugemise ja manipuleerimisoskuse ning distantsitunnetuse. Sealt edasi võib juba ükskõik mis spordialal edukaks saada. Teiseks pole tippu jõudmise teekond sugugi mitte lineaarne. „Et teha üks samm edasi, tuleb tihti teha kaks sammu tagasi,” ütleb vehkleja. Seetõttu on distsipliin ja töökus väga olulised saamaks edukaks sportlaseks. Viimaseks oleks hea otsida endale usaldusväärne isik, kellega rääkida. Olgu selleks trennikaaslane, ema või treener. Nii võivad enda peas keeruliseks mõeldud mõtted hoopis loogilisema pöörde saada!
Kogu intervjuud Kristina Kuusega saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!
Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.
Tekst: Boost Yourself