Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on taas maastikurattasõitja Janika Lõiv.
Olümpiadebüüt tehtud
Janika Lõiv jõudis sel suvel pärast suure ja raske töö tegemist oma esimesele olümpiale Tokyosse. Naine ütles, et nüüd on tal uhke tunne öelda, et on olümpial käinud, kuid samas valitseb pärast võistlust ka natuke tühi tunne sees. „Teekond olümpiani oli palju ägedam ja pikaajalisem ning nõudis suuri pingutusi,“ sõnab jalgrattur ja lisab, et olümpiale saamine on raskem, kui seal hea tulemus sõita. Tema sõnul on olümpia iga sportlase jaoks eriline sündmus, kuna see toimub nii harva. Sportlane platseerus võistlustel 17. kohale.
Olümpia võistlusrada oli eriline
Lõiv meenutab, et kui käis enne olümpiasõitu rada üle vaatamas, sai ta väikese šoki osaliseks, sest rada oli väga tehniline ning esialgu tundus talle, et sealsetest mägedest ei ole võimalik sõita ei üles ega alla. Kuid kui lõpuks rajal juba harjutada sai, läks esimene hirm üle ning rada sai suhteliselt kiiresti selgeks. „Kui rada on selge, saab seda nautima hakata,“ ütleb sportlane ja lisab, et kõige parem on muidugi rada nautida kuivades oludes. Olümpiapäeval saabus Tokyosse aga tsunamihoiatus ning kaks tundi enne rajale minekut tuli suur vihmavaling, mis muutis raja väga märjaks ja poriseks. Samuti muudeti võistluspäeva hommikul rajajooni, mida tavaliselt nii ootamatult ei tehta. See tähendas võistlejate jaoks sama päeva hommikul raja uuesti tundma õppimist. Edu tagas võistlejatele kiire õppimisvõime, eelnev kogemus ja hulljulgus.
Vormi ajastamine võistlusteks
„Praegu tean kindlasti, mis mul tegemata jäi ning mida järgmine kord teisiti teha. Vormi ajastamine oli seekord hooaja esimese poole peale,“ tõdeb Lõiv. Kuna olümpiamängud jäid aga hooaja lõppu, oli võistlemist enne olümpiat palju. Vahetult enne Tokyot käis Janika Lõiv veel Eesti meistrivõistlustel, et ka see tiitel koju tuua. Kuna jalgrattur pidi hooaja alguses olümpia jaoks punkte koguma, ei olekski ta seekord palju midagi teisiti teha saanud. Sportlane pidi ajastama oma vormi tipu hooaja alguseks, mistõttu läks ta olümpiale juba langeva vormi pealt. „Olen pidanud terve selle aasta läbi heas vormis olema, sest olen pidevalt võistelnud. Lõpuks väsid võistlemisest ära ja seepärast ei tule tulemus enam nii hea,“ sõnab naine.
Võistlushetkes olemine
Sportlane ütleb, et võisteldes on tal kaks peamist hetke, kus ta tunneb, et on endast kõik andnud ning edasi minna on väga raske. Esimene punkt tuleb juba teisel või kolmandal võistlusminutil, kui alguse spurt on tehtud ja välja on pandud kõik, mis nii-öelda torust tuleb. Edasi tuleb mõttesse, et sõita tuleb veel üle tunni aja ning tahaks jalgu sirgu lasta. Olenevalt maastikust saab seda ka mõnikord teha, näiteks, kui ees ootavad laskumised, kus saab natuke puhata. Peale esimest ringi tekib Lõivul tavaliselt oma rütm, millega järgmised ringid läbida. Teine hetk, kus suurem ärakukkumine tekib, on enne viimast ringi. Sel hetkel tunneb naine, et enam tal energiat ei ole ja midagi pole endast enam anda. „Siis pean viimase ringi lihtsalt ära kannatama,“ ütleb Lõiv. Raskeim võistlusformaat sportlase jaoks on aga lühikesed 20-minutiliste radadega võistlused, kus tuleb läbivalt terve sõidu endast kõik anda.
Pärast olümpiat on valmis rohkem riske võtma
Enne Tokyo olümpiat pidi Janika Lõiv end väga hoidma ja stabiilselt võistlustel sõitma, et olümpial hästi esineda. Suur stress oli tingitud ka koroonapandeemiast, sest haigeks jääda ei tohtinud naine mitte mingil juhul. Pärast olümpiat vajus suur pinge sportlase õlgadelt maha ning seejärel läks ta edasi võistlema Euroopa meistrivõistlustele, kust noppis kuuenda koha. „Sõitsin pikalt neljanda koha peale, kuid lõpus sai jõud otsa,“ ütleb ta. „Praegu julgen trennis rohkem riskida ja katsetada,“ sõnab Lõiv ning ütleb, et proovib trennis aru saada, mis talle rohkem sobib ja katsetab võimalusi, kuidas kiiremini sõita. „Tunnen, et olen võimeline kõvemalt sõitma, kui olen seda siiani teinud,“ tunnistab ta.
Pikaajaline unistus täitus
Sel aastal sõlmis Janika Lõiv oma esimese profilepingu, mis on Eesti mõttes väga suur saavutus. „Saan esimest korda öelda, et olen profisportlane,“ rõõmustab rattur, et on nüüd osa Prantsusmaa profitiimist KMC Orbea. Nüüdsest saab naine sajaprotsendiliselt keskenduda rattaõidule ning ei pea finantspoole pärast ise muretsema. Kõik vahendid on sportlasel olemas, mida tuleb oskuslikult kasutada, et ka edaspidist arengut näha oleks. „See on olnud minu suur unistus, olen seda lepingut kolm aastat üritanud saada,“ tõdeb Lõiv. Esimest korda pakuti ratturile lepingut eelmisel aastal, kuid siis ei soovinud naine veel eesootava olümpia pärast tiimiga liituda. „Üle-eelmisel aastal võtsin ise ühendust, kuid siis ei olnud nemad minust veel huvitatud,“ meenutab sportlane. Naine tõdeb, et Eestil pole suurt turunduslikku väärtust, sest siin on vähe inimesi ja rattureid, mistõttu oli maastikurattatiimi saamine väga keeruline, kuid õnnestus Lõivul suurepäraselt!
Kogu intervjuud Janika Lõivuga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!
Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.
Tekst: Boost Yourself