Boost Yourself #minavalinliikumise

Tanel Leok: “Mind on jäänud kripeldama, et ei ole saanud oma karjäärile korralikku punkti panna.”

3 minutit lugemist

Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on mootorrattasportlane Tanel Leok.

Motospordist ümbritsetud

Tanel Leok on pärit Võrumaalt Sõmerpalu metsadest, kus ta on mootorrattaspordiga ümbritsetud olnud kogu elu. Pea terve tema pere on mitu põlvkonda tegelenud selle spordialaga: sealt tuleb ka suursugune nimetus Leokite dünastia. Sporditegemine on nende peres alati au sees olnud. Leok arvab, et ilmselt oli ümbruskond see, mis soosis neid mootorrattaspordiga tegelema ning lisaks muidugi kõigile väga meeldib see ala. Koos putitati ka mototehnikat, mis maapoistele hästi sobis. Suurimaks eeskujuks peab ta aga oma onu Avo Leokit, keda peab lausa raudmeheks. „Ükski motoinimene ei trumpa Avo võimekust üle. Ta on üks kõvemaid spordimehi,“ tunnustab sportlane Avo Leokit. Tanel nägi väiksena üles kasvades onu tegemisi kõrvalt ning tõdeb, et tänapäevaste treenimisvõimalustega ei anna seda enam võrreldagi. Leok mäletab, et onu tegi küüni all väikese lambi valgusel soojendust: kangid olid roostes, aga onu tahtmine oli suur.

Väike riik, palju krossisõitjaid

„Eestis on motokrossimaailmas väikese riigi kohta palju edukaid krossisõitjaid,“ ütleb 530 MM-etappi läbi sõitnud sportlane. Meil on palju krossiradu, mis tähendab, et häid võimalusi treenimiseks jagub. Leok toob näitena välja ka Sloveenia, kus leidub  samuti väikese riigi kohta palju häid sõitjaid. Sportlane ütleb uhkusega, et Eestis mootorrattaspordis pealtvaatajatest  puudu ei jää. Spordiala on väga aktiivne ja seda on põnev vaadata. Suurimad fännid käivad eestlastele kaasa elamas ka välismaa radadel. „Ei taha küll midagi maha teha, aga teistel spordialadel sageli nii palju pealtvaatajaid kui meil ei näe,“ rõõmustab Leok.

Treeningkava

Nagu ka iga teise spordiala juures on ka mootorrattaspordis Leoki sõnul kõige olulisem regulaarne trenni tegemine. Jooksmine on üks põhilisi alustreeninguid, mida tuleb kindlasti harrastada. Seejärel tuleb treeningkavasse jalgrattasõit. Liiga palju jõutreeningut, mis lihased väga suureks ajab, ei ole aga sportlase sõnul mootorrattaspordiga tegeledes hea teha. Ta toob näiteks suured käelihased, mida mootorrattaga sõites seljas olev varustus soonima hakkab  ning lõpuks võivad sõrmed nii ära surra, et neid ei ole võimalik enam tunda. Sellest tulenevalt ei tunnetata mootorrattal enam ka pidurit ja gaasi. Tanel Leok treenib nii, et novembrist jaanuarini keskendub ta rohkem jõusaalis käimisele. Jaanuarist hakkab ta treenituid lihaseid lagundama ja pikemaks treenima, mis tähendab, et ta käib pikematel jalutuskäikudel, jookseb, sõidab rattaga ning teeb trenni enda keharaskusega ja tasakaaluharjutusi. Kui lihased on pikemaks tagasi treenitud, on märtsi lõpus hea alustada motokrossi hooajaga.

Pulss on kõrge

Mootorrattasport on ala, kus sportlase vormi mingiks kindlaks hetkeks ajastada ei ole võimalik. Tsikliga peab sõitma aasta läbi, sest sellist koormust nagu tsikliga sõites kuskilt mujalt ei saa. Nii treeningutel kui ka võistlustel on pulss kogu sõidu vältel väga kõrgel. Sportlane räägib, et üks võistlussõit kestab umbes 40 minutit, adrenaliin on laes ning pulss püsib terve aeg 180–200 löögi juures minutis. Mõnikord on päevas kaks võistlussõitu ning siis on päeva teiseks sõiduks väga raske taastuda, kuna esimese ajal pandi endast juba kõik ja rohkemgi välja.

Testib mootorrattaid

Tanel Leok on oma pika sportlaskarjääri jooksul proovinud läbi kõik saadaval olevad tsiklimargid, mistõttu testib ta täna KTM ja Husqvarna mootorrattaid. „Ma ei saa öelda, milline mootorratas on parim, kuid saan nende karaktereid võrrelda,“ ütleb mees. Tööprotsess käib nii, et mehele antakse kümme mootorratast, millest tema peab välja valima kolm. Väljavalitud mootorrattaid esitletakse võistlussõitjatele, kes valivad endale parima välja. „See on põnev töö ja mulle meeldib seda teha,“ ütleb Leok.

Karjäärile korralik kriips alla tõmbamata

Tanel Leok otsustas eelmisel aastal, et tema tippsportlaskarjäär saab nüüd läbi, kuid spordialast loobumine on mehele palju raskem kui tema teistel pereliikmetel, kes on tippspordiga lõpetanud. „Mind on kripeldama jäänud üks asi. Koroonaepideemia tulles ei saanud ma teha korralikku viimast MMi oma fännide ja pere ees. Sellepärast mõlgub mul mõtteis, kas teha üks veel või mitte,“ arutleb mees. „Mulle meeldib tsikliga sõitmine väga, see on ilmselt ka minu edu võti olnud. Ma ei suuda sellest eemal olla, vahet pole, mis kohustused mind ootavad,“ tunnistab Leok. Kuna mehel kasvad kodus ka pojad, kes on noorte motomaailmas juba korralikke tulemusi näidanud, on ta kõhkleval seisukohal, kas mitte jätta kõik enda tegemised sinnapaika ning keskenduda 100% nende arengusse.

Kogu intervjuud Tanel Leokiga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!

Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.

Tekst: Boost Yourself