Boost Yourself #minavalinliikumise

Gert Kams: “Trennikaaslastest on saanud sõbrad kogu eluks”

2 minutit lugemist

Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on endine Eesti jalgpallikoondise kapten Gert Kams.

Kirju taust toob plusspunktid hilisemas elus

Gert Kams on pärit Koerust ning väikesest kohast tulles on tavaline, et tegeletakse kõigega, mis kodukohas teha saab. Sellepärast on Kams mänginud võrkpalli, jalgpalli, korvpalli, tegelenud kergejõustikuga ning suusatamisega. Noores eas mitme erineva spordialaga tegelemine annab sportlasele juurde erinevaid uusi elemente, näiteks koordinatsioon ja plahvatuslikku jõudu arendavad oskused, mis pea igal spordialal kasuks tulevad. Professionaalse jalgpalluri karjäärini jõudis Kams seetõttu oma elus suhteliselt hilja, kuid sellegipoolest saavutas ta selle jooksul palju ega kahetse midagi.

Meeldejäävamad hetked karjääris

Gert Kams vaatab oma jalgpallikarjäärile positiivselt tagasi ning ütleb, et parim osa selle juures on olnud trennikaaslased, kellest on saanud sõbrad kogu eluks ning mees teab, et võib alati nendele loota. Teine suurhetk karjääris oli Eesti jalgpallikoondise kapteniks olemine. „See on hea tunne, kui saad oma riigi koondise kaptenina väljakule viia,” sõnab Kams. Kolmandaks on mees uhke, et saab oma karjääriga noorematele jalgpalluritele eeskujuks olla.

Kapteni roll meeskonnas

Kapteni roll meeskonnas on oluline ning see eeldab, et kapten mõistab mängijaid ja oskab neid juhtida mitmel tasandil. Võistkonna kapten peab kindlasti oskama inimestega suhelda ja peab tundma oma mängijate käitumismustreid nii trennis kui mängudel. Samuti peab kapten oskama kasvatada austuse enda vastu ning teadma, kuidas mängijaid õigesti motiveerida ja meeskonda tervikuna edasi viia. Kapten on terve tiimi eeskuju, mistõttu peab ta  kõvasti pingutama ning endast alati maksimumi andma.

Hea on elu jooksul harrastada mitmeid spordialasid

„Tõsiasi on see, et ratsa rikkaks professionaalse jalgpallurina Eestis ei saa, kuid tasapisi hakkab olukord paremaks minema ning jalgpalluri elukutse on Eestis prestiižsemaks muutumas,” ütleb endine jalgpallur. Kams vaatab praeguseid teismelisi jalgpallureid ning tõdeb, et paljudel mängijatel on panused pandud ainult ühele alale, kuid koordinatsiooni ja muude elementide arendamiseks oleks hea juurde harrastada ka teisi spordialasid. See tuleb kasuks ka hilisemas karjääris, kui nähakse, et teistel mängijatel on need elemendid olemas ning hakatakse alles siis nendele keskenduma. Noores eas eri spordialasid katsetades jääb see aga hilisemas karjääris ära.

Tippsportlasena tuleb teha ohverdusi tavaelus

Tänaseks on Kamsi füüsiline koormus vähenenud, kuna tegutseb nüüd hoopis Paide Linnameeskonna spordidirektorina ning veedab sageli oma päevi kontoripoolel. Gert Kams meenutab, et jalgpallurina oli elurütm hoopis teistsugune ning trenn oli igapäeva tavaline osa. Nii tuleb ka palju elukaaslase ja lapsega veedetavat kvaliteetaega ohverdada. Jalgpallur toob näite, kuidas laps on võistluseelsel õhtul tahtnud isaga jalgpalli väljas mängida, kuid  mees on pidanud raske südamega talle ära ütlema ning selgitanud, et isa peab järgmisel päeval maksimaalselt mängus kohal olema. Samuti peavad jalgpallurite elukaaslased aru saama mängijate elurütmist, näiteks magas Kams tihti enne tähtsaid mänge ka eraldi toas, et endale hea ööuni tagada.

Kogu intervjuud Gert Kamsiga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!

Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.

Tekst: Boost Yourself   Foto: Martin Ahven