Boost Yourself #minavalinliikumise

Jana Teder: “Olen tervem, tugevam ja füüsiliselt paremas vormis kui 20-aastaselt!”

3 minutit lugemist

Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Meie seekordne vestluskaaslane on bikiinifitnessist Jana Teder.

Hiline algus sportlaskarjäärile

Jana Teder alustas bikiinifitnessiga tegelemist 2017. aastal, olles 38-aastane. Aega Teder enam aga ei raisanud, tee tippu oli kiire. Spordialani jõudis bikiinifitnessist üsna loomulikku teed pidi. „Olin Sparta spordiklubis käinud mitu aastat rühmatrennides, jõusaal tundus minu jaoks liiga ulmelisena,“ tunnistab Teder. „Ühel hetkel hakkasid tuttavad rääkima mulle, et võiksin jõusaali proovida, kuna potentsiaal oli selleks olemas,“ meenutab ta. Sportlane tunnistab, et oli tol ajal peenike ja tuhara kumerust ei olnud nähagi. „Mul oli naiselik soov kanda kleiti ilusa tuharaga. Lõpuks võtsin julguse kokku ja astusin jõusaali,“ ütleb bikiinifitnessist. Seda otsust ei ole Teder pidanud kahetsema, sest on nüüd käinud mitmetel lavadel võistlemas ning saavutanud üle ootuste häid tulemusi.

Kuldses eas elu parimas vormis

Jana Teder tunneb end praegu tervema ja tugevamana kui kunagi varem. „Võin endale pai teha, sest olen pika teekonna läbi käinud. Olen tervem, tugevam ja füüsiliselt paremas vormis kui 20-aastaselt,“ ütleb Jana ning lisab, et kui kunagi oli tema ideaalkaal 57–58 kg, siis nüüd on tema lavakaal 58–60 kg, mis on bikiinifitnessi hooaja madalaim kaal. Hooajaväliselt on kaal kõrgem. Nüüdseks on tema kehakoostis muutunud lihaselisemaks ning rasvaprotsent on jäänud väiksemaks. Teder nendib, et oma klientide puhul näeb ta sageli, et inimesed kardavad kaalunumbri tõusmist, isegi kui see tuleb lihasmassi arvelt. „Inimestel on raske mõista, et 1-2 kg võib küll treenides juurde tulla, kuid kehapilt jääb tegelikult palju väiksemaks ja kompaktsemaks. Kaalunumbrist on inimestel oma peas raske lahti lasta,“ ütleb ta.

Treeningud

Teder kohtub treeneriga trennis viiel õhtul nädalas. Treening algab soojenduse ja venitustega, mille naine enamasti omaette ära teeb, seejärel treenib ta koos treeneriga tund aega ning pärast teeb naine ise pumpavaid tunnetuslikke harjutusi peale. Keskmiselt kulub bikiinifitnessistil treeningutele poolteist kuni kaks tundi päevas, millele lisandub ka olenevalt tema treeningkavast umbes 40 minutit aeroobset treeningut. Näiteks meeldib naisele väga jalutada. „Ma võiksin seda teha tundide viisi. Üksi kõndimine on mu jaoks mentaalne abitööriist, see on mu vaimule väga vajalik,“ sõnab naine. Tema treeningkavas on treeningpäevad jaotatud vastavalt kehaosadele. Erilist tähelepanu pööratakse nendele kehaosadele, mis vajavad suuremat järeleaitamist. Keskenduda tuleb keha joonistamisele ja väikestele detailidele. „Treeneritöö on nagu skulptoriks olemine, ta vaatab mulle peale ja näeb, et kuskilt tuleb tuharat tõsta või selga timmida,“ tõdeb sportlane.

Bikiinifitnessi head ja vead

Tederi sõnul on bikiinifitnessiga tegelemine andnud talle juurde palju enesekindlust ning ta on saanud palju oma võimete piire kombata. Ainukese miinusena toob sportlane välja asjaolu, et võistlusteks valmistumisel on kogu tema fookus sporditegemisel ning toitumisel. „Tajun, et olen mingites olukordades vähe kohal. Võin näiteks sõpradega juttu rääkida ja viibida nendega samas ruumis, kuid olen ikka omas mullis ja mõtlen järgmise päeva trennidele ja toitumisele,“ tunnistab Teder. Naine tõdeb, et toitumine on ala juures kõige raskem osa. Kaalust alla ja juurde võtmine hooaegade vahel on mentaalselt keeruline. „Kui hakkan valmistuma võistlusteks, läheb mul käima justkui robotisüsteem. Ma ei võta toitu enam toiduna, vaid tajun, et see on kütus, mida teatud kellaaegadel päevas peab tarbima,“ arutleb sportlane.

Bikiinifitnessiga tegelemine on kallis lõbu

Kui küsisime Jana Tederilt, kui palju läheb tal võistlusteks valmistumine ja seal osalemine maksma, vastast ta lühidalt ja konkreetselt: „Väga palju!“ ning lisas, et see on üks koht, kus ta ei pea Exceli tabeliga järge ning üldistab kulusid, et mitte neile liialt mõelda. Kuludena tuleb arvestada lennupiletite, hotelli, kohapealse transpordi, soengu, meigi, bikiinide ja kingade maksumusega. Muidugi tulevad lisaks treeneri- ning treeningkoha tasud. Taastumiseks meeldib sportlasele massaažis ning erinevates keha- ja juuksehooldustes käia. „Ma hea meelega ei teeks endale seda kulude nimekirja,“ naljatleb naine.

Kogu intervjuud Jana Tederiga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik; meie teame, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!

Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.

Tekst: Boost Yourself