PERSOONID

Egle Eller Nabi: Aeg mugavustsoonist välja astuda

10 minutit lugemist

Artikkel ilmus ajakirjas Jooksja, oktoober 2015.

Egle Eller Nabi on Eesti esimesene profistaatuses fitness-sportlane. Profikaardi saamine on fitnessi- maailmas väga suur saavutus ja au. Ta on Põhjamaade absoluutne meister, lisaks ehib ta kodu suur hulk Eesti meistritiitleid ja ka rahvusvaheliste võistluste medaleid, mille hulgast võib veel esile tuua, et USA-s Arnold  Classicul saavutas ta hinnalise teise koha.

Egle lugu meenutab veidi muinasjuttu: kaunil saarel Hiiumaal sündis kord kaunis ja heasüdamlik tüdruk, kes armastas loodust ning kellele meeldis tantsida. Temast sirgus tark ja silmapaistev naine, kes on sõna otseses mõttes maailma ja elulugusid muutnud ja muudab veelgi. Loole lisab värve ja vürtsi ka see, et see on ka armastuslugu – nii kohtas Egle teel iseenda poole väärilist teekaaslast Heikit, kellega koos pere lõi ning imelise tütre Renata sai. Nii liiguvad Egle ja Heiki teineteist toetades sõna otseses mõttes tähtede ja unistuste poole.

Inimesed, kes Eglet tunnevad, kinnitavad, et armsa näo ning kauni vormiga keha sees elab särav hing – tõeliselt sütitav ja põnev isiksus. Kuigi Egle on mõnes mõttes nagu välja mõeldud tegelaskuju- ebareaalselt täiuslik, nii kehalt, hingelt kui vaimult, siis iseenda kohta jääb ta siiski tagasihoidlikuks, öeldes, et on täiesti tavaline naine ja ema. Kuid kolleegid kinnitavad nagu ühest suust, et ta on siiski fenomen: inimene, kelle ümber toimuvad asjad ja juhtuvad imed. Selle kinnituseks on kasvõi tema omanimeline fitnessiteam. Kui Eglega kasvõi põgusalt kohtuda, tekib tunne, et maailmas on veel lootust ja kõik on võimalik. Nii tuletavad ta säravad silmad, olemasolu ja lugu inimestele meelde nende endi ammuseid unistusi ja annavad indu teekonda omade eesmärkide poole alustada või jätkata. Eglega vesteldes tuleb tunne, et saatus on olemas ja ta on naine, kes on üles leidnud nii oma teise poole kui ka saatuse. Hoiame Eglele ja Heikile pöialt nii eraelus kui ka valitud teedel.

Milline on Sinu suhe jooksmisega?

Mulle meeldib väga joosta. Arvan, et kui ma ei tegeleks fitnessiga, oleksin tegev jooksumaailmas. Jooksmine on minu jaoks praegu üks osa treeningettevalmistusest. Teen intervalltrenne ja käin ka niisama baasiks pikka maad jooksmas. Tegelen ka teiste vastupidavusaladega: käin rulluisutamas, lapsega ratast sõitmas. Mulle meeldib metsas joosta. Võrreldes kiire rattasõiduga meeldib mulle jooksmine seetõttu, et lisaks trennile saab vaadata maastikku, laadida akusid ja mõelda oma mõtteid. Mu treeningutes on päris suur osa aeroobsel osal, üldjuhul ongi selleks jooks.

Juhendad Kanal 11-s igal hommikul trenne, räägi veidi sellest?

Tõepoolest, igal hommikul kell 7 ja nüüd ka kell 8 saab minuga trenni kaasa teha. Nii saab kodust välja minemata trenni kaasa teha. Nii polegi inimestel enam ühtegi vabandust diivanile jäämiseks, vaja on ainult veidike ruumi. Selle projekti eesmärk on see, et inimesed rohkem liikuma hakkaksid ja alustaksid oma päeva reipalt. Peagi on taas uute trennikavade salvestamine.

Kuidas oma alani jõudsid?

Olen terve elu sporti teinud ja liikunud. Fitness-spordiga hakkasin tegelema peale tütre sündi, treener olen olnud 10 aastat. Enne lapse saamist olin ma kontoritööl ja treeneritöö oli tollal selle lisaks. Kui emaks saad, on aega tegeleda nende asjadega, mis tegelikult meeldivad. Paljudele tuleb siis elus selline hetk, mil vaatad tagasi oma tehtud tegemistele ja avastad, et need polegi need asjad, mida oled tahtnud teha või lihtsalt tahad midagi muud proovida ja emana on Sul lihtsalt aega endasse vaatamiseks ja suuna korrigeerimiseks. Võib-olla oled jooksnud nagu orav rattas ega pole kuulanud südamehäält. Minu jaoks oli fitness just see spordiala, mida olen alati teha soovinud ja lisaks on trennide andmine kui ka fitness ala, mida saab lapsega hästi koos teha. Sain Renata igale poole kaasa võtta. Olen kogu elu palju trenni teinud ja ka peale lapse sündi võimlesin koos lapsega . Mu eelnev elu on olnud justkui ettevalmistus fitnessiks. Tuli loomulik äratundmine,  käisin ka võistlustel ja kuna läks niivõrd hästi, läksingi selle teekonnaga edasi. Oli tunne, et see on justkui „ette antud“ ja määratud, et see ei olnudki otseselt nagu minu otsus. Bikiini fitness on nii noor spordiala, et varem ei olnudki seda minu jaoks veel olemas. Peale sünnitust tegin trenne ainult lapsega. Käisin ka palju jalutamas, kuid isegi see oli rohkem lapse pärast. Olen ka rühmatreener. Kui laps oli kolmekuune, hakkasin vaikselt väikese koormusega rühmatrenne andma. Laps oli alati kaasas, mõnikord isegi tunnis. Enamik treenereid teeb nädalas 1-2 trenni, alustasin minagi vaikselt.

Milline on sinu senine suurim tähetund?

Fitnessi alal on mu seniseks tähetunniks kindlasti profikaart. Ja ma ise pean väga suureks saavutuseks, et mul on omanimeline tiim, et see, mida armastan, ongi minu tööks kujunenud.. Minu tiimi naised on väga tublid ja tegusad. Nad on küll väga erinevad,  väga erineva välimusega,  kuid sõna otseses mõttes supernaised ja  neid seob üks eesmärk – fitness! Naised on ka väga edukad olnud. Minu juurde on sattunud väga head ja huvitavad inimesed, mõni neist on koduperenaine, teine on üliõpilaine, on ka  karjäärinaisi. Kõik meie tiimis ei ole võistlejad, mõned teevad seda iseendale.

Milliste liikumistega tegelesid lapspõlves?

Olen terve elu tantsimisega tegelenud. Alustasin viieaastaselt ja kooli ajal tegelesin ka kergejõustikuga. Kui Tallinnasse tulin, hakkasin tantsutrenne andma. Ühel hetkel tundsin, et soovin midagi põnevat veel ja siis tulid muud trennid juurde. Järgmise sammuna  tekkis huvi jõusaali – ja lihastreeningute vastu. Olen eluaeg aktiivne olnud, sport on olnud nii loomulik osa mu elust, et ma isegi ei teadvusta seda. Meie pere hobid on hästi palju liikumise ja matkamisega seotud. Lapsega  liigume samamoodi palju, nii et kohati ma ei võtagi seda trennina. Aktiivne eluviis on mul veres, nii et ma ei saagi mõelda, et nüüd hakkan trenni tegema ja nüüd ma ei tee. Kogu aeg on see üks osa olnud. Kõik see, mida ma teen, on omavahel seotud, mu enda trennid, tegemised, see, et mul on oma tiim.

Mis on Sinu ala puhul kõige meeldivam, mis on veel oluline?

Mulle meeldib see, et olen iseennast väga palju tundma õppinud! See ala paneb inimese väga proovile- see on selline spordiala, mille sportlik ettevalmistus on väga suur. Nii on ka iga teise spordiala puhul, kuid meie ala puhul seda alati ei märgata. Meil on väga suur treeningkoormus, siin tuleb juurde võistluseelse perioodi toitumine. Kindlasti on väga oluline ka psühholoogiline pool. Kuigi tegemist on spordialaga nagu iga teine, siis nüansi lisab, et  lõpus võistleme me naiste puhul niivõrd intiimsel teemal- võistleme oma välimusega- et ettevalmistus peab olema nii füüsiline kui ka psühholoogiline – kõikide pooltega peab võrdselt tegelema. See ala kasvatab inimest väga palju sisemiselt, nii saad enda kohta palju teada ning õpid end paremini tundma, sealhulgas ka neid asju, mis alati ei meeldi. Ma poleks enda kohta varem  uskunud, et võin nii järjepidev olla. See ala paneb mind mõnusalt proovile ja mul on huvitav – otsin kogu aeg väljakutseid. Kunagi ma ei arvanud, et minust võiks saada fitness-sportlane, ma ei arvanud, et minul on sellist püsivust ja järjepidevust, aga teekonna käigus selgus, et need omadused on mul täitsa olemas. Mulle meeldib  enese proovilepanek, meeldib, et  mul on eesmärk ja et  pean ennast kogu aeg koolitama ja harima, tunnetama oma keha, milline on õige treeningkoormus.  Mulle tõepoolest väga meeldib mu ala: see viib mind mugavustsoonist välja. Muidugi on tore see, et saab reisida ja väga palju erinevate inimestega tutvuda – see on väga rahvusvaheline spordiala, kui Sul hästi läheb. Mõnel korral olen koos perega koos võistlustel käinud ja reisin väga palju koos oma tiimikaaslastega.

Mis on kõige raskem?

Kõige raskem ongi psühholoogiline pool. Loomulikult on tähtis  tunnetada ära õige treeningkoormus- oluline on tasakaalu leidmine, enda „tagasihoidmine“ mõnel juhul, teisel juhul piiride ületamine.  Inimesed on väga erinevad. Tähtis on, et üle ei treeniks või ei treeniks liiga vähe; et sa teadvustaks endale iga hetke, tunnetaks suurepäraselt oma keha ja seisundit. Väga oluline on fitnessis planeerimine, selle ala tegijatel on kogu elu teatud perioodidel väga planeeritud. Võistluseelne aeg ongi kõige raskem, see nõuab täit pühendumist. Nii elad enne võistlusi oma ettevalmistus- maailmas, muude asjadega ei saa tegeleda. Teed  küll tavatööd, kuid Su mõtted ja fookus on juba seotud eelseisva võistlusega. Minu valitud ala on hea teha, kui inimene suudab kujundada sellest elustiili. Kes pole harjunud plaanipärase eluga ja planeerimisega – kõik see toitumine, treenimine, puhkamine – see kaugele ei jõua. Näiteks on väga oluline, et inimene saaks  piisavalt magada, kui treeningkoormused on suured. Nii ei lähe ma peole ega sõbrannadega välja. Nõnda pole minu elus absoluutselt ekspromptväljaminekuid, kuna mu vaba aeg kuulub mu perele ja kuna tahan oma spordiga tegeleda, siis loomulikult spordile.  Võistluseelsel perioodil olen pühendunud täielikult spordile ja ka tiimi naistele, kuna võistleme ühel ajal. Sellist asja, et sõidaks nädalavahetuseks kuskile ette planeerimata, ei ole. Kõik asjad on mul mingil perioodil väga planeeritud ja teisel perioodil on vabam. Kõik, kes on minu alal võistelnud, kinnitavad seda, et see, et kõik on planeeritud, on alguses kõige harjumatum ja psühholoogiliselt väga raske.

Kuidas treenib Sinu ala iseloomu?

See on iseenda kasvatamine ja kuulamine ning iseendaga vestluse pidamine. Selle ala puhul on kindel, et üksi ekstreemsus ei vii tippu- ei liiga suur ega ka liiga väike treeningkoormus, samuti liiga ekstreemsed toitumisharjumused. Tuleb endale kogu aeg meelde tuletada, et  lõppeesmärk on  lavale jõudmine ja tahad seda tervelt teha.  Ei saa tahta liiga kiire ajaga liiga suuri tulemusi. See on pikk teekond hooajast hooaega.

Palun jaga toitumise soovitusi ja kingi mõni kasulik nõuanne?

Soovitan jõuda teadliku toitumiseni. Ma ei soovita otsida kiireid lahendusi ja imedieete. Tuleks leida endale sobiv tervislik lähenemine. Ei ole vaja jalgratast leiutada. Kindlasti on see aeganõudev: peab endale selgeks tegema, mis on valgud, rasvad ja süsivesikud ning looma ettekujutuse, kui palju su organismil midagi vaja on. Nii aeglaselt ja teadlikult minnes on lõpptulemus kindlasti tervislikum ja parem. Kui keegi näiteks kuu ajaga palju alla võtaks, silme ees mõni  kindel tähtpäev või pidu, siis sageli on pärast tema tervis kahjustatud ja tavaliselt ei ole see kaalulangetus püsiv. Nii soovitan liikuda samm sammult nagu mööda treppi- teha üks muutus korraga. Kuna toitumine on niivõrd oluline osa meie elust, siis selle teaduse võiks kindlasti omandada. Tihti aga jääb praegusel kiirel ajastul endaga teadlik tegelemine tagaplaanile – nii otsitakse väga kiireid lahendusi või kustutatakse tulekahjusid, kuid kõik võiks hoopis kergem olla.

Kui palju aega pühendad treeningutele?

Mul on selline tunne, et ma ainult trenne teengi; kas juhendan rühmatrenne, personaalseid trenne,  loomulikult on mul oma trennid. Kuna olen treener, saan osaliselt juba sellest tööst päris palju füüsilist koormust, juurde tulevad mu erialased trennid. Mu oma trennid on väga tsükliliselt üles ehitatud, nii on mul mingil perioodil väga suur treeningkoormus ja teisel perioodil mitte. Ma üllatan teadlikult keha ja vahetan tsükleid, nii ei lähe ma 100% ühesuguse  koormusega, vaid  muudan palju sisu ja koormusi. Kui rääkida ajaliselt, siis mul on sel perioodil 10 rühmatreeningut nädalas, mu enda alalt tuleb 5 jõusaalitrenni juurde ning edasi juba oleneb, kas valmistun võistlusteks või mitte – see tähendab kas tulevad muud aeroobsed trennid juurde või mitte. Kuskil 20 tundi trenne tuleb küll, võib-olla isegi rohkem- kuid kõik sõltub perioodist. Tavaliselt on nii, et võistluseelsel tsüklil on mul treeningkoormus väga palju madalam kui muidu. Teen oma  tugevad trennid ära muul ajal, kui mul on rohkem energiat. Kui olen juba võistlusdieedil, siis ei pane ma endale väga suurt treeningkoormust. Kuid õpin  planeerimist siiamaani.

Kuidas Sa kõike jõuad?

Mu abikaasa Heiki on väga  toetav, kogu pere on justkui selja taga. Lisaks on mul hästi palju toredaid inimesi ümber, kellega koos teen erinevaid projekte, kes aitavad mind ka treeningute alal. Üksi ei jõuakski midagi teha, arvan, et tänu neile jõuangi kõike!

Kuidas te Heikiga teineteist täiendate?

Tippsportlasena on lihtsam mõista teineteise eneseteostusevajadust ja seda ka südamest toetada. Me teame, kui tähtis on valitud teel kaaslase toetus, ilma selleta on väga raske teha tulemusi. Kui üks pool perest ei toeta, ei sünni reeglina imesid. Ma arvan, et kahel sportlasel on teineteist lihtsam mõista. Peredes, kus üks on tippsportlane ja teine mitte, võib tulla arusaamatusi.

Kuidas hoida toimivat suhet, mida olete ühisel teekonnal teineteiselt õppinud?

Märksõnad on austus üksteise vastu, üksteise toetus, usaldus ja aktsepteerimine. Inimeste unistused ja eesmärgid ei pruugi olla ühesugused, kuid tuleb mõista ja mõlemate eesmärkide poole püüelda. Kui teine inimene on õnnelik oma asja tehes, siis on kõik õnnelikud. Kõik pereliikmed peavad saama kätte eneseteostuse, aja ja toetuse. Oluline on ka aeg koos, kui Heiki on laagritest  koju jõudnud,  võtame teineteise jaoks teadlikult aega, vahepeal me ei käinudki kuskil mujal ja olime väga perekesksed. Teadlikult üksteisele aja võtmine on hea, siis oskad seda ka paremini väärtustada, märkad, kes on Su kõrval.

Ava palun enda mõni varjatud anne?

Mul on suur anne keelte peale,  ja nad jäävad väga kergelt külge. Olen elanud aasta vahetusõpilasena Venezuelas ja olen Itaalias elanud, nii on hispaania ja itaalia keeled olemas. Hispaania keele õppisin 1,5 kuuga ära, kuna sattusin peresse, kus keegi ei rääkinud üldse teisi keeli, et mul ei jäänud ka muud üle. Väga vähesed teavad, et olen 8 aastat klaverit õppinud ja muusikakooli klaveri eriala edukalt lõpetanud.

Jaga palun mõni treeningsoovitus naistele jõusaali kontekstis?

Paljud naised kardavad jõusaali, mõned seetõttu, et seal on palju erinevaid seadmeid, teistel on teised hirmud. Mina julgustan kõiki naisi jõusaali tulema — see on väga tore koht, kus treenida sõltumata, mis Su eesmärk on, olgu see rasvapõletus, soov lihast kasvatada või lihtsalt  keha toonuses hoida. Kindlasti leiad lahenduse. Kui oled täiesti algaja, siis soovitan endale esialgu võtta inimene, kes Sind suunab ja õpetab, et saaksid oma eesmärgid täidetud ja selgeks kuidas masinad töötavad. Oluline on, et keegi teadja aitaks välja töötada õige treeningkava. Rühmatreeningutes on tegelikult sama, et enne tuuride üles kruttimist on väga oluline välja mõelda, mis Su eesmärk on.

Jaga palun mõni nõuanne neile, kel plaanis ka Sinu valitud alale võistlema tulla?

Oluline on teadvustada endale selle spordiala spetsiifikat ja tausta: toitumist, treeningkoormust, oskust planeerida. Kindlasti on sellel teekonnal vaja kedagi, kes Sind nõustab ja toetab. Treenerit-  targemat inimest- kedagi, kes aitaks Su vormi hinnata, üksinda on seda raske teha. On vaja kedagi, kes Sind ka edaspidi motiveerib ja edasi nõustab.

Kas ilu on vaataja silmades?

Jah, kui tahad ilu enda ümber näha, siis ta su ümber ka on. Kui aga tahad näha ilu iseendas või teistes, siis seda polegi seal.

Mis teeb inimese kauniks?

Armastus ja õnnelik olemine.

Autor: Regina Herodes
Fotod: erakogu