JooksminePERSOONID

Noor Saaremaa tüdruk jookseb südikalt olümpiaareeni poole

2 minutit lugemist

Lisett Alt on Saaremaa tüdruk, kes vaatamata oma noorele eale on juba palju saavutanud. Ta on jooksnud 18 poolmaratoni, millest kiireim 2019. aasta Tallinna Maratonil ajaga 1:35:59. Samuti palju lühemaid distantse, mis on teda toonud poodiumile täiskasvanud naiste kõrvale.

 16-aastasele Lisettile meeldivad pigem pikemad jooksudistantsid, sest lühemates on pingutus suurem ja peab endast rohkem andma. Siiski jookseb ta väga edukalt ka lühemaid distantse ja just nende seast toob noor jooksja välja ka oma viimase aja suurimad saavutused.

Ta on rahul pea iga oma võistlusega. “Jooks, mis läheb hästi, tekitab alati hea tunde ja kui ei olegi mõne võistlusega rahul, siis ikka mõtlen läbi, kus ja mida oleksin võinud teistmoodi teha. Iga jooks õpetab mind!” ütleb Lisett, kelle võistluskalender on väga tihe. Lisaks on tema suureks lemmikuks kujunenud trepijooks. Samuti tegeleb Lisett hobi korras orienteerumise ja discgolfiga.

Tallinna Maratoni sügisjooks tõi ande esile

Jooksmiseni jõudis Lisett 2015. aastal, olles 10-aastane. Esimese võistlusena läbis ta kevadisel Kuressaare Linnajooksul 5,1 km pikkuse distantsi. Siiski ei saanud Lisett sellest jooksust veel pisikut külge. Sügise saabudes läks tüdruk koos vanemate vendadega jooksma Tallinna Maratoni 10 km sügisjooksu. Peamiseks motivatsiooniks olid seal osalejatele antavad Tallinki kruiisi piletid. “Vennad on minust pea poole vanemad, kuid finišeerisid minust ainult natuke rohkem kui 5 minutit varem,” meenutab Lisett, kes ei osanud sellele ise tähelepanu pöörata.

Kuid ema Liina imestas, et tütar 10 kilomeetrit ilma trenni tegemata päris mitu minutit alla tunni jooksis ja sellest üldse ei väsinud. Saadi aru, et Lisettil on jooksutalenti ning hakati teadlikult trenni tegema. Tagantjärele mõtiskleb ema, et juba 6kuuselt käima hakanud tütrel on jooksmine ilmselgelt veres. Väikese plikatirtsuna tahtis ta vanemate vendadega kõikjal kaasas käia ja see nõudis tihti jooksusammul sabas püsimist, sest ega vennad oma pikkade sammudega armu ei andnud.

Lisetti treenis neli aastat Aivi Auga, keda treenitav peab väga soojaks ja kannatlikuks inimeseks. “Teismelisena ei suuda ma alati oma käitumist kontrollida. Aivi lahendas mõistlikult probleemid, mis mul tekkisid,” ütleb Lisett. Hetkel treenib sportlane SJK aameraaS klubi koosseisus ja teda juhendab klubikaaslane Helina Pärn. Treeneri vahetus oli Lisetti otsus, kuna Helinaga koos käidi alati võistlemas, siis tundus selline muutus asjade loomuliku käiguna.

Lugu jooksutüdrukust Lisett Altist ilmus 2020. aasta novembri Jooksjas (nr 5,69).
Loe täispikka lugu Jooksja diginumbrist, mida saab tellida SIIT.