KasulikkuSuusatamineTalisportTERVIS & TOITUMINE

Polari pulsikell õpetab Grete Gaimile, kuidas puhata ja taastuda

2 minutit lugemist
Grete Gaim. Foto:
Grete Gaim. Foto:

Grete Gaim. Foto: Tairi Tiimann

Laskesuusataja Grete Gaimi karjääris on olnud tõuse ja langusi, aga visa sportlane pole alla andnud ning peale suurt edu noorteklassis usub jätkuvalt, et tema suuremad teod laskesuusaradadel on täiskasvanute konkurentsis endiselt ootel.  

Tippsport on karm, üksi ja abilisteta tippu ei jõua, väga tähtsat rolli mängivad sponsorid ja toetajad. Gretel on üheks nendest Polar, spordikella puhul on abi nii treeningutel, võistlustel ning nendest puhkamisel kõige otsesem.

Grete, mis rolli spordikell tervikuna Sinu elu ja tegevustes mängib?

Nagu ikka, naisterahva puhul, võin poolnaljaga öelda, et kõik hakkab kella värvi valikust. Sain just hiljuti uue kella, Vantage V, valget värvi. Olen väga rahul, ilus kanda, funktsionaalne, ka aku peab väga kaua vastu. Eelmise mudeli puhul ehk oligi see üks mure, et pidin kella väga tihti laadima. Kella puhul pole enam ainult nii, et mõõdan väga spetsiifilisi treeningnäitajaid, väga suurt rolli mängib see, et saan oma päeva tervikuna jälgida, taastumist, energiatasemeid, uneaega ja kvaliteeti, mis on ülioluline ja muud vajalikku.

Mida eelkõige treeningul oma Vantage V abil jälgid?

Eks loomulikult põhinäitajaid, pulss, ringiajad, kiirus. Väga oluline on see, et kui trennis vahetult saad kella jälgida hetketi, siis hiljem on väga hea välja võtta keskmine kiirus, keskmine pulss jne. Just nende näitajate analüüsi tulemusel ju treenitus ja vorm paranevad. Ja miks mitte ka seda, kui kõrgele suudan üldse oma pulsiga minna ja kas suudan endast viimast välja pigistada ja varjatud reserve leida. Kui pulsi näit kellal algab maksimaalse pingutuse lõpus 2-ga, võib rahul olla!

Mida on kell Sulle veel õpetanud?

Eelkõige ikka seda, et järgmisse trenni pead minema puhanuna ja taastununa, kella parameetrite abiga saab lisaks loomulikule enesetundele ka tehnilise kinnituse. Uni on väga tähtis, kannan kella ka magamise ajal, algul avastasin, et käsi sureb ära, siis sain aru, et pean öösel rihma lõdvenaks laskma. Paljud võimalused alles ootavad avastamist, kella abi erinevate hingamis ja jõuharjutuste kompleks jm.

Ega sellist sportlast vist polegi, kes spordikella ei kasuta?

Jah, see on asendamatu tänapäeval. Kui sul just sponsori ülikallist kella pole randmel vaja eksponeerida, nagu hiljuti jutuks oli (naerab). Olen ka püüdnud oma sponsorit igati väärikalt näidata, panin käise peale suurelt Polari logo ja eriti lasketiirudes on see hästi nähtaval, paljud on maininud. Eks siis väike kohustus ka, et käsi ei väriseks.

Mida soovitad inimestele, kes spordivad, aga vastav kell-abimees veel soetamata?

Muretsege endale selline kell, mis teile meeldib ja mille funktsionaalsus on vastav teie vajadustele. Kellaga treenides/elades saate kaks elamust – esiteks on põnev igasugu asju jälgida, nagu tehnikavidinate puhul ikka, ehk on see üks viimane tõukejõud, mis teid diivanilt välisukseni viib, et vaadata, mida siis kell täna treeningul näitab. Ja teine – saate adekvaatset infot, kuidas ja millise koormusega treenida. Pigem on harrastajatel ju oht üle panna, teame seda hästi. Minu soovitus neile – hoidke nii elus kui spordiradadel alati üks käik varuks! Ja tippude, sealhulgas ka minu puhul –   parim tulemus tuleb sel päeval, kui suudame end ületada ja mitte teha tavapärast sooritust!

Tekst: Donatas Narmont, Jooksja väljaandja