

Evely Kaasiku orienteerumas. Foto: erakogu
Orienteerumise maailmakarikasarja viimasel etapil Hiinas Eesti orienteerujatest parimana tavadistantsil 21. koha saanud Evely Kaasiku kahtleb, kas esimest korda MK-etappi korraldanud hiinlased ikka pidasid kinni ausa mängu põhimõtetest.
„Vägev kogemus oli Hiinas orienteeruda – joosta banaanipuude vahel, hoida metsas järskudel nõlvadel kinni bambusevartest ja joosta läbi autentsetest külakestest. Täielik eksootika, kuid pidin siiski keskenduma võistlusele,“ rääkis Kaasiku ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.
„Katastroofsed vead suutsin ära hoida, kuid mikrovalikutega hävisin liiga palju. Selgelt andis tunda ebapiisav kodutöö – kaardipilt oli võõras, etapivalikute nägemine ja tegemine võttis palju aega. Ma ei suutnud võtta piisavalt aega kõige nägemiseks ja seetõttu kogunes palju väikseid vigu,“ tunnistas Kaasiku.
Ta tõdes, et ka niiske ja kuum 30-kraadine õhk valmistasid organismile šoki. „Jõudu ei olnud, kuid kodus veel oli olemas. Samas nagu tulemus näitab, siis kiirust enam-vähem jagus – kaotasin 10. kohale 2 minutit, kuid vigadele läks kokku aega raisku umbes 3-4 minutit,“ hindas Kaasiku oma võistlust.
Ta nentis, et võistlusest jäi nälg koha järgi esikahekümnes ja isegi kõrgemal. Järgmiseks aastaks seadis Evely Kaasiku eesmärgiks orienteerumistehniliselt stabiilsemaks ja paremaks muutumise. „On aeg orienteerumisega kaotatud aega oluliselt vähendada ja teha taas samm maailma tipule lähemale,“ lausus Kaasiku.
Tal on hea meel, et Hiina sai õiguse maailmakarikaetapi korraldamiseks. „See oli suurepärane võimalus selle nišiala tutvustamiseks sealpool maailma. Orienteerumise tiitlivõistlused on väga harva korraldatud väljaspool Euroopat,“ ütles Kaasiku. Viimati toimus orienteerumise maailmakarikaetapp väljaspool Euroopat 2015. aastal. Kuna see spordiala on kõige enam arenenud Põhja-Euroopas, siis on ka oskused kvaliteetse orienteerumisvõistluse korraldamiseks peamiselt just siin.
Evely Kaasikul sõnul oli tal sportlasena huvitav jälgida, millisel tasemel suudetakse MK-etapp läbi viia Aasias. Hiina MK-etapist võttis osa enam kui 200 sportlast 37 riigist. Osavõtvaid riike oli enam kui kunagi varem ühelgi orienteerumise tiitlivõistlusel. „Samas on välja toodud orienteerumiskaartide küsitavat kvaliteeti. Samuti on õhus küsimus, kas Hiina sportlased austasid ausa mängu reegleid või siiski peteti?,“ tõstatas Kaasiku.
Viimane küsimus on õhus suuresti ulatusliku petmise tõttu, mis leidis aset samuti oktoobris toimunud sõjaväelaste maailmameistrivõistlustel. „Õnneks see oli läbi nähtav ning Rahvusvaheline Orienteerumisföderatsioon sekkus võistluste kulgu ning auhinnatud said õiged sportlased. Ei saa eitada, et see jättis märgi kogu rahvuse aususele. MK-etapil ei leitud petmisest selgeid märke, kuid kuna viimasel distantsil hiinlased võitsid üllatavad poodiumikohad nii naiste kui meeste arvestuses, on küsimus siiski õhus,“ sõnas Kaasiku.