Enn Sellik 2013/2014

Enn Sellik: Tahtsin maratoni EM kulla võitjale väikese “maksahaagi” teha

1 minutit lugemist
Kange tahtmine on tuua üks näide 1980. aasta treeningust, täpsemalt märtsi treeninglaagrist Alžeerias. Jooksin 20 km pikkust tempokrossi. Sel perioodil jooksime pärast soojendusjooksu kohe edasi ilma puhkepausita ja lõdvestusjooks järgnes kohe pärast tempokrossi. Alžeerlastel oli valmis mõõdetud 5 km pikkune ring, mille iga kilomeeter tähistatud. Soojendusjooks 5 km krossi tempos 3.30 km. Edasi kohe 5 km ringid 14.55-15.00-ga, 20 km aeg 59.37. Lõdvestuseks 5 km tempoga 4.00 km. Kokku liites saate 30 km aja. 12 aastat olin trenni teinud ja milline vastupidavus.
Lõunasöök oli välja teenitud. Sööma minnes mõtlesin, et panen 1978. aastal maratoni EM kulla võitnud mehele Leonid Moissejevile väikese “maksahaagi”, las ta põeb. Istusin lauas ja kuulutasin, endal uhke tunne: “Kuule Ljonja, panin lõdva randmega 20 km tempoga 59.37-ga.” Ta tõstis korraks pilgu üles ja vastas: “Mul oli ka täna tempokross 30 km. Jooksin selle alla 1:31.” Sellest lõdvast randmest sai kivistunud käsi. Lusikas ei tahtnud sõrmede vahel püsida. Ega see mees soojendust ja lõdvestust aeglasemalt ei jooksnud.
Kindlasti küsite, miks ma maratoni ei jooksnud? Neli aastat palusime Antipoviga – jooksualade vanemtreenerit Juri Tjurinit, et me saaksime hooaja lõpetada New Yorgi maratoniga. Kahjuks meile sellist võimalust ei antud. Sellega on minu lood Jooksuportaalis lõppenud. Lõpetan Arthur Lydiardi 9. teesiga: “Nad ei pillu sõnu, sest teavad, et lobisemine ei tee meistreid ning hooplemisega võistlusi ei võida.”
Ants Nurmekivi on öelnud oma sõna minu noorteklassi treeningute kohta. Nüüd teen ruumi Jooksuportaalis ka teistele. Eestis on olnud läbi aegade palju häid jooksjaid. Mina annaksin Jooksuportaalis sõna läbi aegade absoluutselt parimale naisjooksjale Laine Erikule. Tänan Ahtot tehtud töö eest. Mul jäi palju lugusid avaldamata. On mälestusi võistlustest, treeningutest, treeneri tööst, sportlastest, arstidest, spordijuhtidest.
Järgmised kolm aastat pühendun oma jooksutiimi treeningutele ja võistlustele. Pliiatsit ma nurka ei viska. Kaks nädalat läheb aega teritamiseks. Ma jätkan edasi oma meenutustega natuke aeglasemas tempos, kuid ilmselt teravamas toonis oma tiimi kodulehel www.sellikujooksuklubi.eu. Küsimused treeningutest, võistlustest jne. saate esitada sportlikul meili aadressil enn.sellik@gmail.com. On jooksjaid, kes ei soovi oma treeninguid tuua avalikkuse ette. Niimoodi saan ma igaühega eraldi suhelda.
ENN SELLIK