ArhiivJooksmineKeenia

Keenialasele Mukungale meeldib rohkem Kuressaares kui kodus joosta

2 minutit lugemist

 

Ibrahim Mukunga sõnul on Kuressaare tervisepargis hea joosta, sest seal ei ole segavaid metsloomi nagu Keenias.
Foto: Valmar Voolaid/Meie Maa
Koos Tiidrek Nurmega sel nädalal Kuressaares harjutanud keenialasele Ibrahim Mukungale meeldib turvalisuse tõttu rohkem Saaremaa pealinnas joosta kui koduses Keenias. Ei ole välistatud, et aafriklast saab näha kuu aja pärast startimas kolme päeva jooksul. Sel juhul oleks tegemist läbi aegade kõige kõrgetasemelisema jooksuüritusega maakonnas.
Esimest korda kohtusin Nurme treeningukaaslasega Ibrahim Mukungaga 8. septembril Tallinnas sealse maratoni raames toimunud poolmaratoni stardis, kui teda enda kõrval märkasin. Teist korda sattusin keenialasega kokku kolmapäeva õhtul Kuressaare tervisepargis, kui ise trenni tegin ja ta mulle Keenia koondise riietes vastu jooksis. Seekord üksi. Neljapäevahommikusel treeningul oli Mukunga koos Tiidrek Nurmega. Segan hetkeks mõlema mehe treeningut ning palun neil korraks peatuda.
Loomad ei sega
Küsin Ibrahim Mukungalt, kes inglise keelest natuke siiski aru saab ja mõne sõna ka räägib, kas talle meeldib Kuressaare tervisepargis joosta rohkem kui koduses Keenias. “Siin on palju turvalisem, sest ei ole niisugust liiklust ja segavaid loomi. Keenias võib taolises metsatukas metsloomadega kokku sattuda,” kostab Jooksuportaalile Mukunga, kes saabus pärast möödunudpühapäevast poolmaratoni võitu Vilniuses koos Tiidrek Nurmega Tartust Kuressaarde. Viimane tuli vanematele külla. Loomulikult ei saanud Nurme oma treeningukaaslast maha jätta.
Tiidrek Nurme ja Ibrahim Mukunga lõike jooksmas.
Foto: Valmar Voolaid/Meie Maa

“Ilm on okei ja rada mulle meeldib,” ütleb Mukunga. Nädala algul mitu päeva sadanud vihm jooksumeest ei sega. Vihmaga on Keenias märksa raskem, sest sadu muudab punase savipinnase väga poriseks. Ka Tartuga võrreldes meeldib Mukungale Kuressaares rohkem. “Siin on vaiksem,” kiidab ta.

Koos keenialasega lihtsam alustada
“Mul on praegu rahulik periood. Vahepeal ei jooksnud ma viis päeva. Tema tegi samal ajal muidugi trenni edasi. Pärast väikest puhkust on uuesti raske alustada. Koos Mukungaga on mul palju lihtsam uue treeningperioodiga pihta hakata,” räägib Nurme Jooksuportaalile. Keenialane valmistub hoolega järgmisel nädalavahetusel Rootsis toimuvaks maailma suurimaks, Lidingöloppeti 30 km pikkuseks krossijooksuks. Edasi on tal plaan osaleda 6. oktoobril Paide-Türi rahvajooksul. “Meil on ühised eesmärgid. Ega tal ole peale jooksmise muud teha. Tal on lihtsam minu elu järgi elada kui minul tema järgi,” arvab Nurme.
Võibolla saab Mukungat näha ka 18.–20. oktoobrini Saaremaa kolme päeva jooksul. Just nimelt võibolla, sest sõidukulud Tartust Kuressaarde ja tagasi ning siinsed elamiskulud vajavad rahalist katet. Teatavasti pole Mukunga kodumaa Keenia ka just rikas riik. Eks tahab Mukunga kodumaale minnes natuke taskuraha kaasa võtta.
Saaremaa kolme päeva jooksu peakorraldaja Tõnu Vaheri sõnul ei ole Ibrahim Mukunga end jooksule veel registreerinud. “Meil on iga osaleja üle hea meel, aga vahet me neil ei tee. Meie jaoks on kõik võrdsed,” ütles Vaher.
Nurme jaoks aasta suursündmus
Tiidrek Nurme peab Mukunga Eestisse toomist aasta suursündmuseks. “Oleks tema Maarjamaale toomine ainult lennukipileti taga, siis oleks ta juba möödunud sügisel Tartu jooksuradadel jooksnud. Tegelikkuses on ühe aafriklase esmakordne Euroopasse toomine kaunis keeruline protsess,” valgustab Nurme keenialase Eestisse saamise tagamaid oma blogis. Kolm korda sai kallivõitu viisataotlus eitava vastuse. Tulu ei toonud ka vastuväite Hollandi immigratsioonibüroosse. Kogu selle protsessi taga on olnud kümneid inimesi ning suuri spordiorganisatsioone ja palju palveid. “Vahepeal olin juba lootust kaotamas, kuni võtsin appi oma hollandlasest sõbra ning belglasest mänedžeri. Nende abiga läks viisataotlus läbi mängleva kergusega,” meenutab Nurme. Juba järgmisel päeval osteti Mukungale lennukipilet, mis ta kauge maa ja mere tagant Eestisse tõi. Nurmel on Mukungat vaja, sest Eestis pole talle vajalikul tasemel treeningpartnerit.
22. oktoobril läheb Tiidrek Nurme koos Ibrahim Mukungaga Keeniasse ettevalmistuslaagrisse. “Võiks ju ka Eestis trenni teha, kuid Tartus on praegu palju jahedam ja võib juba oktoobriski lund tulla,” arutleb Nurme.
JOOKSUPORTAAL