Rattasport

Alutaguse Rattamaratonil selguvad Eesti meistrid maastikurattasõidus

3 minutit lugemist
Alutaguse Rattamaratoni stardis mullu. FOTO: Alutaguse Rattamaraton
Alutaguse Rattamaratoni stardis mullu. FOTO: Alutaguse Rattamaraton

Alutaguse Rattamaratoni stardis mullu. FOTO: Alutaguse Rattamaraton

Bosch Eesti Maastikurattasarja kolmas etapp toimub laupäeval 1. juunil Alutagusel. Kavas on lastesõidud, 19 km noorte- ja matkasõit, 46 km põhisõit ja 73 km XXL-sõit. Neist viimasel selgitatakse välja ka Eesti meistrid maastikurattasõidus.

Pole vahet, kas oled osalenud sel kevadel mõnel rattavõistlusel või ei ole sa tänavu ratast veel metsa korralikule sõidule viinud. Mõlemal juhul on 5. Alutaguse Rattamaraton täpselt õige koht, kus maastikuratta selga istuda. Peakorraldajad Tiit Pekk ja Robert Peets on rajad ette valmistanud nii, et väljakutseid jätkub tõsistele rattahuntidele ning sõidunaudingu saavad ka väiksema kogemusega rattasõbrad.

Noorte- ja matkasõidule on oodatud kõik, kellele meeldib vahel rattaga ringi kruiisida ja looduses käia. Nende jaoks on 19 km Alutagusel mõnus laupäevane meelelahutus ja hingekosutus. „Värske õhk, ägedad kaevanduse vaated, mõnusad laiad metsarajad mändide all, lilled ja liblikad, lõbusad inimesed. Kõik see ootabki maratoni lühisõidul,“ kinnitavad korraldajad ja lubavad, et selliseid Instagrami pilte, nagu on võimalik teha Alutaguse rattaradadel, igaühel ette näidata ei ole. 200 m jagu on rajal ka teravamat elamust, seal aga pole keelatud vajadusel ratast käe kõrval lükata. Kuigi sõit kannab nime noorte- ja matkasõit ei pea keegi ratturitest passi vaatama, sest rajale võivad minna kõik, kellele see distants jõukohane tundub, nii noored kui ka vanad.

Põhisõit sobib aga nendele, kes naudivad rattasõitu natukene rohkem, näiteks sõidavad rattaga tööle või veedavad aeg-ajalt paar tunnikest metsas ringi mütates ning kes on jõudnud tänavu ratta seljas mõned kilomeetrid veereda. 46 km rada on piisavalt raske, et järgmisel päeval mõelda: „Oh, see oli mõnus!“ ning tõeliselt lahedaid karjäärisingleid saab meenutada veel aastaid. „Indu ja jõudu lisavad rajal juurde vahelduv maastik, 11 raja äärde jäävat imeilusat Alutaguse Rahvuspargi järve ja mõnusad kaasvõistlejad, kes rabas kindlasti appi tulevad ja aitavad vajadusel ratta turbast välja tõmmata,“ usuvad korraldajad.

See pole aga veel kõik, sest suurimatele maastikurattafännidele toimub 73 km pikkune XXL-sõit, mille rada on tõeline maiuspala. Muuhulgas ootab sellel sõidul ees kokku 11 km rada, mida kunagi varem pole ühelgi üritustel nähtud. XXL-sõidu raames peetakse maha Eesti meistrivõistlused maastikurattasõidus, kuid rajale võivad minna ka need, kes EMV arvestuses ei osale.

XXL-sõidu starti on tulemas ka valitsevad Eesti meistrid Peeter Pruus ja Greete Steinburg, kes mõlemad tahavad tiitlit kaitsta. „Starti lähen kindlasti võidumõtetega. Soovin väga uuesti Eesti meistriks tulla ja Euroopa maratonidel Eesti värvides meistrisärki kanda. Kõvemad konkurendid on nagu alati Gert Jõeäär, Peeter Tarvis ja Raido Saar. Kui Martin Loo on tulemas, siis muidugi ka tema,“ avaldab tiitlikaitsja Pruus. Seni ei olegi ta veel Alutaguse Rattamaratonil startinud, aga usub, et ees ootavad põnevad rajad. „Samas lähedal toimunud rattamaratoni rajad olid küll huvitavad ja piisavalt rasked,“ lisab ta.

Greete Steinburg konkurentide osas ühtegi nime esile ei too. „Sel hooajal pole õnnestunud paljude tüdrukutega veel võidu sõita, seega ei oska kommenteerida nende vormi. Enda kohta tean, et olen paari nädala tagusest haigusest taastunud, vorm on hea ning kavatsen korraliku lahingu anda,“ lubab ta. Ja lisab: „Alutaguse rajad meeldivad mulle. Rajal on kõike: tehnilisemaid kohti, suusaradu, liivasemaid lõike jms.
Kindlasti saab väga huvitav sõit olema!“

Alutagusele võib kaasa võtta kogu pere, isegi need, kes üldse rattarajale minna ei soovi, sest nauding kevadisest loodusest on kõigile
garanteeritud. „Sellist piibelehe lõhna annab otsida! Ja muidugi käo kukkumine – see on saatnud meid kõikidel viimastel päevadel, mil oleme
metsas rada tähistanud,” lausub korraldaja Tiit Pekk.

Alutaguse Rattamaratonile saab registreeruda siin: www.rattamaratonid.ee/et/registreerumine
Soodsam registreerimisvoor kestab 29. mai hilisõhtuni, aga kirja saab end panna ka laupäeval kohapeal.

Ajakava

Laupäev 01.06.2019

10.30 Eesti meistrivõistlused maastikurattamaratonis – XXL-sõit 73 km
12.00 Põhisõit 46 km
12.10 Lastesõidud (Tillusõit N/M6 – 400 m lihtne ring; Lastesõit N/M8,
N/M10 – 1000 m tehnilisem ring).
13.15 Noorte- ja Matkasõit 19 km
15.15 Autasustamine