Kuigi talvel käib ratturi töö põhiliselt suusa- ja jooksuradadel, on tema kõige kasulikum treening siiski rattasõit. Hobisport.ee juhataja Riho Ever annab nõu, kuidas külma ilmaga riietuda, et ka miinuskraadidega mugavalt sõidutrenni teha.
Tekst: Riho Ever, www.hobisport.ee
Spordipesu
Pesu eesmärk on säilitada keha ühtlast temperatuuri ja suunata niiskus järgmistesse kihtidesse. Kasutada võib õhemat suvist või veidi paksemat talvist pesu. Aktiivset sporti tehes võiks siiski hoiduda päris paksust matkapesust. Täiesti out on külmal ajal kanda sportimisel tavalist puuvillast T-särki. See imeb vee enda sisse ja edasi ei juhi. Vesi aga jahtub kiiresti. Võite vaid ette kujutada, mis tunde tekitab talvel õues olles märg külm kalts vastu keha. Pesu ei tohiks seljas lotendada, vaid peaks liibuma vastu ihu. Liibuv pesu korjab nahale erituva higi kohe endasse ja suunab järgmisesse kihti ning keha püsib soojana. Õhuvahe puhul on oht, et välistemperatuur jahutab pesu maha. Niimoodi on külmetus kiire tulema. Spordipesu toodetakse nii tehiskiududest, villast kui ka nende segust. Tänapäeva sünteetika hingab hästi ja juhib eeskujulikult ka niiskust. Tehiskiu ja villa segu või täisvillase kanga niiskusejuhtimine on samuti hea, vill hoiab sooja ka siis, kui ta on niiske. Villa puhul soovitaks meriinovillast valmistatud pesu. Selle kiud on peenem kui näiteks lambavillal ja ta ei torgi.
Pealmised kihid
Edasi tulevad vastavalt ilmale järgmised kihid. Talvistel riietel on seespool fliisitaoline kiht, mis võtab vastu eelmisest kihist tuleva niiskuse. Pealispind on peenest võrkkangast. Kõige pealmisel riidekihil võiks olla ka korralik tuuletõke. Oluline on veel silmas pidada, et kõik kihid oleksid hingavad, et kihtide vahele ei koguneks niiskust.
Püksid
Pükste puhul tekib küsimus, kas panna pesu alla ja pehmendusega sõidupüksid peale või vastupidi. Soovitan kanda pehmendusega sõidupükse vastu ihu. Kuni 15 külmakraadini pesupükse kanda ei ole vaja. All soovitaks kanda lühikesi suviseid pükse koos soojade põlvedega ja seal peal talviseid termopükse. Pealmistel pükstel võiks esimene osa olla korraliku tuuletõkkega ja tagumine vabalt hingav.
Kindad
Talvel tuleks kasutada thermo- ja windstopper-kihiga kaetud kindaid. Olenevalt temperatuurist võib sinna alla panna veel tööriistapoodides saadaolevad õhukesed töökindad. Väga külma ilmaga võib kasutada ka mäesuusa/lumelauakindaid. Külmakindlaimad on siiski lobbster tüüpi kindad. Need on labaku ja sõrmiku ristand, millel on kaks sõrme ja pöial. Nulli ümber oleva temperatuuri ja vesiste tingimuste puhul on hea kätte tõmmata purjetajate neopreenist kindad. Need hoiavad käed kuivad ja soojad.
Jalalabad
Esimesed märksõnad on soojad suusasokid ja talvised sõidukingad. Viimased on sooja vooderdusega ja veidi kõrgema säärega. Talvekingad võiksid olla pigem suuremad kui liiga tihkelt jalas. Väike saabas takistab vere liikumist ja nii on külmad varbad garanteeritud. Sõidukingade tavalised sisetallad võiks vahetada soojade vildist taldade vastu, mille üks pool on fooliumiga kaetud. Kuna sõidukinga all olev metallist klots toimib külmasillana, siis selle kohale võib lõigata samast sisetalla materjalist veel ühe soojustuskihi. Olenevalt ilmast võib kingade peale laduda 1-2 kihti kingakatteid. Katteid ostes tuleks jälgida, et nad hülgaks vett ja peaks tuult. Kinga tald peaks olema täies pikkuses kaetud. Märja ilmaga võib katete ja kingade vahele panna veel kilekoti. Kui varvas ikka külmetab, siis võta ratas käekõrvale ja 3–5 minutit kerget sörki parandab jalalabade verevarustust ning toob sooja tükiks ajaks jälle soki sisse.
Nina, kõrvad ja kael
Kombineeri kiivrialuse mütsi, buffi ja maskiga. Vaata, et kael, kukal, nina ja kõrvad külma ei saaks. Ennast sisse pakkides arvesta, et vahepeal tuleb mask kinnastatud käega joomiseks ja/või nuuskamiseks eest kiskuda ning pärast jälle tagasi panna.
Riiete hooldamine
Et kangad säilitaks pikaajaliselt oma head omadused, tuleb hoolduse juures juhinduda etikettidel leiduvast infost – millise temperatuuriga pesta, kas tsentrifuugida või mitte, kas kasutada loputusvahendeid või mitte jne. See jutt käib kõigi spordiriiete kohta alates pesust ja lõpetades termojakkidega. Riiete vale kohtlemine pesemisel ja kuivatamisel võib oluliselt rikkuda nende omadusi.