2021. aastal korraldatakse viis Seiklushundi rogaini. Jagame soovitusi Seiklushundi rogainiks valmistujale.
Tahaksid esimest korda teha kaasa rogainil, kuid pole kindel, kas see ala on sinu jaoks? Järgnevad soovitused harutavad rogainiks valmistumise abistavateks tükkideks ning annavad selgust ja julgust end kas või ühele Seiklushundi rogainile kirja panna. Hoiatus – rogain võib tekitada sõltuvust!
Tunde vältav võhmatreening
Rogain eeldab jalutamist või jooksu pikema aja vältel, valmistudes tulevad kasuks pikemad matkad ja jooksud aeglases tempos. Treenitust suurendab harjutamine künklikul maastikul. Siis harjuvad jalad kaldenurga all liikumisega ega muutu rogainil seigeldes valulikuks.
Harjutada orienteerumist
Rogaini eel tuleks harjutada orienteerumist distantsilt ja kontrollajalt lühematel võistlustel, selleks sobivad hästi päevakud, mida korraldatakse nii linnaruumis kui ka looduskeskkonnas. Täiesti algajana võib alustada näiteks Seiklushundi linnapäevakutega Tartus või linnaorienteerumisega Tallinnas, kus tänu lihtsale navigeerimiskeskkonnale saab keskenduda kaardi leppemärkide ja legendi tundma õppimisele. Kui leppemärkidega on esimene tutvus tehtud, võib osaleda metsapäevakutel, mida korraldavad peaaegu kõigis maakondades orienteerumisklubid, kelle tegemiste kohta leiab infot Eestimaa orienteerumispäevakute kodulehelt: www.paevakud.ee.
Päevakutel saab valida lihtsamate ja raskemate kaartide ning radade vahel vastavalt oskustele ega pea pelgama metsas eksimist. Päevakul ei pea osalema individuaalselt. Rada võib kaaslasega läbida, et kõike koos nuputada.
Kaardi leppemärgid ja värvid
Võistluse eel võta ette paar eelmist rogainikaarti (üldjuhul saadaval võistluste kodulehe arhiivis), otsi internetist üles orienteerumiskaardi leppemärkide ja värvide seletus ja tutvu nendega korralikult. Nende tundmine on olulise tähtsusega, et enda positsioneerimiseks kaardil olevat ning ümbritsevat loodust kokku viia.
Kompass kui abivahend
Kompass on tõhus abiline otse punkti navigeerimisel ning aitab juhul, kui sa pole kindel oma asukohas või õiges liikumissuunas. Kompassi kasutatakse eelkõige orienteerumiseks maastikul, linnakeskkonnas on suuna leidmine ja hoidmine tänu teedevõrgustikule üsna kerge. Kompassiga tasub tutvust teha enne võistlust, koos kaardiga kas mõnel väiksemal orienteerumisel (nt väljaspool linna toimuval päevakul) või lihtsalt matkates ja jalutades. Erinevaid o-kaarte leiab tasuta erakasutamiseks Eesti Orienteerumisliidu kodulehelt: h HYPERLINK “https://www.orienteerumine.ee/kaart/kaardid.php”ttps://www.orienteerumine.ee/kaart/kaardid.php
Lugu ilmus 2021. aasta veebruar-märtsi Jooksjas (nr 1,71).
Loe täispikka lugu Jooksja diginumbrist, mille saab tellida SIIT.