JooksmineKasulikkuSisuturundusTERVIS & TOITUMINE

Rauapuudus on sporti harrastavate inimeste seas üsna tavaline

3 minutit lugemist

Rauapuudust (madal rauavarude tase) ja rauapuudusaneemiat (langenud hemoglobiin) esineb nii meeste kui ka naiste hulgas, tavalisem on see aga just naissportlaste puhul. Nimelt soodustab igakuine menstruatsioon rauapuuduse teket.

Kõrge intensiivsusega treening ja kestvussport suurendavad raua vajadust kuni 70% võrreldes „tugitoolisportlastega“, mistõttu kuuluvad sportlased rauapuuduse riskirühma.

Rauda eritub higi, uriini, naha, vere ja seedetrakti kaudu. Sportlaste seas esineb ka punaste vereliblede kiiremat lagunemist, nt jalalöögi mehaanilise jõu tõttu jooksmise ajal võib suureneda jalgades punaliblede lagunemine.

Kuidas mõjutab rauapuudus kestvussportlaseid?

Raua kõige paremini tuntud ülesanne on hapniku transport organismis. Rauapuuduse korral on hapniku transport nõrgenenud, hapniku transport lihastesse väheneb füüsilise koormuse ajal, mis omakorda vähendab sportlase maksimaalselt füüsilist sooritust ning füüsiline vastupidavus on nõrgem.

Rauapuuduse sümptomiteks võib olla väsimus, jõuetus, füüsilise vastupidavuse langus, kergesti tekkiv õhupuudustunne, peavalu, kohin kõrvades, südamekloppimine, kahvatus, isuväärastused (nt tung süüa kriiti, jääd jne), küünte ja juuste haprus, lõhed suunurkades ja isutus. Isuväärastused ei ole üldse haruldased, seega kui tunned vajadust süüa lund või jääd, tasub kindlasti rauavarude taset kontrollida.

Erinevaid rauapuudusele iseloomulikke sümptomeid on palju ning alati ei tähenda sümptomi esinemine just rauapuudust. Inimesed taluvad rauapuudust väga erinevalt: paljudel esineb sümptomeid, kui rauavarude tase on langenud, kuid on ka inimesi, kellel ei esine sümptomeid isegi väga madalate rauavarude korral ning rauapuudus ongi juhuleid. Rauapuuduse süvenedes areneb välja rauapuudusaneemia, mille korral esineb sümptomeid juba sagedamini.

Mis on pseudoaneemia?

Rauapuudusaneemiat ei tohiks segamini ajada pseudoaneemiaga. Pseudoaneemia on olukord, kus vere hemoglobiini sisaldus on vähenenud, kuid see ei ole tingitud rauapuudusest, vaid hoopis vereplasma suurenemisest. Vereplasma suureneb sportlastel (eriti kestvussportlastel) kuni 20%, mille tõttu vere hemoglobiini sisaldus langeb. Rauapreparaatidest on kasu aneemia korral, kui vere hemoglobiini sisaldus suureneb. Pseudoaneemia korral ei ole rauapreparaatidest aga kasu. Näiteks on ujujatega tehtud uuringutes leitud, et intensiivsete treeningute ajal on hemoglobiini ja ka hematokriti (punaliblede maht vereplasmas) väärtused langenud, need taastuvad rahulikematel aegadel, peamiselt enne suuremaid võistluseid.

Rauapuuduse diagnoosimine ja rauapreparaatide kasutamine

Rauapuudus(aneemiat) diagnoositakse vereproovi alusel. Rauavarude hindamiseks kasutatakse ferritiini analüüsi ning aneemia diagnoosimiseks hemogrammi ehk vere põhiparameetrite analüüsi. Rauapuudust ilma aneemiata saab diagnoosida juba ferritiini väärtuse korral <30 μg/L, kuigi nt täiskasvanud naiste ja meeste ferritiini referentsväärtuse alampiir on vastavalt alles 10 ja 28 (võib natuke varieeruda erinevate laborite puhul). Rauapuuduse diagnoosimisel saab kasutada ka lisaks mitmeid teisi analüüse, mille kohta saab infot arstilt. Esimene asi rauapuudus(aneemia) diagnoosi korral on põhjuse väljaselgitamine. Kui naistel on tihti põhjuseks menstruatsioon, võib rauapuudust esineda ka sisemiste verejooksude ning raua imendumisega seotud häirete korral. Ka mitmed ravimid, nt maohappesust vähendavad ravimid, vähendavad raua ja ka mitmete teiste mineraalainete ja vitamiinide imendumist.

Kas sportlased peaksid kasutama rauapreparaate rauapuuduse ennetamiseks? Pigem mitte. Tervel inimesel, kellel ei esine raua ladestumisega seotud häiret, üleliigne raud ei imendu. Seega ei ole profülaktika korras rauapreparaatide manustamisest kasu. Küll aga on rauakuur vajalik õigesti diagnoositud rauapuudus(aneemia) korral, sest vaid rauarikka toiduga ei ole rauavarude taseme tõstmine võimalik. Rauavarude ehk ferritiini tase võiks olla vähemalt 50–70 μg/L, aga ka kõrgem. Raual on lisaks hapniku sidumisele mitmeid tähtsaid ülesandeid, nt on raud vajalik mineraalaine kilpnäärme normaalseks tööks. Samuti aitab rauakuur sportlastel rauapuuduse korral tõsta füüsilist vastupidavust, rauapuudusele iseloomulikud sümptomid (kui esinevad) hakkavad vähenema juba paari nädala möödudes peale rauakuuri alustamist.

Eesti Maaülikooli Innovatsiooniprojektist alguse saanud Nôgeli tootemärgi raua toidulisandites kasutame hea imendumisega kõhusõbralikumat raudbisglütsinaati, mis on paremini talutav rauasool ning tekitab seega ka harvem kõrvalmõjusid, nagu nt kõhukinnisus. Toodetes kasutame loodusliku C-vitamiinina tablettides maheacerolat ning siirupis maheapelsinimahlakonsentraati. Tooted on lisaainetevabad ning sisaldavad vaid looduslikke mahuaineid. Kõikide Nôgeli toodete vitamiinide ja mineraalainete sisaldust kontrollitakse peale iga uue partii tootmist. Lisaks annetame igalt tootelt 5 senti Tartu Ülikooli Lastefondile. Nôgeli raua toidulisandid on saanud palju kiidusõnu ka Eesti ämmaemandatelt ja arstidelt – just rauapuudus(aneemia) ravi parema talumise ja tõhususe tõttu ning on meditsiinipersonali poolt palju kasutatud.