Ajakiri JooksjaSisuturundusTervisTERVIS & TOITUMINEToitumineUudised

Peamised aspektid mida jälgida treenimisel

4 minutit lugemist

Treenimine on oluline osa tervislikust eluviisist. See aitab meil hoida oma keha tugevana ja terve, tõsta enesetunnet ning vältida erinevaid haigusi. Kuid treenimine pole lihtsalt suvaline tegevus, mida saate teha enda jaoks. On palju aspekte, mida tuleks treenimisel jälgida, et tagada parimad tulemused. Küll aga tasub alustades olla enda eesmärkide ja soovidega tagasihoidlik. Teie keha ei pruugi rasketeks treeninguteks valmis olla ning tulemuseks on vigastus või trennist loobumine. Samas on tark järk-järgult enda intensiivsust suurendada ning läbi selle parandada enda kehalist aktiivsust.

Treeningutele võivad kaasa aidata ka erinevad virtuaalsed lahendused, mis muudavad selle huvitavamaks. Kui näiteks tonybet.com pakub enda mängijatele võimalust osaleda live kasiinos, siis on olemas ka programmid, millega on võimalik lindi peal joostes nautida loodust. Kõige populaarsemad lahendused korraldavad ka erinevaid võistlusi, millest on võimalik osa saada. Jagatakse punkte ning enda tegelaskuju on võimalik järjest täiendada uute riietega. Järgnevalt vaatame aga üle mõned aspektid, mis oluliselt mõjutavad teie treeninguid.

Treeningu eesmärk

Treeningu eesmärk sõltub paljudest faktoritest, sealhulgas teie praegusest füüsilisest seisundist, vanusest, tervislikust seisundist ja isiklikest eelistustest. Seetõttu on oluline määrata endale realistlikud ja saavutatavad eesmärgid. Olukorras, kus määrate endale liiga rasked eesmärgid ei pruugi te neid täita. See toob aga omakorda kaasa pettumuse, mille tulemusel te enam üldse treenida ei soovi. See on ka peamine põhjus, miks eesmärgid peavad olema realistlikud ja saavutatavad.

Kui soovite kaalust alla võtta, siis võite seada eesmärgiks suurendada kardiotreeningu osakaalu oma treeningprogrammis ning kombineerida seda tervisliku toitumisega. Kui soovite lihasmassi suurendada, siis võib olla kasulik keskenduda jõutreeningule ja valgurikka toidu tarbimisele.

Kui soovite lihtsalt oma tervist ja üldist heaolu parandada, siis võite proovida erinevaid treeningumeetodeid ja leida need, mis teile kõige rohkem meeldivad ja mis aitavad teil saavutada positiivseid tulemusi. Oluline on alati alustada treeningutega järk-järgult ja kuulata oma keha signaale, et vältida vigastusi ja ülekoormust.

Treeningu intensiivsus

Treeningu intensiivsus sõltub teie treeningu eesmärgist, füüsilisest võimekusest ja kogemustest. Oluline on leida tasakaal treeningu intensiivsuse ja keha taastumisvõime vahel. Kui olete algaja või olete olnud pikka aega treenimata, siis võib olla kasulik alustada kergema intensiivsusega ja järk-järgult suurendada treeningu intensiivsust vastavalt oma füüsilisele võimekusele.

Kui soovite saavutada kaalulangetuse eesmärki, siis on soovitatav keskenduda kardiotreeningule, mis hõlmab südame-veresoonkonna tegevust. Intensiivsus sõltub teie praegusest füüsilisest seisundist, kuid tavaliselt peaks kardiotreening kestma vähemalt 30 minutit korraga ja peaks olema piisavalt intensiivne, et suurendada südame löögisagedust ja hingamist.

Kui soovite lihasmassi suurendada, siis võib olla kasulik keskenduda jõutreeningule, mis hõlmab raskuste tõstmist. Intensiivsus sõltub teie võimekusest tõsta raskusi ja tuleks järk-järgult suurendada vastavalt oma füüsilisele arengule.

Treeningu sagedus

Treeningu sagedus sõltub teie treeningu eesmärgist, füüsilisest võimekusest ja kogemustest. Oluline on leida tasakaal treeningu sageduse ja keha taastumisvõime vahel.

Üldiselt soovitatakse täiskasvanutel teha vähemalt 150 minutit mõõduka kuni intensiivse treeningut nädalas. See võib jagada mitmeks päevaks, näiteks 30 minutit treeningut viiel päeval nädalas. Kui soovite saavutada kaalulangetuse eesmärki, siis võib olla kasulik treenida sagedamini, kuni 5-7 korda nädalas.

Kui soovite lihasmassi suurendada, siis võib olla kasulik treenida 3-4 korda nädalas, et anda kehale piisavalt aega taastumiseks ja lihaste kasvuks.

Samuti on oluline kuulata oma keha signaale ja vältida ülekoormust või vigastuste tekkimist. Kui tunnete end väga väsinuna või teie keha valutab pärast treeningut, siis võib olla vaja vähendada treeningu sagedust ja anda kehale aega taastumiseks.

Treeningute mitmekesisus

Treeningute mitmekesisus on oluline, kuna see võimaldab teil saavutada parimad tulemused ja vältida rutiinse treeningu igavust. Kui teete ainult üht tüüpi treeningut, siis võib see muutuda monotoonseks ja kaotada oma efektiivsuse. Samuti võib liigne kordamine suurendada vigastuste ohtu.

Erinevate treeningumeetodite proovimine võib aidata teil saavutada oma treeningu eesmärki mitmekesisemal ja huvitavamal viisil. Näiteks võite proovida jõutreeningut, kardiotreeningut, joogat, pilatest või muid spordialasid, mis pakuvad erinevat väljakutset teie kehale ja vaimule.

Mitmekülgne treening aitab ka arendada erinevaid oskusi ja lihaseid, mis võivad olla kasulikud teiste tegevuste ja spordialade jaoks. Näiteks võivad joogaharjutused aidata parandada teie painduvust ja tasakaalu, mis võib olla kasulik teistes spordialades või igapäevaelus.

Õige toitumine

Õige toitumine on oluline osa treeningprogrammist, kuna see aitab tagada, et keha saab vajalikud toitained, et toetada treeningu ajal energiat, jõudu ja vastupidavust. Samuti aitab toitumine kehal taastuda pärast treeningut ja taastada lihaste jõudu ning parandada füüsilist võimekust.

Valgurikkad toidud nagu kana, kala, munad, piimatooted ja kaunviljad on eriti olulised lihaste kasvuks ja taastumiseks. Süsivesikud annavad energiat ja aitavad treeningu ajal vastu pidada, seega on oluline tarbida piisavalt täisteratooteid, puuvilju ja köögivilju. Tervislikud rasvad nagu oliiviõli, avokaado ja pähklid aitavad kaasa ainevahetusele ja keha taastumisele.

Lisaks sellele on oluline tarbida piisavalt vett, et hoida keha hüdreeritud ja tagada piisavalt vedelikku, mida keha treeningu ajal kaotab. Õige toitumine aitab vähendada ka treeningu ajal väsimust ja tugevdada immuunsüsteemi, mis võib aidata vältida haigusi ja infektsioone.

Lõpuks võib õige toitumine aidata kaasa keha kehakaalu kontrollimisele ja vähendada keha rasva taset, mis võib olla kasulik kaalulangetuse ja kehakoostise muutmise eesmärgil. Seetõttu on oluline treeningprogrammi osana hoolitseda ka tasakaalustatud ja tervisliku toitumise eest.