Uudised

Õnnemängude populaarsus ei ole kunagi nii kõrge olnud

2 minutit lugemist

Tänapäeva internetiajastul on tavaline, et kiire elutempo juures otsitakse närvikõdi online-mängudest. Olgu need siis tasuta või raha peale mängud – igaühel on oma lemmikud.

Raha peale mängud vs tasuta mängud

Mis eristab hasartmänge mistahes teistest virtuaalmängudest on see, et lisaks väiksele põnevusele ja väljakutsele, on võimalus võita ka pärisraha. Muidugi peab sellisel juhul investeerima enda raha ja võitu ei garanteeri keegi.

Hasartmänge ei tohi kindlasti võidumõtetega mängima minna, kui see nii on, tuleks otsida abi.

Hasartmängude pakkumiseks peavad ettevõtted läbima ränga kontrolli ja opereerima tohutus reeglite rägastikus. Nende tegevust haldab ja jälgib Eesti Maksu- ja Tolliamet.

Aasta-aastalt väheneb maapealsetes mängusaalides tehtud panuste hulk. 

Milliseid mänge Eestis pakutakse?

Eestis pakutakse järgmisi hasartmänge:

  • Õnnemängud – näiteks online kasiino slotiautomaadid
  • Toto ehk spordiennustus
  • Loteriid – ainult Eesti Lotol õigus korraldada
  • Osavusmängud – näiteks pokker
  • Kaubanduslik loterii

Leidub väga erisuguseid mänge. Kui varem oli eestlane peamiselt spordipanustamise ja pokkeri lainel, siis nüüd eelistatakse palju lihtsamaid slotte ja live kasiino laudu. Eks kindlasti meelitavad neid mängima ka miljonitesse ulatuvad jackpotid.

On positiivne, et Eesti ei ole läinud keelamise teed, kuid reklaami võiks rohkem piirata.

Millised on hasartmängude tagasimakseprotsendid?

Tagasimakse protsent on protsent, mida mäng mängijale tagasi annab. Näiteks tagasimakse protsent 90% tähendab seda, et keskmiselt saab mängija igast panustatud sajast eurost (100€) tagasi 90€, ehk 90%.

Numbrid ei valeta ning tüüpiliselt on kasumlikkus mänguri jaoks parim just live kasiino mängudel. Rulett (98,37%), blackjack (99,4%) ja bakaraa (98,95%) on kõige populaarsemad mängud ja loomulikult kõrge tagasimakseprotsent lubab ka pikemalt mängida.

Slotimängude tagasimakseprotsent kõigub vahemikus 92-99%. Iga konkreetse mängu tagasimakseprotsenti, ehk RTP-d saab mängu reeglite alt kontrollida. Igal juhul, mida kõrgem RTP, seda suurem võimalus võitjana lahkuda.

Spordiennustuse puhul mängib rolli õnnefaktor, kuid olenevalt mängu riskitasemest lisab operaator koefitsientidele oma kasumimarginaali 2–12%. Vahel operaator kaotab ja vahel võidab, ent keskmiseks väljamakseprotsendiks jääb 92–96%.

Eestlaste seas populaarsete kraapekaartide, Bingo Loto, Vikinglotto ja Eurojackpoti tagasimakse protsendiks on 50%, ehk vaid pool kogu piletite ostusummast suunatakse mängijatele tagasi.

Kui palju eestlased õnnemänge mängivad?

Eestis on viimased aastakümned elatustase märgatavalt tõusnud ning inimestel on rohkem vaba raha. Sellega seoses on tõusnud ka nõudlus kvaliteetse meelelahutuse järele.

2021. aastal läbi viidud põhjalik Kantari statistikafirma uurimus tõi välja, et ühel või teisel moel on õnnemängudega kokkupuude pea ¾ eestlastest. Natuke alla pooled küsitletutest olid mänginud loteriid. Kasiinomänge, spordiennustust ja pokkerit olid raha peale proovinud alla 10% vastanutest.

Pooled õnnemängurid teevad panuseid lootuses võita suurem summa raha. Ülejäänud mängivad hasartmänge lihtsalt ajaviiteks. Õnneks vaid väike osa mängijaist tunnistas, et loodavad salamisi oma rahalistele probleemidele sel moel leevendust leida.