Seiklus ja matkasport

Koerakross – harrastusspordist võistlusspordini!

1 minutit lugemist
Foto autor: Meeli Tulik

Tänases loos räägime koerakrossist. Alaga aitavad tuttavaks saada kelgukoerte klubi Baltosport juhatuse liige Anu Raja ja sama klubi liige Tarvo Siim. Baltosport on klubi, milles umbes 50 liiget. Kindlasti on Eestis alaga tegelejaid veel, ja on ka harrastajaid, kes alaga omal käel tegelevad.

Koerakross on Euroopast alguse saanud spordiala, mis töötati välja kelgukoerte treenimiseks lumevabal ajal, kuid ka koerakrossi peetakse üheks koerte veospordialaks. Esimesed võistlused peeti Euroopas 2000. aastal ning sellest ajast alates on koerakrossist saanud populaarne hobi ja võistlusspordiala, olenemata koera tõust ja suurusest.

Mis on koerakross?

Canicross ehk koerakross on vahva jooksusport maastikul koos koeraga. Sellele vihjab ka ala nimi. See on ühtlasi ka treeninguvorm, mis on välja arenenud koerte treenimisest ilma lumeta maastikul, lumevabal ajal. Kindlasti on see koeraspordiala, mis sobib igasugustele koertele, vaatamata nende tõule ja suurusele.

Anu Raja ja Tarvo Siim

Anu ja Tarvo on koeraspordiga tegelenud juba üsna pikka aega, umbes 14 aastat. Koerakross jõudis Eestisse paar aastat enne seda, kui Anu ja Tarvo selle ala enda jaoks avastasid. Anu kinnitab, et tema oli tubli sporditüdruk kuni gümnaasiumi lõpuni, tegeles võistlustantsuga ja käis ka jooksmas, seejärel tuli pisike paus, kuni sündis laps. Toona otsustas Anu, et vajab liikumist, mistõttu hakkas ta iga päev lapsega väljas käima. Seejärel võttis ta koera ja siis avastas enda jaoks koerakrossi. Veidi enne koerakrossi nägi Anu talvist veovõistlust ja see meeldis talle, ta tegeles ka koeratrikkide tegemisega, kuni otsustas, et hakkab lisaks ka koerakrossiga tegelema.

Tarvo Siim alustas koeraga orienteerumisest, aga ka tema on olnud aastaid tubli spordimees. Nooruses tegeles ta kergejõustikuga, käis orienteerumas. Seejärel oli paus, kuid Tarvo hakkas uuesti jooksma. Nii on ta jooksnud maratone, tegelenud ultrajooksuga (näiteks Laulasmaa ultrajooks). Tarvo jookseb spordiklubis Prorunner ja just sealt on tal olulised jooksuteadmised, mida saab kasutada ka koerakrossis.

Koerakrossi kohta saad edasi lugeda juba Jooksja sügisnumbrist!

TEKST: Marko Tiidelepp