TervisTERVIS & TOITUMINE

D-vitamiini tähtsus organismile

1 minutit lugemist

D-vitamiini kasulikkus

D-vitamiini peamine ülesanne on aidata toidust kaltsiumi ja fosforit omastada. Imikutel takistab D-vitamiin rahhiidi teket – haigust, mis on seotud luude arengu ja pehmenemisega. Noorukitel ja täiskasvanutel takistab D-vitamiin kaariese ja igeme patoloogiate teket, kaitseb osteoporoosi (kaltsiumi puudusest tingitud luukoe pehmenemine) eest ning kiirendab luumurdude paranemist. D-vitamiin suurendab ka vastupanuvõimet viirushaigustele, mis on ülimalt oluline, eriti kui beebi läheb esimest korda lasteaeda ja hakkab sageli haigeks jääma.

D-vitamiini allikad

D-vitamiin on rasvlahustuv, see imendub kõige paremini koos rasvase toiduga ja koguneb rasvkoesse. Suures koguses D-vitamiini leidub peamiselt loomsetes toiduainetes: rasvases kalas (lõhe, säga, makrell, sardiinid, tuunikala), kalakaaviaris, munakollases ja piimatoodetes. Väike kogus seda leidub ka punases kaaviaris, austrites, metsaseentes ja seemnetes. See on ainulaadne selle poolest, et see on ainuke vitamiin, mis tekib organismis UV-päikesevalguse mõjul iseseisvalt. 

D-vitamiin toidus on ebastabiilne

Uuringud on näidanud, et D-vitamiini kogus toiduainetes on ebastabiilne väärtus. Näiteks sama tootja piima uurimisel kõikus D-vitamiini sisaldus erinevates partiides ja võis olla deklareeritust väiksem 20 IU piires. Seetõttu rikastavad tootjad mõnes riigis piima ja piimatooteid lisaks D-vitamiiniga. Selleks, et organism saaks piisavalt vitamiini toota, on vaja kaks korda nädalas keskpäevase päikese käes (kell 10-15) olla näo ja jäsemetega päikesevalgusele avatud. Heledanahalised vajavad viis minutit, tumedanahalised peaksid olema päikese käes vähemalt pool tundi.

D-vitamiin lastele

Mitte nii kaua aega tagasi arvati, et D-vitamiin lastele on vajalik ainult luude normaalseks moodustumiseks ja rahhiidi ennetamiseks. Viimaste aastakümnete uuringud näitavad aga, et D-vitamiini roll organismis ei piirdu ainult kaltsiumi ja fosfori ainevahetuse reguleerimisega. D-vitamiin on vajalik luude ja lihaste kasvuks, õige kehahoiaku kujunemiseks, intellekti ja immuunsuse arendamiseks. 

D-vitamiini puudus

Mõne lapse jaoks ei piisa D-vitamiini puuduse kompenseerimiseks kehas ainult päevitamisest. Väikelapsed, kes põevad seedetrakti haigusi, ülekaalulised, elavad piirkondades, kus päikesevalgust on vähe, lapsed, kes liiguvad vähe, tumeda nahaga, samuti lapsed, kes ei taha päikese käes olla – nad kõik on ohus.

Azeta e-apteegis on lai valik erinevaid D-vitamiine. Vaata lähemalt  https://www.azeta.ee/vitamiin-d