Mida suurem on sportlik eneseületus, seda vingem on sellega kaasnev emotsioon ja mälestus. Just selliseid tugevaid emotsioone on vaja elus kogeda ja koguda ning eks seetõttu spordifännid end ikka ja jälle spordirajalt leiavadki. Lisaks kogutud emotsioonidele ning tehtud fotodele on paljudel meist kodus mälestuseks aukohal mõni eriline võistluste medal, mille abil meenutada finiši rõõme või viimaste kilomeetrite „MIKS MA SEDA ENDALE TEEN“ higist piina.
Tekst: Germo Hünerson Fotod: Siim Solman, Medalon
Mitte ilmaasjata ei ole medal spordivõistlustel osalejatele ja korraldajatele niivõrd oluline – see on üks väheseid suure pingutuse käegakatsutavaid meenutusi. Erilisest spordisündmusest jääb kätte eriline medal, mistõttu on paljud spordihinged väikestviisi medalikollektsionäärid. Kuidas täpsemalt erilised medalid sünnivad? Sõna saavad mehed, kelle töö viljad auga paljude spordihingede kaminasimsi ehivad – hobisportlased ja eritellimusmedalite tootmise eksperdid Medalonist, Marek Meiesaar ja Sander Kahu.
Milline on hea medal?
Mõni aeg tagasi jooksuvõistluste kohta läbi viidud uuringust selgus, et uus ja ilus medal, mida sportlasel veel ei ole, on jooksul osalemiseks suur motivatsiooniallikas. Ettevõte Medalon on Eestis ja lähiturgudel paljude spordivõistluste medalite disaini- ja tootmispartner, misläbi on käes hoitud ja hinnatud suures koguses eriilmelisi medaleid. Medal on enamat kui pelgalt metallitükk. See on käegakatsutav mälestus, mis jutustab terve loo sellest, kuidas sportlane valab treeningutel higi, ületab järjepidevalt oma teekonnal takistusi ja lõpuks kätte jõudnud võistluse ajal seinast seina erinevaid emotsioone kogeb. Selliste emotsionaalsete hetkede nimel on Medalon keskendunud ainult eritellimusel medalite valmistamisele.
Parim medal on eelkõige sportlasele meeldejääv – võistluse unikaalne medal, mille disainil on läbimõeldult oma lugu. Eriti mõnus on, kui medali disain jutustab loo spordialast, võistluse asukohast ja ajaloost. Kusjuures läbimõeldud kujundus peaks jätkuma ka kaelapaelal, mille olulisust kiputakse mõnikord medali enda kõrval unustama. Samuti on medali raskus tippsportlaste silmis lausa kvaliteedimärk. „Vot see on ilus ja raske, järelikult hea medal!“ on olnud nii mõnegi legendaarse sportlase kiitus.
Paratamatult ei ole igal võistlusel kõigile erilist medalit auhinnaks, olgu see siis ajanappusest tingituna või eelarvelistel põhjustel. Paistab aga, et peale on tulemas palju värske mõtlemisega võistluste korraldajaid, kes mõistavad, et erilised spordimedalid panevad osalejatel silmad särama. Täkkesse pannes aitavad uhked medalid muidugi kaasa ka võistluse turundamisele ja osalejate arvu kasvatamisele – ägeda kujundusega medal sütitab inimesi jälle ja jälle võistlustest osa võtma.
“Meie suurim soovitus korraldajale on see, et medali disainiga on vaja tugevalt eristuda. Kuna Medalonis teeme medaleid vaid eritellimusel, siis siin on kujunduse osas piiriks vaid kujutlusvõime,” räägib Marek, kes on Medalonis ka peamine disainer.
Milliseid medaleid on Medalon siis teinud?
“Näiteks oleme disaininud ja tootnud tõsiselt suuri ja uhkeid käelabasuuruseid medaleid, mille diameeter on ligi 20 sentimeetrit. Samuti medaleid, milles kasutatakse erinevalt liikuvaid komponente või mis toimivad humoorikalt lausa pudeliavajana. Ka viimistluses ei pea alati lähtuma klassikalistest metallitoonidest, vaid võib kasutada erinevaid emailvärve. Koos hästi kujundatud kaelapaelaga tekib medalist ühtne tervik, mis näeb hea välja ja tekitab kõigile korraliku ahhaa-momendi,” räägib Sander.
Kevadel toimunud 22. Mulgi Rattamaraton tegi uute medalite valmistamise osas koostööd just Medaloniga. Võistluse peakorraldaja Kristjan Kivistiku sõnul kujunes koostöö edukaks. “Rattamaratoni medalid olid päris suur hitt nii võistlejate, kohtunike kui kõigi teiste kohalviibinute jaoks. Parimad said auhinnatud ligi 15 sentimeetri suuruste korralike liikuvate medalitega – nendega autasustamine tekitas ratturite seas vau-efekti. Medaloni proaktiivne suhtumine sobis meile ja me panime medalite valmistamise juba varakult töösse,” julgustas Kivistik uute medalite osas piisavalt kaua ette mõtlema, et mitte jätta medaleid viimase hetke peale.
Kuidas erilised medalid sünnivad?
Nagu iga unikaalse asja nullist loomine, nõuab ka eriliste medalite loomise protsess varajast planeerimist. “Stardist finišini on medalite valmistamine päris pikk protsess,” ütleb Marek. “Koos korraldajatega leiame kõige parema lahenduse, mis läheb kokku just nende võistluste finantsvõimaluste ja eesmärkidega ning üllatab positiivselt. Tulemuseks on uhke medal, mida saab juba varakult spordihuvilistele reklaamida, et läbi ilusa motiveeriva medali rohkem osalejaid kaasata ja üldist huvi võistluse vastu suurendada.”
“Enamasti võib arvestada 6-7 nädalaga, et eritellimusel medalid valmis saaksid. Kokku tuleb leppida eelarve, luua medalite disain ja 3D-mudelid, mille abil tehakse vormid. Siis valatakse medalid valmis enamasti tsingisulamist ja neid töödeldakse kokkulepitud viimistluse saamiseks elektrokeemiliselt. Poleerimised, värvimised, graveeringud ja medalipaelte õmblemine juurde ja nii see aeg ära kulubki,” selgitab Kahu medalite valmistamise köögipoolt.
Medalite tootmise hinnast rääkides muigab Sander: „Eks rahakoti paksus seab muidugi mingid piirangud ikka võistlusele ka, kuid enamasti on väike lisapanus sportlase silmis seda väärt.” Eritellimusel valmistatud medalite hinnad sõltuvadki nende kogustest, suurustest ja lõpliku disaini eripäradest.
Eriline medal – universaalselt äge autasu
“Oleme kuulnud erinevatel võistlustel osalejatelt, et kui tihti läheb medal paraku kas kuskile hunnikusse teiste hulka rippuma või sahtlisse, siis mõni eriti uhke medal leiab parema aukoha näiteks kaminasimsil karikate kõrval. Sellist tagasisidet on tore kuulda ja see motiveerib,” räägib Sander.
Eritellimusel valmistatud medaleid ei kasutata auhinnana mitte ainult suurtel jooksuvõistlustel, vaid ka paljudel väiksematel üritustel. Medalon on aidanud medalite kontseptsioonide väljatöötamisel ka näiteks sõudmise, jalgrattaspordi, golfi, tennise, jäähoki, aerutamise ja paljude teiste spordialade võistluskorraldajaid. “Suurte võistluste medalitega aitame emotsioone viia rohkemate sportlasteni, aga muidugi oleme aidanud ka väiksemaid võistluseid. Samuti toetame aeg-ajalt väiksemaid noorte spordivõistlusi, kui parasjagu võimalik. Mõnikord ongi kõige olulisem panna just noortel silmad särama, et nad tahaks sporti ka tulevikus teha ja häid tulemusi saavutada. Eriline medal on selles suhtes kena motivaator,” lisab Marek endise sõudjana omast kogemusest rääkides.