Jooksmine on suuremal või vähemal määral kõigi jaoks oluline spordiala. Mõnele meeldib käia ise jooksmas, et ületada personaalseid tulemusi ja olla tervislikum, teistele meeldib vaadata diivanilt, kuidas atleedid üksteise vastu mõõtu võtavad. Lisaks on ka neid kes armastavad võistlustele kohale minna ja seda kõike staadionilt jälgida.
Jooksusport on inimestele läbi aastate toonud palju rõõmu ja emotsioone. Kõige silmapaistvam, meie aegade tublim jooksu sportlane on sprinter Usain „Lightning Bolt“ Bolt, kes oma karjääri jooksul purustas 100, 200 ja 4 x 100 meetri jooksu maailmarekordid. Tema kõrval on olnud ka teisi jooksjaid, kes end inimkonna ajalukku on talletanud. Andre De Grasse, kes 2016 aasta Rio Olümpiamängudel saavutas ajaga 9.91 sekundit III. koha, oli esimene Kanada meessportlane, kes ühel Olümpial 3 medali võitis.
De Grasse edulugu on ainulaadne, kuid kahjuks kõigil nii hästi ei lähe. 1992. aastal Barcelona Olümpial tippvormis olnud Derek Redmond soovis oma võiduarhiivi lisada 4 x 400 teatejooksu medali. Kuigi tema karjäär oli tihti vigastuste tõttu häiritud, siis 92. aastal oli tärkas lootus, et käes on tema aeg särada. Suure kurvastusena tabas teda poolfinaalis, kõigest 15 sekundit oma 400 meetri jooksul, reieluu vigastus, mis minetas ka medalilootused. Redmond oli aga sihikindel ja vastupidav sportlane, mistõttu tõusis ta jalule ja hakkas nii kiiresti kui võimalik enda alustatut lõpule viima. Keeldudes igasugusest arsti abist, otsustas sportlane läbi pisarate lõpetada oma jooksu. Kui Derek Redmond oleks alla andnud, siis vaevalt teda keegi enam mäletataks – tema nimi oleks jäänud lihtsalt talendikate sportlaste nimekirja. Tänu tema kirele koostöös oma isa toetusega on Derek läinud ajalukku kui Olümpiavaimu sümbol.
Positiivsel toonil jätkates lähme tagasi aastasse 2019 – aega, mil Keenia maratonijooksjast Eliud Kipchogest sai esimene inimene, kes on läbinud maratoni alla kahe tunniga. Nimelt kulus tal 2019 aastal Viinis „Ineos 1:59 Challenge“ raames maratoni läbimiseks 1:59:40h. Kahjuks ei ole see aga ametlik rekord, kuna tegu ei olnud avaliku üritusega ning ei jälgitud ka tavapärased võistlusreegleid. Kipchoge käes on muuseas ka ametlik maratoni jooksmise rekord ajaga 2:01:39, mille ta püstitas 2018 aastal septembris Berliinis.
Maratoni teemal tasub ka meenutada Joan Benoit Samuelsoni, kes läks ajalukku olles esimene naissoost olümpiavõitja maratonijooksus. Joan lahkus 1984. aasta Los Angelese suveolümpialt lausa kuldmedaliga. Benoiti käes püsis ka mitu aastakümmet Chicago maratoni rekord, mis tänaseks on ajaga 2:14:04 Keenia jooksja Brigid Kosgei käes. Kosgei tulemus on ka naiste maratoni maailmarekord, mille ta jooksis välja 2019. aasta oktoobris.
Jooksmine on väga mitmekülgne ala ning laadseid tulemusi võiks välja tuua veelgi enam. Kahjuks ei ole käesolev aasta selle alale helde olnud. Ära jäid ka Tokyo suveolümpiamängud, mis kõigi eelduste kohaselt algavad hoopis 23. Juulil 2021! Niikaua, kuni ootame uusi rekordeid ja huvitavaid fakte, siis võime näiteks Nintendo DS peal mängida Konami poolt tehtud „New International Track & Field“ videomängu mis sisaldab endas lausa 24 erinevat ala. Need aga, kes on julgemad ning igapäevaselt jälgivad jooksuspordi tulemusi võivad ennast hoopis proovile panna spordiennustusi tehes, see online kasiino Eestis pakub lõbu ja hasarti käsikäes. Kui soovite aga päriselt meie kohalikku jooksu sporti edendada, soovitame tulevastel maratonidel silma peal hoida ja võimalusel kaasa lüüa! Maratonide kalendri leiad siit.