Mitmevõistleja Johannes Erm on tänavu olnud erakordselt edukas: märtsis võitles ta Glasgow ́s sise-MMil välja pronksmedali, mais astus mainekal Götzise mõõduvõtul poodiumile, juunis triumfeeris Roomas väli-EMil ja augustis tuli Pariisi olümpial kuuendaks. Heas mõttes pöörane areng üllatas sportlast ennastki.
Olümpiamängudelt on küll natuke kibe maitse suus, aga kui keegi oleks jaanuaris ennustanud, et tulevad nii vägevad tulemused, rekordid ja medalid, siis oleks öelnud super,“ tõdeb 26aastane kergejõustiklane kaks nädalat pärast Pariisi olümpiat Eesti presidendi Alar Karise vastuvõtul intervjuus ajakirjale Jooksja. Tervikpildi kokkupanemiseks uurisime ka Ermi lähedastelt, treeneritelt ja suurimalt sõbralt, kuidas loo peategelane lemmikala juurde sattus ja mismoodi tõusuteel liikunud on. Ermi vanemad ja semu Johannes Treiel kinnitavad üksmeelselt: tegelikult näitasid kõik märgid, et multitalendist kujuneb tippsportlane.
Treener langetas õigeid otsuseid
„Kui Johannes kõndima hakkas, siis tegi seda ühe päeva, järgmisel juba jooksis,“ räägib Eesti tähe ema Triinu Kroon-Erm. „Ja alati tahtis võita,“ lisab ta. Mitmevõistleja isa Andres Erm avaldab, et poeg alustas… iluvõimlejana. „Ükski teine ala nii väikest last trenni ei võtnud. Poiss oli alles kolmene,“ lausub ta. Ema täiendab: „See oli rohkem mänguline trenn, kuid seal oli midagi põnevat.“
Enne kergejõustikuga sinasõbraks saamist mängis Erm mitu aastat jalgpalli. Isale meenub aga äge koolidevaheline kaugushüppevõistlus, mille poeg võitis. Ema pajatab muheldes huvitavatest seikadest: „Õpetaja küsis Johanneselt: kas sa oled varem hüpanud? Ta vastas: jah, tegime proovikatse ka!“ Kodus ütles särtsakas mudilane emale: olen nüüd nii hea, kas lähme poodi ja ostame mulle lõpuks tossud. „Ta magas ka nendega. Võttis õhtul kaissu ja hoidis ihu vastas.“ Tallinna Reaalkoolis õpetas Ermile kergejõustikku viiekordne Eesti teivashüppemeister Helmut Raamat. „Ta ütles, et imelik poiss – teivast hüppab meeleldi, kuid jookseb kiiremini tagasi kui teibaga peale. Selleks, et saaks veel kord hüpata,“ jutustab ema. Kergejõustikuga hakkas Erm tõsiselt tegelema Holger Peeli suunamisel. „Holger on olnud fantastiline treener, neil on siiani suurepärane koostöö. Ta leiab iga õpilase tugevuse üles ja suudab lapsi motiveerida,“ kiidab Kroon-Erm.
Tema abikaasal jagub samuti Peeli kohta ainult kiidusõnu: „Alguses polnud Johannes oma vanuseklassis parim, ta oli kuskil keskel, kuid treener ei pannud survet peale. Pigem tegutseti tasa ja targu. Selline suhtumine tõi edu.“ Esimesed noorteklassi medalid võitis tippupürgija kaugushüppes ja ketta heites. „Johannesele meeldis ka 400 meetri tõkkejooks, Rasmus Mägi oli ta iidol,“ mainib ema. Ühtlasi selgub vanemate jutust, et poeg seadis juba maast madalast suuri sihte ja piilus silmanurgast Erki Noolt. „Ta tahtis ikka olümpiavõitjaks saada,“ märgib ema.
Loe edasi Ermi hooaja ning tema kujunemisloo kohta juba Jooksja värskest numbrist!
Telli ajakiri: https://spordime.ee/tootekategooria/ajakiri-jooksja/
TEKST: Deivil Tserp, Õhtuleht