fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

SuusatamineTalisport

Ultrapika suusamaratoni Red Bull Nordenskiöldsloppet 2017. aasta toimumiskuupäev on avalikustatud

1 minutit lugemist

Sel kevadel toimus Põhja-Rootsis peale 132 aastast pausi ultrasuusamaraton Red Bull Nodenskiöldsloppet, millest võttis osa ka üle kümne eestlase. Sooja vastuvõtu pälvinud ajaloolise taustalooga maraton toimub uuesti ning juba on avalikustatud uus toimumiskuupäev, milleks on 15. aprill 2017. 220 km pikkuse distantsiga võistlusele registreerimine avatakse 7. juunil kell 10:00 veebilehel www.redbullnordenskioldsloppet.se.

Võistlus on avatud nii professionaalidele kui amatööridele, kes soovivad end suusatamises proovile panna. Võistlusrada on sama, mis see oli 1884. aasta võistlusel. See saab alguse Jokkmokkis, suusatatakse Kvikkjokki ning sealt tagasi Jokkmokki. 2016. aastal toimunud maratoni võitis John Kristian Dahl ajaga 8:35:17. Parima eestlasena finišeerus 68. kohale Riho Rebane ajaga 10:57:17. Neljasajast võistlejast finišeerus 324 sõitjat. Viimane mees oli rajal 23 tundi ja 21 sekundit.

Võistluse ajaloost
Võistluse toimumine sai alguse ühe Nordenskiöldi ekspeditsiooniga Gröönimaale. Peale raskete kelkudega jänni jäämist saatis
teadlane kaks suuskadel Saami avastajat ida poole, et nad uuriksid sisemaa avastamata rohelisi orgusid. Peale seda kui nad olid kaks ja pool päeva peaaegu peatumatult suusatanud, tulid kaks meest tagasid ja olid rampväsinud. Nägemata muud kui lund ja jääd, läbisid nad 460 kilomeetrit kõigest 57 tunniga. Kui nad naasesid Rootsi, siis peeti Nordenskiöldi informtasiooni suusatajate saavutuse kohta lausvaleks.

Et tõestada selle õigsust ja taastada oma au, korraldas Nordenskiöld võistluse. 3. aprillil 1884. aastal alustas 18 Saami suusatajat Purkijauri küla lähistelt võistlusteekonda. See oli puutumata pinnasel ning ilma puhkamata läbisid osalejad 220 km mööda “Lilla Luleälven” järvede ala.

Peale tasavägist sõitu viimasel 20 kilomeetril edastas Pavva-Lasse Nilsson Tourda Per-Olof Läntat ning tema ajaks oli 21 tundi ja 22 minutit. Ta lõpetas kõigest viis sekundit enne Läntat.