fbpx
Muud aladUjumineUudised

Ujumise oskus tuleb kasuks kogu eluks

2 minutit lugemist

Tihti on lapsevanemad hädas otsustamisega, mis spordiala treening võiks tema lapsele sobida. Üks valikuid on ujumine, mis soodustab lapse vaimset ja kehalist arengut ning hea ujumisoskus aitab avaveekogus ohtusid maandada.

Ujumine on üks neist spordialadest, mida saab harrastada vanusest, aastaajast või mõnest muust välisest asjaolust olenemata. Vaja on vaid basseini. Väikesele lapsele sobib ujumine seepärast hästi, et see ei avalda liigestele suurt koormust ja vigastada saamise oht on väike. Peale selle pakub ujumine kasvavale organismile arenguks vajalikku tuge – parandab südametegevust ja koordinatsiooni, suurendab lihastoonust ja vastupidavust.

„Tristan polnud veel ühe kuu vanune, kui viisin ta basseini. Säde läks esimest korda basseini kahekuusena. Mõlemad on veega head sõbrad,” rääkis oma lastest Grethel.

Alguses juhendas ja aitas ema Tristanit ise. Treeneri käe all korrapärast harjutamist alustas poiss nelja-aastasena. Grethel lisas, et tütar Sädet ootab ilmselt sama tulevik.

„Ma ei rõhu sellele, et neist kasvaksid maailmameistrid, aga ma püüan neis tekitada harjumust ja mõistmist, et ujumine on üks elu osa nagu söömine või õppimine,” ütles Grethel.

Lühikesed ja tõhusad treeningud

Kalevi ujumiskoolis viiakse nelja-viie aastaste laste treeninguid läbi kaks korda nädalas. Treening kestab kuni 30 minutit, mida paraja kehalise koormuse ja hea enesetunde saavutamiseks piisab. Kalevi ujumiskooli direktor Kristo Krinpus ütles, et kõige rohkem võiks väike laps nädalas ujulas treenida kolm korda.

Ujuma õppimine käib tasapisi, kõige olulisem on võimaldada lapsel alguses veega sõbraks saada, et ta basseinis end mugavalt tunneks. Krinpuse sõnul tuleb lapsel üle saada hirmust veepritsmete ees ja tal peab tekkima julgus pea vee alla panemiseks, et ta ei satuks paanikasse.

„Richardile väga meeldib vette hüpata. Ujumistrenni tahab ta alati minna, naerul suu on siis tagatud. Kas sellest saab tôsisem trenn, näitab aeg,” lausus poisi ema Liina.

Krinpus rääkis, et last ei tohiks üle koormata, et tema huvi püsiks. Liigne info hulk ja karmid võtted treeningutel ei toimi. Väikeste laste ujumistreeningutel on oluline mängulisus. Mängu kaudu õpib laps kõige kiiremini, mängides saab ta tunnist hea emotsiooni.

Ujumine rahustab last

Ujumine tugevdab lapse tervist, mis lapsevanemate sõnul on poegade ja tütarde basseini viimise puhul peamine.

„Richard on vahelduva eduga basseinis käinud neljandast elukuust alates. See on aidanud kaasa lapse arengule, tekitanud häid emotsioone ja treeninud kogu keha,” lausus Liina.

„Suur osa lapsi ei saa haigeks jäädes lasteaeda või koolitundi minna, Tristan on aga nagu sõdur kohal,” rääkis Grethel ja lisas: „Ujumine teeb olemise värskeks ja tugevdab immuunsust. Peale selle aitab ta kasvaval lapsel hõlpsamalt toime tulla luude- ja lihasteprobleemidega. Ujumine õpetab õigesti hingama, arendab kopse, õpetab koordinatsiooni.”

Liina täiendas: „Oleme kasutanud ujumist ka taastusravina ajal, kui Richardi jalg oli ligi kuu aega kipsis. Iga taastusravi korra mõju oli silmaga näha.”

Grethel soovitab ujumist ka lastele, kel on tekkinud liigse energilisuse pärast probleeme. „Pärast ujumist on isegi energiast pakatav Tristan alati väsinud ja rahumeelne,” lausus ta.

Naine meenutas, et alustas ise ujumise õppimist kuue-aastasena. „Olen siiani terve nagu purikas,”tõdes ta. „Mida varem alustada ujuma õppimist, seda parem. Minu vanaema õppis nägu vette panema, sulistama ja seejärel ujuma 65-aastasena. Praegu 85-aastasena ujub ta igal nädalal. Usun siiralt, et see on oluline põhjus, miks ma tema olemasolust saan siiani rõõmu tunda.”

Krinpus ütles, et Kalevi ujumiskooli treeningute eesmärk pole kasvatada lastest ujumissportlasi, vaid see, et nad omandaksid nii hea ujumisoskuse, mis võimaldaks ka veekogudel tekkivates võimalikes ohuolukordades toime tulla.