fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Jooksmine

Tulemas on Eesti esimene Mudajooks

1 minutit lugemist
Mudajooksu ettevalmistamisel olev rada. Foto: Elmo Krumm
Mudajooksu ettevalmistamisel olev rada. Foto: Elmo Krumm

Mudajooksu ettevalmistamisel olev rada. Foto: Elmo Krumm

16. juulil toimub Jõgevamaal Pajusil Eesti esimene Mudajooks, selle sõna otseses tähenduses. Ligi 9 kilomeetri pikkusele distantsile antakse start keskpäeval Pajusi rahvamaja ees asuvast pargist.

Mudajooksu korraldaja Elmo Krummi sõnul ei ole üritusel eesmärk nii väga võidu tagaajamine. “Tahan osalejatele pakkuda meeldejäävat katsumust ja rõõmsat emotsiooni. Veel rohkem soovin näha, kuidas inimesed märkavad teineteist rajal ja abistavad üksteist. Tahan näha koostööd ja ühtekuuluvustunnet,” ütles Krumm.

Raja ettevalmistamisel kasutati koppa, mis süvendas kraave. Ühtlasi juuriti välja kände ja teatud raja osa kaevati nii öelda maa sisse. Väiksemad savised tõusud ja langused on täidetud veega. Väikse tiigi kallas sai kaetud tiigist välja kaevatud mudaga. Pärast kopa kahepäevast tööd palusid korraldajad appi OÜ Moreen sahaga linttraktoriga, mis suurema osa jooksurajast siledaks lükkas ja mitmes kohas murukamarat kooris. AS Palmako on abiks olnud takistuste rajamisel, mille kallal praegu tööd käivad. Jooksurajal tuleb muuhulgas rehvidest ja 500-kilostest heinapakkidest tehtud mägedest üle ronida.

Kui võrrelda Kõva Mehe Jooksuga, siis on Mudajooksul palju pehmet pinnast. “Raskusaste on kõrgem kui Kõva Mehe Jooksul. Muda sees, 40 meetrit pikas ja 5 meetrit laias ning üle põlve ulatuvas mudavannis sumpamine saab üsna väsitav olema,” arvas Krumm. Palju esineb rajal ka kraavides ja üle kraavide jooksmist. “Mulla ja turba seguga muda on pehme. Linnas elavad ja töötavad inimesed ei määri just tihti end mudaga ära. Meil saab seda korra aastas teha,” lisas Krumm. Algul mõtles ta, et ürituse tegemine on kerge, aga kokkuvõttes läks ettevõtmine päris kulukaks, seda just tehnika kasutamise pärast. Seetõttu pole ka esimene kord kiibiga ajavõtmist ja aega võetakse käsitsi.

Mudajooksu idee pärinebki Elmo Krummilt, kes kohaliku spordihoone juhatajana üritab Mudajooksuga rahvast Pajusile meelitada. Teostust aitab sooritada Pajusi ABF-i omanik Lembit Paal. Täpsemat infot Mudajooksu kohta saab internetist aadressil www.mudajooks.ee