Keenia

Tiidrek Nurme jookseb Keenias 160 km nädalas

2 minutit lugemist

1500 m Eesti rekordiomanik Tiidrek Nurme (pildil, Aivar Tuulbergi foto, tehtud Keenias aasta tagasi), kes harjutab alates aasta algusest koos kaheksa Eesti jooksjaga Keenias, jookseb vähemalt 160 kilomeetrit nädalas, mida mees peab kõrgmäestiku tingimustes väga heaks tulemuseks.
Kas Keenia laager liiga varajane pole, arvestades, et hooaja algus kaugel ees?
“Kindlasti mitte, täpselt sobival ajal. Eestis ju treenida ei saa ning tippsportlase elu ongi laager laagri otsa. Siin Itenis on väga mägine ja rasked jooksurajad, need tingimused on head just ettevalmistusperioodil.”
Seekord ei olegi Eldoretis?
“Eldoretis olin esimesel ja osa teisest korrast, kolmandal, neljandal ning ka viiendal olen olnud Itenis.”
Millal on sul hooaja esimene võistlus?
“11. veebruaril 3000 m Stockholmis. Kuupäevaga võin eksida. Seal on tugev jooks. Tase on tipp.”
Kuidas siiani on läinud? Oled saanud plaanipäraselt harjutada?
“Jah, kõik sujub väga hästi. Jooksen vähemalt 160 kilomeetrit nädalas.”
Mägedes teete vist rohkem mahtu, sest hõredam õhk ei luba kiirelt joosta?
“Sul on õigus, teeme mahtu. Lubab ka kiirelt joosta, aga pikemate pausidega.”
Harjutate vahel koos Keenia jooksjatega?
“Jah, aga minimaalselt, kuna nende treeningkavad on teised ning koos joostes nad kipuvad esinema.”
On seal veel peale teie veel eurooplasi harjutamas?
“Siin on maailma parim treeningpaik, seega on treenimas Euroopa parimad jooksjad. Šveits, Saksamaa, Rootsi, Prantsusmaa, Suurbritannia, Holland, Serbia ja Itaalia – nende riikide kõige paremad jooksjad on kõik siin praegu.”
Tuleb tõdeda, et nii palju saarlastest (lisaks Tiidrek Nurmele harjutavad Keenias ka Lümanda vallast pärit Tõnis Juulik ja torgulane Ando Õitspuu – toim.) jooksjaid ei ole korraga koos varem teise riiki treeninglaagrisse sattunud. Kuidas Andol ja Tõnisel läheb?
“Mõlemad on terved ja harjutavad väga usinalt. Tõnis jookseb sel nädalal vähemalt 180 kilomeetrit. Siinsetes rasketes tingimustes on üle 150 kilomeetri nädalas väga hea tulemus. Paar päeva on Tõnis isegi kolm korda päevas treeningutel.”
Kus te Keenias elate?
“Külalistemajas, kus igaühel on oma tuba.”
Kuidas üks päev Keenia treeninglaagris välja näeb?
“Kell 7.30 hommikusöök, kell 10-13 esimene treening, kell 13 lõuna, kell 15 massaaž, kell 17-19 teine treening, seejärel õhtusöök ja kell 21.30 öörahu.”
Sööte kohalikku toitu? Kas sellest probleeme ei teki?
“Kokk on hea ja teeb ainult kvaliteetsest toiduainest süüa. Sööme väga mitmekülgset toitu, kuid menüü kipub korduma. Oad, herned, mais, kartul, salatid on põhitoiduained.”
Kas treeningpaik asub majutuskoha lähedal?
“Keenias on põhimõtteliselt jooksmise võimalused igal pool. Astu uksest välja ja jookse. Arenguriigi asi.”
Millal tagasi Eestisse tulete?
“30 jaanuaril, õhtuks oleme Tallinnas.”
Tagasitulek raskeks ei lähe? Kuidas üritad kliimavahetusega kohaneda? Tagasi saabute jaanuari lõpus, siis, kui meil veel pakane paugub ja korralikult väljas treenida ei saa.
“Läheb ikka, siin stabiilselt +25. Tuleb soojalt riidesse panna. Kui on väga külm, siis esialgu treenin Tartu sisehallis. Õnneks ajavahe pole. Küll selle kolm nädalat üle elab.”
Kui stabiilne ilm on Keenias?
“Algul oli pisut vihmane ja pilvine, aga nüüd on stabiilselt kuum päike. Kui päike on väljas, siis on väga soe, aga kui pole, siis 2400 meetri kõrgusel on üsna jahe tuul, võib ka külmetada.”
Lähed USA-sse ka laagrisse?
“Jah, lähen kindlasti. Juba 1. märtsil. Vähemalt kaheks kuuks. Tagasi tulen mai keskpaiku. Seal võistlen ja tahan esimest korda 5000 m alla 13.45 joosta, see suve alguseks küll.”

JOOKSUPORTAAL