TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Jooksmine

Tänane juubilar Endel Pärn: Eesti pikamaajooks on likvideeritud

3 Minutit lugemist
Treener Endel Pärn koos oma peamiste õpilaste Kaur Kivistiku, Liina Tšernovi ja Andi Noodaga. Foto: erakogu

Treener Endel Pärn koos oma peamiste õpilaste Kaur Kivistiku, Liina Tšernovi ja Andi Noodaga. Foto: erakogu

Täna sai 70-aastaseks staažikas kesk- ja pikamaajooksjate treener Endel Pärn. Mees on treeneri ametit pidanud alates Tartu ülikooli lõpetamisest 1970. aastal. Pärn ise enda noores põlves tehtud tulemustest rääkida ei taha, kuid ütleb Eesti pikamaajooksu kohta, et see on praktiliselt likvideeritud.

“Kas meil on üldse mõni staadioniraja peal pikamaajooksja, kes ei ole minu juurest tulnud. Nii Allar Lamp kui Tiidrek Nurme on minu käe alt tulnud. Kõik teevad rahvasporti, tegelevad liikumisharrastuse ja samba tantsuga,” tõdes Pärn ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Talle teeb muret see, et Eestis on nii palju jookse ja nende jaoks ei jätku enam mehi välja panna. Orienteerujad tulevad juba medalile,” viitas Pärn Elvas Eesti lühikese krossi meistrivõistlustel pronksi võitnud Raido Mitile. Euroopa karikavõistlustel ei ole Pärna sõnul enam kedagi jooksjatest välja panna, sest Roman Fosti, Tiidrek Nurme ja õed Luiged on keskendunud maratonile.

Eesti praeguse parima keskmaajooksja Andi Nooda sõnul on Endel Pärn talle õpetanud selgeks absoluutselt kõik jooksmise põhitõed. „Mäletan väga hästi, kui ma 2010. aastal Saaremaalt tulin ja ta mind enda juurde trenni võttis. Istusime maha ja rääkisime pikalt. Ta ütles ilusti, et ei tee mulle aastast plaani, vaid plaan tuleb 7-8 aasta peale ja põhitulemused peavad tulema täiskasvanute klassis,“ meenutas Noot.

Nooda sõnul on Pärn temaga tegelenud individuaalselt ja väga pühendunult ning ei ole teda noores eas ära forsseerinud. Samas võib Noot julgelt öelda, et Endel Pärn on üks tema parimaid sõpru. „Vestleme absoluutselt kõigest ja mul ei ole kunagi ühtegi saladust tema ees olnud. Usun, et see on ka üks eduka koostöö peamisi põhjuseid. Arutame maailmaasju enne trenni ja peale trenni ja kui vaja, siis sõimame üksteist ja kui vaja siis läheme kõrtsu ja teeme eduka võistluse puhul kannud,“ ei salanud Noot. Sellise imepärase mehe sünnipäeva puhul kasuta võimalust ja haara Paf tervitusboonus endale ligi.

Ta võib kindlalt õelda et viimase seitsme aasta jooksul on Endel Pärn olnud tema jaoks ainus inimene, kellega iga päev rääkinud ja kes tema ja ta tegemiste pärast kõige rohkem on muretsenud. „Ilma Endli õpetusteta istuksin suure tõenäosusega kuskil poe ees. Palju õnne Kindralile,“ edastas Noot.

Takistusjooksja Kaur Kivistik alustas Endel Pärna juures treenimist 2006. aasta sügisel, mil ta oli oma vanuste seas 7.-12. kohal. “Ma ei kujuta ette, mida Endel minus nägi või kuidas tundis, et sellest poisist võib asja saada. Endel on väga taiplik ja suure kogemusepagasi abiga oskab ära tunda hea talendi,” ütles Kivistik. Ta ei tea Eestis ühtegi teist jooksutreenerit, kes tunneks nii põhjalikult kõigi läbiaegade Eesti parimate jooksjate treeninguid ja tegemisi.

Endel Pärn on Kivistiku meelest väga hea analüüsivõimega ja hea peast arvutaja, eriti kui tegemist sekundite ja kilomeetrite või ringide läbimisega. “Stopper on tal alati taskus. Võtab aega meil kui teistel sportlastel, samuti on tal teada autoroolis palju punktist a punkti b sõit aega võtab. Numbrid talle meeldivad eriti kui need on seotud spordiga. Tal on kodus mitmeid statistikaid ja analüüse, mida ise koostanud,” kirjeldas Kivistik.

“Endel on olnud koguaeg konkreetne ja ütleb otse välja, mida arvab. Juba algusest peale tegi mulle selgeks, et Eesti meistriks saamiseks pole üldse vaja palju trenni teha, peab olema natuke õnne ja veidike trenni tegema. Kuid kui tahad Euroopas või maailmas läbi lüüa, tuleb palju trenni teha ja targalt. Mina valisin teise variandi,” rääkis Kivistik.

Endel Pärn ütleb alati, igal heal või halval tagajärel on põhjus ja põhjendus. Põhjus on see, mille tõttu läks hästi või halvasti. Põhjendus see, mida välja ütled. “Need võivad olla väga erinevad, aga Endel ütleb, et kõige tähtsam on mitte endale valetada, teistele võid,” märkis Kivistik.

Keskmaajooksja Liina Tšernov nimetab Endel Pärna hetkel vaieldamatult kõige paremaks keskmaajooksjate treeneriks Eestis. “Endel on ülimõistev ja hea südamega mees, realist ning super hea arvutaja. Ta on öelnud, et trenni oskavad ja suudavad kõik teha, aga kõige raskem on kõik muu elu, mis selle kõrvale käib. Ma arvan, et naisi on palju raskem treenida kui mehi. Aitäh, et oled minuga kannatlik olnud,” sõnas Tšernov Endel Pärna kohta.