fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

JooksmineSeiklus ja matkasport

Taliharja Vanakurja võitja Rain Eensaar läks starti lõpetamise mõtetega

3 minutit lugemist
Rain Eensaar raske katsumuse finišis. Korraldajate foto
Rain Eensaar raske katsumuse finišis. Korraldajate foto

Rain Eensaar raske katsumuse finišis. Korraldajate foto

Möödunud nädalavahetusel toimunud 101 km pikkuse öise vastupidavusvõistluse Taliharja Vanakuri võitis pigem lõpetamise mõtetega starti läinud Rain Eensaar, kel kulus raja läbimiseks alla 11 tunni nagu ka tema järel finišeerinud kahel konkurendil.

Võistluse rada kulges Kõnnumaa ja Kõrvemaa maastikukaitsealade metsateedel, mööda radu ning ületas laudteed pidi Loosalu ja Kakerdaja rabad. Raja keskosas asus 5 km spetsiaalselt tähistatud lõik Paunküla maastikukaitsealal. Võistlejad võisid distantsi läbida jalgsi, suuskadel või rattaga. Võistluse start anti 13. jaanuaril kell 19 Lelle raudteejaamast. Aegviidu raudteejaamas asunud finiš suleti 14. jaanuaril kell 19.

Kuna lund ei olnud suuskade jaoks piisavalt, jäi see võimalus ära. Raja läbis jalgsi kõige kiiremini Rain Eensaar, kellel kuluks selleks 10:40.59. Teise koha sai Gunnar Kingo 10:47.23-ga ja kolmanda koha Hannes Veide 10:57.58-ga. Rattal fikseeriti kahel esimesel üks aeg – 6:11.56 kulus nii Oliver Immatol kui ka Mattis Alliksool. Kolmandat kohta jagasid Eleri Hirv ja Sander Mirme ajaga 6:24.45.

Rain Eensaar suundus starti pigem lõpetamise mõtetega, sest nii pikal distantsil tal taolise külmaga (-10 kuni -13 kraadi) võistlemise kogemus puudus. Kuna mees oli põgusalt seotud ka korraldamisega, siis läks tal enne starti toimetustega kiireks ja asus rajale hetk pärast kõiki teisi.

„Hoolimata seljas olevast kandamist alustati ootamatult üsna kiiresti. Järk-järgult jõudsin siiski esimestele järele,“ rääkis Eensaar Jooksjale.  Iga võistleja pidi kaasas kandma kohustuslikku varustust. Sinna hulka kuulusid magamiskott, magamismatt, hõbekile-hädaabitekk, pealamp piisavate varupatareide või akudega, punane vilkuv tuluke varupatareiga, helkurmaterjal riietusel ees ja taga, vile, sisselülitatud telefon + akupank, GPS navigatsiooni seade, millesse on salvestatud võistlusrada, joogipudelid/põis (minimaalselt 1,5-l), toit (minimaalselt 2000 kilokalorit), GPS träkker korraldaja poolt.

Esimesed 10 kilomeetrit kattis Rain Eensaar 48 minutiga ja saabus maratoni märgini 3:39-ga. Kuna joogisüsteem külmus, kandis ta esimesed viis tundi kotis 1,5 liitrit kasutut kaalu. Tal oli kotis lisaks joogipudel, kust sai paar korda vedelikku rüübata.

Raskeim hetk tabas Eensaart vahetult enne vahelaagrit 52-56 km, kui ta jättis söömise unarusse, lootes peatselt saabuvale vahetusalale. „Helkuritega tähistatud metsane ja mägine lõik läks aeglaselt, sest energeetiliselt asusin sügavas augus. Sel hetkel kahtlesin, kas üldse lõpuni jõuan,“ meenutas Eensaar läbielatut.

Pärast turgutust vahetusalas tundis ta end raja teisel poolel paremas seisus. Kuna Gunnar Kingo ja Hannes Veide katsid kaks kolmandikku distantsist Eensaarest kiirema sammuga oli viimane leppinud juba kolmanda positsiooni kindlustamisega. „Üritas hoogsalt edasi liikuda, sest on ju selge, et mida kiiremini end liigutada, seda kiiremini lõppu jõuab,“ ütles Eensaar.

Endalegi ootamatult jõudis ta umbes 75. kilomeetril järele Hannes Veidele, kes pärast mõnda aega ühes rütmis liikumist tegi peatuse ja jäi maha. 90. kilomeetril sai ta kätte ka Gunnar Kingo. „Kaardi järgi liikudes vist tähelepanu hajus, sest eksisime minu juhtimisel rajalt, magasin maha ärapööramise väiksele metsateele ja tegime edasi-tagasi ca kilomeetrise lisahaagi,“ tõdes Eensaar.

Ta hoidis end Kingo taha ja püüdis vahet mitte väga suureks lasta, et olla niiöelda löögiulatuses. Paar kilomeetrit enne lõppu suutis ta saada konkurendi ees väikese edumaa. „Rada oli eriti öise ja karge ilmaga väga lahe, kergemad lõigud vaheldusid raskematega. Mets praksust külmast ning härmatis sätendas, öine külmunud raba tundus imeilus,“ kirjeldas Eensaar võistlusrada.

Taliharja Vanakurja ellukutsuja on seiklus- ja ultrasportlane Silver Eensaar, kes osales eelmisel aastal Inglismaal The Spine Challengeril, 174 km pikkusel 5600 tõusumeetriga põhi Spine’i lühirajal ja saavutas seal 30 tunniga teise koha.

„Minu kogemus Inglismaal osutus välispidiselt ülimalt negatiivseks ja sisemiselt sügavalt positiivseks. Vastik ilm – lumi, lörts, vihm, tuul – aga õhkkond ja uhkustunne, mille sellise katsumuse võistlejatena ettevõtmine ja korraldajana toetamine kõigis tekitas oli väga eriline,” ütles Eensaar. „Eestis ei ole mägesid ja lähima taluni on igast punktist ilmselt alla 10 km, aga öösel – tavapärasest rutiinist välja kistuna, piiratud vaatevälja ja väsimusest võimendatud hirmudega on ka meil võimalik tõsise ekspeditsiooni emotsioon kätte saada,“ märkis Eensaar.

Taliharja Vanakuri tulemused (jalgsi)

Taliharja Vanakuri tulemused (jalgsi)

Taliharja Vanakuri tulemused (rattaga)

Taliharja Vanakuri tulemused (rattaga)