Stress on tänapäeva kiiretempolise elu lahutamatu osa, kuid selle mõju tervisele ei tohiks kuidagi alahinnata. Pikale veninud või krooniline stress võib põhjustada mitmesuguseid haigusi, nii vaimselt kui ka füüsiliselt.
Mõned stressist tulenevad negatiivsed tagajärjed võivad olla:
- Vaimsed tervise häired nagu depressioon ja läbipõlemine ning ärevushäired.
- Kroonilise stressi tulemusel võib suureneda südame-veresoonkonna probleemide, näiteks kõrge vererõhu, südamehaiguste ja insuldi tekkerisk.
- Immuunsüsteemi nõrgenemine, mille tulemusena muutub inimene vastuvõtlikumaks nakkuste ja haiguste suhtes.
- Seedesüsteem: stress võib põhjustada probleeme nagu kõhuvalud, ärritatud soole sündroom (IBS) ja mao-söögitoru tagasivooluhäired.
- Stress võib segada une rütmi ja kaasa aidata unetuse ja teiste unehäirete tekkimisele.
- Füüsilised sümptomid: stress võib ilmneda erinevate füüsiliste sümptomitena nagu peavalud, lihaspinged, väsimus ja vähenenud seksuaalne iha.
Konkreetne stressist tulenev mõju tervisele võib igal inimesel erineda. Stressi aitab leevendada stressijuhtimise tehnikate rakendamine. Vajadusel tasub pöörduda tervisespetsialistide poole, kes igaüks endale omasel moel pakub lahendusi ja aitab stressiga toime tulla. Kuid üks viis, kuidas saate oma tervisele kiiresti appi tulla, on sobivate toidulisandite tarbimine. Paljudel juhtudel ei saa inimene toiduga oma mineraalide ja vitamiinide baasvajadusi täidetud ning siin saab toidulisandite võtmine olla toetavaks abinõuks. Tutvustame lähemalt just stressi leevendavaid toidulisandeid, mille tarbimine on igal ajal teie tervisele toeks.
Oomega 3-rasvhapped
Oomega-3 rasvhapped on olulised toitained, mida saab peamiselt kalast (kalaõlist) ning mõningatest taimsetest allikatest, nagu seemned ja pähklid. Oomega-3 rasvhappeid on vaja meie keha normaalseks toimimiseks, sest need aitavad vähendada põletikku, toetavad südame tervist, parandavad ajutööd ning aitavad tõsta ka vaimset tervist ja heaolu. Ühtlasi on need olulised närvisüsteemi optimaalseks toimimiseks ja võivad seetõttu vähendada stressi ja ärevust.
Hoiatuseks mainime, et Oomega-3 tarbimist tõstes pööraksite tähelepanu sellele, et paljud sellised toiduained sisaldavad ka suuremas koguses Oomega-6 rasvhappeid, millega pigem tuleb piiri pidada. Need on küll olulised keha normaalseks toimimiseks, aidates kaasa naha tervisele ja rakkude funktsioneerimisele, kuid liigne Oomega-6 ja väiksem Oomega-3 osakaal võib põhjustada põletikku. Oomega-6 rasvhappeid leidub paljudes taimsetes toiduõlides, seemnetes, pähklites ja teraviljades.
Kindlasti tasub tarbida ka Oomega-9 rasvhappeid, mida leidub peamiselt oliiviõlis ja avokaadodes. Oomega-9 rasvhapped on monoküllastumata rasvad, mis aitavad hoida südame tervist ja seejuures ka põletikku kehas kontrolli all hoida.
Adaptogeenid
Adaptogeenid on taimedest saadud ained, mis aitavad kehal paremini kohaneda ja toime tulla stressiga. Need suurendavad keha vastupanuvõimet ja taluvust stressirohketes olukordades ning toetavad keha tasakaalu. Maailmas on erinevaid adaptogeenseid taimi, rohkem kui 70. Tuntumateks adaptogeenideks on ženšenn, rhodiola rosea, ashwagandha, lagritsajuur ja reishi seen.
Iga adaptogeeniga kaasneb erinev toime, mida tasub endale sobivat valides kindlasti meeles pidada. Järgnevalt on kirjas mõned põhilised:
- Ženšennil on ergutav toime ning see aitab suurendada füüsilist vastupidavust ja vähendab väsimust.
- Rhodiola rosead kasutatakse stressi leevendamiseks ja energiataseme tõstmiseks. Sellel võib esineda positiivne mõju ka vaimsele tervisele ja une kvaliteedile.
- Lagritsajuurel on põletikuvastased omadused ning see aitab leevendada stressi ja toetab seedimist.
- Reishi seen aitab vähendada põletikku, tugevdab immuunsüsteemi ja toetab maksafunktsiooni.
- Ashwagandhat kasutatakse stressi vähendamiseks. Ashwagandhal on põletikuvastased ja rahustavad omadused ning see võib aidata vähendada stressihormooni kortisooli taset.
B-vitamiinid
B-vitamiinid, eriti B5, B6 ja B12, on olulised närvisüsteemi ja vaimse tervise jaoks. Need aitavad organismil toota neurotransmittereid – serotoniini ja dopamiini, mis mõjutavad igapäevaselt meie meeleolu ja emotsionaalset olemist. B-vitamiinide puudus võib teatavasti suurendada ärevuse ja stressi taset kehas. Seega kui soovite stressiga paremini toime tulla ja oma närvisüsteemi eest hoolt kanda, on B-grupi vitamiinid olulised.
Lisaks toidulisanditele, mis aitavad maandada stressist tulenevaid kehalisi reaktsioone, võib rakendada ka stressijuhtimist, milleks väga hästi võivad sobida erinevad meditatsioonid ning hingamisharjutused. Sama oluline on pöörata ka tähelepanu oma elustiilile, sealhulgas liikumisharjumustele, piisavale ja õigeaegsele uneajale ning stressi põhjustavate tegurite vähendamisele. Kõigi nende meetodite kombinatsioon aitab luua uue tervislikuma eluviisi ning paremini toime tulla stressiga.
Alustuseks võib raha kõrvale panemine suuremal hulgal toidulisandite ostmiseks olla keeruline väljakutse, kuid sinu tänaseid otsuseid toetavad krediitkaart ja krediidikonto. Valige endale sobiv makselahendus, et astuda parema tervise nimel vajaminevad sammud juba täna.