JooksminePERSOONID

Spordipisikuga nakatunud pere

2 minutit lugemist

Ridalaaned on spordipere, kus kasvavad kaks võidukat jooksjat Romet (12) ja Ramon (10). Pereisa Rain on ka ise spordiinimene ja ühtlasi laste treener, pereema Maarit aga pigem taustajõud, kes armastab spordile kaasa elada ning käib alati laste võistlustel kaasas.

Raini sõnul on ta eluaeg spordiga tegelenud. “Sporti on mulle alati meeldinud teha ja mitte niisama, vaid just tulemuse nimel. Nii kaua kui mäletan, olen alati tahtnud esimene olla. Lasteaiast saadik olen kõikvõimalikke spordialasid harrastanud – korvpalli, jalgpalli, malet jne.”

Rain õppis ülikoolis kehakultuuri ja on ametilt õpetaja. Hetkel töötab ta küll teises valdkonnas, aga spordiga on ta jätkuvalt tihedalt seotud.

2012. aastal võttis Rain ette Eesti kergejõustiku edetabeli ja vaatas enda jaoks välja ala, kus ta 35-aastasena kõige kiiremini esikümnesse jõuaks. “800 meetri jooks tundus minu jaoks õige. Proovisin Hiiu staadionil alustuseks seda distantsi joosta, ajaks sain 2.05,09. Kaks aastat hiljem olin aga Eesti arvestuses viies. Treenisin ennast ise ja Endel Pärna käe all, siis jooksin ka isikliku rekordi,” meenutab Rain.

Rain ise enam aktiivselt ei treeni, kuna paar aastat tagasi oli tal põlveoperatsioon, mis lõpetas tema jaoks võistlusspordi. “Minu jooksmised on joostud ja otsustasin, et mul pole mõtet ennast enam lõhkuda. Mulle piisab nüüd poegade treenimisest ja neile kaasaelamisest. Saan poistega võidu joosta, kuni nad minust kiiremaks muutuvad,” jagab Rain.

Juba enda aktiivse treeningperioodi ajal võttis Rain spordihalli kaasa tol ajal 4-aastase Rometi ja 2-aastase Ramoni. Koos tegid nad trennis igasugu harjutusi ja esimesel võistlusel osales vanem poeg Romet 7-aastaselt. Rain meenutab poiste treenimise algaegasid ja sirvib enda peaaegu täis kirjutatud kaustikut. Sellesse kroonikasse on ta kirja pannud pea kõik poegade treeningud ja tulemused, mis aastate jooksul tehtud. Rain kirjeldab enda aastatetaguseid plaane: “Alguses ei olnud mul tegelikult mingisugust süsteemi laste treenimisel. Tahtsin lihtsalt nendega aega veeta ja neisse spordipisikut süstida, et nad kogu aeg midagi aktiivset teeksid.”

Järjepidevus viib tulemuseni

Ridalaantel on kodus kõikvõimalikud spordivahendid olemas. Kui vaid tahtmist, saab kogu aeg trenni teha. Rain toonitab lastele, et nad mugavustsoonist ja nutimaailmast välja tuleksid ning sõltumata ilmast leiaksid iga päev aega väljas midagi teha.

Treeningutega alustades Rain poegasid ala valikuga ei piiranud. Oluline oli mängulisus ja koos tehti nii tõkkejooksu, kaugushüpet, palliviset kui ka teisi alasid. Teadlikumad trennid ja sagedasem võistlustel käimine algas Rometi jaoks 8-aastasena. Ühel hetkel märkas Rain, et tema järjepidev laste suunamine ja treenimine hakkab üha enam end tasuma ning see väljendus järjest paremates tulemustes.

Lugu perekond Ridalaanist ilmus 2020. aasta detsembri Jooksjas (nr 6,70).
Loe täispikka lugu Jooksja diginumbrist, mida saab tellida SIIT.