fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Triatlon

Saaremaa duatlon lõpetab Eesti Triatloniliidu duatloni karikasarja

2 minutit lugemist
Saaremaa duatloni laste start. Foto: Stamina SK
Saaremaa duatloni laste start. Foto: Stamina SK

Saaremaa duatloni laste start. Foto: Stamina SK

Pühapäeval, 18. septembril toimub Stamina SK eestvedamisel järjekorras juba 21. Saaremaa duatlon, mis alates 1995. aastast on Jaan Pehki ja Kristjan Raiendi mälestusvõistlus.

Eesti Triatloni Liidu duatloni karikasarja 5. etapina toimuva Saarema duatloni põhidistantsil läheb favoriidina rajale suvel juunioride Euroopa karikaetapi võitnud Henry Räppo, kes võidu korral saab aastaks enda valdusesse ka Saaremaa duatloni rändkarika. Naistest on kindel võitjasoosik käesoleva aasta triatloni karikasarja võitnud Katrin Zaitseva. Traditsiooniliselt on Saaremaal stardis ka värske välisminister Jürgen Ligi.

Võistluspäeva avavad kell 11 lasteduatloniga E, D ja C vanuseklassi lapsed. Saaremaa duatloni võistluskeskus asub Kuressaare tervisepargis, kus toimuvad ka duatloni jooksuetapid. Rattaetapp toimub lõigul Kuressaare tervisepark – Marientali tee-Roomassaare tee-Roomassaare sadam. Saaremaa duatlon info ja registreerimine www.stamina.ee/triatlon

Esimene Saaremaa duatlon toimus 1994. aastal, mil Kuressaares panid aluse uuele võistllusele samal aastal Estonia laevaõnnetuses hukkunud triatleedid Jaan Pehk ja Kristjan Raiend. Esimest korda selgitati Eesti meistrid duatlonis just Saaremaa duatloni raames. Jaan oli sel võistlusel peakohtuniku rollis ja Kristjan leidis võistluse ettevalmistamise kõrval aega ka võistelda. Ühtlasi jäi see mõlemale triatleedile viimaseks võistluseks, sest 28.septembril asuti Estonia parvlaevaga võistlusreisile Saksamaale.

I Saaremaa duatlon tõi välja tippraudmehe ja tänase suurepäraste triatlonivõistluste korraldaja Ain-Alar Juhansoni talendi. “Pole mingit kahtlust, Jaan Pehk ja Kristjan Raiend on need mehed, kelle pärast ma triatloni teen,” ütles Juhanson 2005.aastal. 1994. aastal vaid 17 aastase noorukina võitis Ain-Alar täiskasvanute meistritiitli duatlonis. Juhansoni ülekaal oli duatlonis, kus distantsid olid 7,5 km jooksu -30,8 km rattasõitu -3,6 km jooksu, teiste ees mäekõrgune. Triatloni tippu kuuluvaid Margus Tamme ja Kirill Litovtsenkot edestas ta enam kui kahe minutiga. Naistest tuli esimeseks duatloni Eesti meistriks Kea-Kaia Ilves ja teisena lõpetas tänane Eesti Triatloni Liidu peasekretär Tiina Pallas.

Alates 1995. aastast on Saaremaa duatlon Jaan Pehki ja Kristjan Raiendi mälestusvõistlus ning samast aastast on võitjale Kristjani viimase tööandja, Malmerki poolt välja pandud rändkarikas. Põhidistantsi võitja saab enda kätte hoiule aastaks ajaks karika, kuhu on graveeritud kõigi varasemate võitjate nimed. Saaremaa duatloni võitjate hulgast leiame pea kõik Eesti tipptriatleedid Ain-Alar Juhansoni, Margus Tamme, Marko Alberti ja Kirill Kotšegarovi, kes kõik on saavutanud rahvusvahelise tipptaseme ka täispikas triatlonis.

Saaremaa duatloni võitjad 1994 – 2015
1994 Ain-Alar Juhanson
1995 Margus Tamm
1996 Margus Tamm
1997 Margus Tamm
1998 Margus Tamm
1999 Margus Tamm
2000 Ain-Alar Juhanson
2001 Ain-Alar Juhanson
2004 Indrek Rannama
2005 Indrek Rannama
2006 Kirill Kotšegarov
2007 Marko Albert
2008 Hans Korman
2009 Andrej Dmitrijev
2010 Mart Suurkivi
2011 Karl-Rauno Miljand
2012 Mart Suurkivi
2013 Mart Suurkivi
2014 Hans Korman
2015 Harri Sokk