TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Jooksmine

Roosa Lindi jooksu võitnud Janar Juhkov kutsub kõiki üles arstlikku kontrolli

2 minutit lugemist
Heategevusliku Roosa Lindi jooksu kolm kiiremat meest autasustamisel. Foto: erakogu

Heategevusliku Roosa Lindi jooksu kolm kiiremat meest autasustamisel. Foto: erakogu

MTÜ Elu NImel koostöös spordiklubiga Stamina korraldas täna Tallinnas heategevusliku Roosa Lindi jooksu, mille 10 km pikkuse põhidistantsi võitsid Janar Juhkov ja Kaisa Kukk.

Janar Juhkovile täna keegi konkurentsi ei pakkunud, ilmselt otsustasid tugevamad jooksjad kaasa lüüa Eesti murdmaajooksu karikavõistlustel. Juhkov võitis ligi viieminutilise eduga järgneva lõpetaja ees, saades lõpuajaks 35.21. Teiseks tuli Tarmo Kaisla (Sparta) ajaga 40.16 ja kolmandaks Antti Ventsel tulemusega 40.40.

Juhkovi sõnul sai ta heategevuslikust jooksust teada spordiklubi Stamina juhi Urmo Raiendilt, kes talle Facebookis kutse saatis. “Minu jaoks on see jooks tähendusrikas. Vähk võttis kolm aastat tagasi mu ema, paar aastat enne seda diagnoositi mu õel rinnavähk. Õnneks ta sai kõik kontrolli alla. See on õudne inimesele, kellel on vähk, aga ka hirmsad ajad ka perele. See kõik andis mõista, et pean antud võistlusel osalema,” rääkis Juhkov ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Aeg ega kohta ei pidanud ta enda jaoks tähtsaks. “Isegi jooksusussid ja võistlussärgi otsisin välja roosad, et olla teemasse. Kuid ilmajumal täna ilmaga ei soosinud. Just stardist minnes oli vihmane ja Stroomi rannas tuuline. Tuli lihtsalt teha oma jooksu. Laudteel Rocca al Mares läks väga libedaks, seal oleks tahtnud naastrehve,” ütles Juhkov muigega. “Tore laupäevane jooks ja tänuväärt üritus. Kõik naised ja mehed peaksid käima kontrollis, et õigel ajal vähk tuvastada ja haigusele jaole saada,” kutsus Juhkov inimesi üles.

Kolm paremat naist. Foto: erakogu

Kolm paremat naist. Foto: erakogu

Naistest võitis jooksu Kaisa Kukk ajaga 41.04, järgnesid Getlin Urbes 42.58-ga ja Marian Kivimäe 44.56-ga. “Mind oli kutsutud heategevuslikule jooksule taaskord soojendusvõimlemist tegema ja otsustasin alles koha peal olles ise ka oma panus anda ning 10 km mõnusalt läbi joosta,” sõnas Kaisa Kukk. Homme teeb ta oma hooaja viimase stardi Viljandi linnajooksu 10,4 km distantsil ja peale seda võtab puhkuse.

5 km distantsi kiiremad olid täna meestest Mihkel Tammeveski (Hiiumaa Jooksugrupp) 17.59-ga ja naistest Alla Kedrova 22.24-ga.

Oktoobrikuu teine nädal on ülemaailmne rinnavähi nädal. Roosa Lindi jooksu korraldatakse samal päeval erinevate nimede alla üle maailma. Tegemist on Eestis teist korda toimuva Roosa Lindi päeva heategevusjooksuga, mille eesmärkideks koguda Eestis annetusi mammograafiauuringu tegemiseks ka ravikindlustamata naistele ja tõsta elanikkonnas teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest rinnavähi ravis.

Statistika järgi iga kaheksas naine haigestub elu jooksul antud haigusesse. Eestis diagnoositakse igal aastal umbes 750 uut rinnavähijuhtu naistel ja 3-4 mehel. Skriiningprogramm vähendab naiste rinnavähki suremuse riski 30–35%, kuid oodatav osalusmäär peaks olema vähemalt 70%, Eestis on see ~50%. Sõeluuringu kaudu avastatakse liialt väike osa diagnoosi saanud naistest, mistõttu ei diagnoosita neid varajases staadiumis. 2016. aastal avaldatud Tervisetehnoloogia hindamise raport TTH22 nendib, et pooled diagnoositud rinnavähijuhtudest on kaugele arenenud staadiumis. Kaugele arenenud rinnavähiga patsientidel on risk surra neli korda suurem kui lokaalse rinnavähiga patsientidel.

Heategevusliku Roosa Lindi jooksu tulemused