fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Jooksmine

Raivo Alla kaitses soolojooksuga Tartu Linnamaratoni võitu

4 minutit lugemist
Raivo Alla Tartu Linnamaratoni võitjana finišis. Foto: Tarmo Haud

Raivo Alla Tartu Linnamaratoni võitjana finišis. Foto: Tarmo Haud

Maratoni Eesti meistrivõistluste hõbemedali omanik Raivo Alla spordiseltsist Sparta võitis täna soolojooksu tehes 6. Tartu Linnamaratoni ajaga 2:31.52. Naistest läks võit samuti maratoni Eesti meistrivõistlustel teiseks tulnud Moonika Pillile spordiklubist Jooksupartner.

Raivo Alla edu järgmise lõpetaja ees oli üle nelja minuti. “Iga kord, kui ma maratoni jooksen, valin tempo enesetunde järgi. Nii ka seekord. Vorm ei ole praegu kõige parem. Poole maa peal sain aru, et rajarekordit täna ei tule. 30. kilomeetril hakkas pistma ning tekkisid krambid. Mõtlesin, et ei peaks rajalt maha tulema,” kirjeldas oma seisu Alla ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Vaatamata raskustele nimetas ta tänast maratoni õnnestunuks, kuigi sportlikus mõttes see Alla sõnul midagi suurepärast ei olnud.

“Kerget tunnet täna jalgades polnud. Tegin kahe maratoni vahel kaks tugevat treeningut, ilmselt oleks pidanud neist ühe ära jätma. Nüüd on vaja puhata ja võin hooajale kaane peale tõmmata. Sügisel jooksen rohkem maastikul, see pakub emotsionaalselt rohkem kui asfaldil jooksmine,” arutles Alla.

Teise koha sai Tartu Linnamaratonil Suurbritannia esindaja Jonathan Rosenbier ajaga 2:36.20. Alla nimele kuulub ka rajarekord 2:28.09, millega ta võidutses Tartus mullu. Kolmandaks tuli täna ultratriatleet Rait Ratasepp ajaga 2:36.25, kaotades britile vaid viie sekundiga. “Minu maraton kulges üle ootuste hästi. Oma rekordile jäin alla kõigest 45 sekundit, mis on veidi isegi arusaamatu, sest kiirust treenisin ma viimati mai lõpus,” imestas Ratasepp.

Augusti lõpus 10-kordse ultratriatloni raames joostud 422 km jooksust taastumine osutus tal tavapärast palju pikemaks ning seetõttu alustas mees jooksutreeningutega alles kaks nädalat tagasi. “Jooks ise oli täna mõnus – hea on joosta, kui jalalihased ei luba hapnikutarbimisvõimekusest maksimumi välja pigistada. Jonathan on kõva arenguhüppe teinud ning vääris igati teist kohta ning finišisirgel ei olnud mul võimalustki,” tõdes Ratasepp.

Naistest võitis Tartu Linnamaratoni Moonika Pilli (SK Jooksupartner) tulemusega 3:00.59.  „Vaatasin ainult tempomeistri ilusaid tosse ega jälginud, mis ümberringi toimub. Üldiselt võib jooksuga rahule jääda,“ ütles Pilli. “Olen kuu aega jala pärast ainult ujunud. Teadsin, et täna saab raske jooks olema, aga kuna olin tõusnud Linnajooksusarja liidriks, siis pidin kohale tulema ja maratoni läbima. See oli minu 10. maraton ja esimene maratoni võit. Selle üle on hoolimata ajast mul väga hea meel,” lausus Pilli.

Talle järgnesid Lilian Raspel 3:02.00-ga ja Klarika Kuusk (Treeningpartner) 3:06.28-ga. Kuuse sõnul tal midagi head täna välja ei tulnud, sest esimesed neli kilomeetrit jooksis liiga kiire tempoga, läbides kilomeetreid 4.04-4.05-ga. “Viiendal kilomeetril jäin kolme tunni grupist, mida vedas tempomeister, maha. Jooksin Tartu linnamaratonil esimest korda. Poleks arvanud, et seal nii palju tõuse tuleb võtta,” rääkis Kuusk. Tallinna maratoni ta jalgades ei tundnud, kuid seab sihiks paremini joosta novembris Valencia maratonil.

Tartu Linnamaratoni poolmaratoni distantsi võitis Kaur Kivistik ajaga 1:11.06. „Lootsin alla 1:10 joosta, kuid täna ei olnud siiski nii mõnus tunne ja tempo vajus lõpupoole ära. Aga võitsin võistluse ja suutsin siiski hea tundega lõpuni tulla,“ sõnas Kivistik, kes Tartu Linnamaratoni 21,1 km distantsil finišeeris esimesena ka 2014. aastal. “Kümnenda kilomeetrini oli päris hea tempo ja Dmitri Aristov vedas päris hästi. Kuna endal ei olnud täna kõige parem tunne, siis pigem hoidsin tema selja taha või kõrvale. Alates 15. kilomeetrist, kui tempo päris kõvasti langes, läks mul kergemaks ja võit tundus käega katsutav. Viimased 3 kilomeetrit proovisin natuke tõusvamalt joosta ja sealt see edu ka tuli,”  kinnitas Kivistik.

16 sekundiga jäi temast maha Dmitri Aristov (1:11.22). Kolmanda koha sai Taavi Tambur ajaga 1:12.28. “Lootsin täna joosta isikliku rekordi. Kuni kümnenda kilomeetrini püsisin graafikus. Pärast tempo rauges. Tagant kannustas mind Marti Medar, kes üllatas mind oma kiire tempoga,” sõnas Tambur. Järgmisel nädalal jookseb ta Eesti murdmaajooksu karikavõistlustel 10 km distantsil, misjärel alustab uut treeningtsüklit.

Naistest kuulus poolmaratoni nelikvõit Sparta jooksjatele. Esikoha võttis maratoni Eesti meister Olga Andrejeva ajaga 1:22.06. “Läksin täna võidu peale. Isiklikku rekordit ei hakanud jahtima, sest olin paar nädalat haige, vastupidavus läks seetõttu alla. Jäin jooksuga rahule, eesmärk sai täidetud, ka vorm hakkab paranema. Nüüd valmistun uueks hooajaks. Kevadel tahan hästi maratoni joosta,” ütles Andrejeva ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Teisena lõpetas poolmaratoni ajaga 1:24.27 Liis-Grete Arro, kes jooksis algusest peale omas tempos. Isiklikust rekordist jäi tal puudu 14 sekundit. “Vaatasin kella ja üritasin sammu hoida. Kui SEB Tallinna Maratonil poolmaratoni joostes ma viimastel kilomeetritel väsisin, siis täna Tartus üritasin just lõpu jaoks hoida ja mitte tempot palju alla lasta. Õnnestus ning sain joosta terve distantsi hea enesetundega. Rada mulle meeldis. Sügis on minu aeg – mõnusalt jahe,” kommenteeris Arro. Kolmandana jõudis finišisse Pille Hinn (Sparta) isikliku rekordiga 1:27.12.

10 km distantsil osutus meestest parimaks maratoonar Roman Fosti (Sparta) ajaga 31.25. Teiseks tuli Karel Hussar (SK Jooksupartner) 32.15-ga ja kolmandaks Rauno Laumets (SK ProRunner) 32.49-ga. Naistest saavutas esikoha Egle-Helene Ervin ajaga 38.04. 10 sekundit kehvema tulemusega sai naistest teise koha Kaia Lepik (Täppsportlased), kes Berliini maratonil jooksis Eesti tänavuse hooaja tippmargi.

Tartu Linnamaratoniga tõmmati joon alla ka kuuest osavõistlusest koosnevale Tartu Maratoni Kuubik 2017 hooajale. Kolmanda Kuubiku hooaja võitis meestest Sander Linnus, kes edestas Allar Sood ja Rait Pallot. Naiste seas kaitses mullust tiitlit Sille Puhu, teisena lõpetas tänavuse Kuubiku hooaja Reeda Tuula ning kolmanda koha sai Tea Pärnik.

Tartu Linnamaratoni 42,2 km tulemused

Poolmaratoni ehk 21,1 km tulemused

10 km tulemused