JooksmineUudised

Pühali Maraton – Eesti uusim maraton sai teoks

3 minutit lugemist

1.novembril 2023 toimus Adila heaolu- ja puhkekeskuses esmakordselt Pühali maraton.

Maratoni loomise idee hakkas idanema meie kogukonna liikme ja sündmuse ühe korraldaja, maratoonar Andrus Rüütelmaa peas juba aasta alguses. Kevadine ja varasügisene periood on maratonide ning muude jooksudega hästi kaetud, kuid jooksjal on soov ennast teostada ka muul ajal. Niisiis, otsustasime tuua ühe maratoni ellu ka novembrikuusse, kus värskes õhus organiseeritud spordivõistlusi napib. Jahedate ilmade saabudes ei pea alati siseruumidesse minema. Paljudel on hirm külmaga liikuda ning seeläbi kahjustada oma tervist. Kõige suurem eneseületus on aga panna tossud jalga ja astuda uksest välja. Alustada võiks lühikestest distantsidest ja peagi on ka pikemad teekonnad kergemad tulema, soovijatel ka maraton. Oleme keskuses ise liikumisest ja tervislikest eluviisidest innustunud. Soovime kutsuda ja suunata ka teisi inimesi rohkem liikuma ja viibima looduses, saavutamaks head enesetunnet ja kontakti iseendaga, et olla paremas füüsilises ja vaimses vormis. Maraton on suurepärane võimalus jooksurahval kui sportlikul kogukonnal kokku tulla ja ühiselt kvaliteetselt aega veeta. Ka kohalikule on oluline, et võistluseid toimub suurematest keskustest kaugemal, kodukohale lähemal. Lisaks toetas ka Liikumisaasta 2023 idee uue maratoni ellu kutsumist ja nii sündiski imelisi loodusradu läbiv Pühali Maraton, mis täiendab hästi Raplamaa spordiürituste kalendrit. Pühali Maratoniga soovime luua uue traditsiooni aastateks.

Pühali Maraton on mõeldud laiemale jooksusõprade ringile. Sellel korral oli avatud 5 erinevat distantsi: täis-, pool-, veerand- ja teatemaraton ning noortejooks. Olenemata sellest, et Pühali Maraton toimus keset nädalat, andis osavõtjate hulk kokku tugeva jooksuürituse. Kõikidel distantsidel osales kokku ligi poolsada jooksjat. Jooksjaid toetas 3:45 ajaga tempomeister Andrus Rüütelmaa.

Südamekujuline 10,55 kilomeetri pikkune jooksurada sai alguse võistluskeskusest Pühali kohviku lähedusest, amfiteatri eest. Rada oli vaheldusrikas, läbides nii ilusat metsa, põldu kui Pihali küla ja meie enda puhkekeskuse alasid. Maastik oli valdavalt tasane, väheste tõusude ja langustega ning asfaldil jooksmise osakaal oli väike. Puudu ei jäänud ka lühike, kuni paarisaja meetri pikkune porine ekstreemlõik. Julgemad läbisid selle otse, teised otsisid kuivemaid teeääri. Rajale andis lisavürtsi ja nõudis tähelepanu metsas asuva joogipunkti leidmine. Toidupunkte oli 10kilomeetrisel rajal kokku kaks. Energiajoogi asemel pakuti loodulikku ergutavat kuusevõrse ja ravimtaime teed, lisaks vett, leiba ja mineraalainerikast himaalaja soola, puuvilju, soolakurki – tavapärast maratonijooksja gurmeelauda.

Pühali Maraton 2023 võitis Aaro Tiiksaar. Tiiksaar läbis 10,55 kilomeetri pikkusel ringil toimunud maratoni ajaga 2.54.21. Tiiksaar osutus ainsaks, kes läbis raja alla kolme tunni. Teiseks tuli Rainer Nagel, kelle tulemuseks oli 3.03.39.  Kolmandana ületas lõpujoone Erkki Etverk ajaga 3.30.33. Kiireim naine oli üldarvestuses kuuendana lõpetanud Ritve Reinumäe, tulemuseks 3.42.26. Naistest saavutas teise koha Merike Annuk ajaga 4.13.41 ja kolmandale kohale tuli Hene Karumaa ajaga 6.03.37. Poolmaratoni parimad olid Kaarel Kuurmaa ajaga 1.23.22 ja Mirjam Vint ajaga 1.24.45. Kuurmaa püstitas sellega ka uue isikliku rekordi. Veerandmaratoni võitjateks tulid Toomas Kiis ajaga 0.38.44 ja Airi Evestus ajaga 0.53.06. Teatevõistkondi saabus rajale kaks – sega- ja naistevõistkond. Kuigi teatevõistkondadel oli eraldi arvestus, saame öelda, et naised edestasid segavõistkonda. Noortejooksu võitjaks tuli Maikel Magnus Välja ajaga 0.25.07.

Pühali Maratoni kõige vanim osaleja oli vanuseklassis M80 jooksnud Kalle Palmar ning noorim osavõtja oli 4aastane Skairon Lõiv. Jooksjaid oli  paarikümnest spordiklubist üle Eesti ning tuldi nii Rapla- ja Harjumaalt, kui ka Antslast, Viljandist, Rakverest ja Orissaarest. Autasudeks oli meenemedal, üldvõitjale keskuse kinkekaart majutuse ja hommikusöögiga kahele ning Ecoshi looduslikud aktiivset eluviisi toetavad toidulisandid. Sündmuse toimumisele pani õla alla ka Forus.

Maratoni tegi huvitavamaks see, et peale jooksu sai läbida veel ühe kilomeetri, liikudes sauna ja söögikohta. Osalejaid ootas soe ja avar saun mõnusa tiigi kaldal. Julgemad saunalised sulpsasid karastavasse vette. Mitmekäiguline ja palju kiidusõnu saanud toidulaud oli kaetud keskuse Spordimajja, mida ümbritsevad mitmed spordiväljakud ja majutuskohad kesk loodust. Pakuti tummist läätsesuppi, leiba hummusega, pastasalatit ja magusaks kohupiima-virsikukooki sooja teega.

Pühali Maratoniga oleme loomas uut traditsiooni – maraton toimub ka järgmisel aastal. Tänavuste osalejate soove arvestades stardivad jooksjad nädalavahetusel, 2. novembril 2024. Enda poolt muudame ajagraafikut, et erinevad distantsid lõpetaksid enam vähem üheaegselt. Nii on toitlustus ja saun valmis juba esimestele lõpetajatele, et vältida pikka ooteaega. Rada jooksjatele meeldis, see oli piisavalt pikk ja vaheldusrikas, seda suuremalt plaanis muuta ei ole. Külla aga arvestame jooksjate tagasisidega, muutes raja märgistuse veelgi nähtavamaks. Omalt poolt ootame, et inimesed juba eelmisel õhtul koguneks, et end jooksule paremini häälestada ning tähistada ühiselt pasta party`t.

Kuid selleks korraks ei ole Pühali Maraton 2023 veel lõppenud – kõigil jooksusõpradel on võimalus nii meie või mõnel teisel rajal joosta virtuaalmaratoni! Virtuaalmaraton kestab kuni 30. novembrini 2023. Tulemuse ettenäitajaid ootab medal ja diplom. Registreeru Fienta.com keskkonnas: https://fienta.com/et/puhali-maraton-2023

Liigume terviseks ja naudime mõnuga!

Liina Lemming

Adila heaolu- ja puhkekeskus