fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Jooksmine

Kaks korda nädalas harjutav Pavel Loskutov stardib Viljandi järve jooksul

2 minutit lugemist
Pavel Loskutov. Foto: Simmo Kikkas
Pavel Loskutov. Foto: Simmo Kikkas

Pavel Loskutov. Foto: Simmo Kikkas

40 korda lõpetada või kümme korda võita – sellised on nõuded, mis annavad ühele mehele õiguse startida elu lõpuni tasuta ümber Viljandi järve jooksule. Kümne võidu reegel andis tasuta stardikoha jooksu ühele säravaimale tähele Pavel Loskutovile.

„Pilet koju on mul juba ostetud ja tahan 1. mail kindlasti Viljandis olla,” vastas Norras ehitajana leiba teeniv Loskutov ümber Viljandi järve jooksu korraldajate kutsele. Pärast seda, kui Eesti viimaste aastakümnete parim maratoonar 2010. aastate alguses tippspordist loobus, on Loskutov harva jooksuvõistlustele sattunud. „Jooksen kaks korda nädalas, kaheksa kilomeetrit korraga,” selgitas ta oma praeguseid treenimisharjumusi. Loskutovi sõnul on ta 12 kilomeetri pikkuse Viljandi järvejooksu ringi läbimiseks füüsiliselt valmis. „Jooksen kui rahvasportlane,” ütles Loskutov ja lisas, et poolmaraton oleks tema jaoks juba pikk distants. „Seda ma peaksin sörkima, aga sörkida mulle ei meeldi,” sõnas ta.

Ümber Viljandi järve jooksu korraldustoimkonna juhi Mati Jürissoni sõnul on Pavel Loskutov igal aastal 1. mail peetava suure võistluse üks kahest kõige säravamast tähest läbi aegade. Nii tema kui 1960. aastate jooksude valitseja Hubert Pärnakivi on võitnud jooksu 11 korda. Nii rohketele võitude arvule pole ükski mees kunagi isegi lähedale pääsenud. Aastakümneid kuulus jooksu rajarekord Hubert Pärnakivile ning just Pavel Loskutov oli see, kes rekordaja ümber jooksis. Nüüd on see 34.50 ja kuulub just Loskutovi nimele. Lisaks 11le võidule on Loskutovil Viljandist kirjas ka 2., 9. ja 128. koht.

Esimest korda osales ta ümber Viljandi järve jooksul 1991. aastal ja nagu on juhtunud paljude tugevate jooksjatega Viljandi järve ääres, eksis ka tema rajalt ning jõudis finišisse üheksandana. Järgmisel aastal sai ta kirja esimese võid, oli 1993. aastal taas stardis ning eksis taas. Siis jõudis ta finišisse teisena. 128. koht pärineb aga 2013. aastast, kui rekordimees oli juba tippspordiga lõpparve teinud. Loskutovi viimane võit pärineb 2010. aastast. Esimese ja viimase võiduaasta vahele jäi aga ka suurel hulga selliseid jookse, millest Loskutov ei saanud treeningute tõttu osaleda. Kui Eestis üritab Loskutov aeg-ajalt mõnele rahvajooksule ikka jõuda, siis Norras pole ta kordagi startinud. „Püüan siin parem kala,” tutvustas ta enda peamist hobi. „Praegu võtab hästi forell ja ahven ning nädalavahetused kuluvad kalapüügi peale ära.”

Mullu 1. mail parima naisena ümber Viljandi jooksul finišisse jõudnud Jelena Sedova kuulub nende 4000 Venemaa sportlase sekka, kellel ülemaailmne kergejõustikuliit on keelanud rahvusvahelistel võistlustel osalemise. Selle karmi keelu tõttu ei saa Sedova tänavu 1. mail ümber Viljandi järve jooksu kaitsma tulla. „Kahjuks ei saa ma osaleda, sest Venemaa kergejõustikukoondise liikmena pole mul õigust võistelda,” kirjutas Sedova jooksu korraldajatele. „Kui keeld lõpetatakse, võtan rõõmuga teie jooksust osa, sest eelmisel aastal meeldis mulle see võistlus väga.”

Jelena Sedova võitis mullu jooksu naiste arvestuses ajaga 41.09, mis on läbi aegade paremuselt teine tulemus. Naiste rekord kuulub tema kaasmaalasele Natalija Sokolova. Venemaa Kergejõustikuliit eemaldati rahvusvahelises alaliidust IAAF-ist, sest antidopinguagentuuri WADA mahuka raporti järgi on Venemaa on dopingutarvitajaid varjanud ega ole suutnud tagada dopingukontrolöride sõltumatust. Lisaks naiste arvestusele jääb ümber Viljandi järve jooksu võitjatroon vabaks ka meeste seas, sest mullune võitja Roman Fosti treenib mai alguses kõrgmäestikulaagris ning tema hooaja peaeesmärk on augustis Rio de Janeiros peetavad olümpiamängud, kus Fosti läheb maratoni jooksma.