Jooksmine

Palavaga joostud poolmaratoni Eesti meistrid on Tiidrek Nurme ja Liina Luik

3 minutit lugemist
Poolmaratoni start täna Narvas. Foto: Narva Energiajooks

Poolmaratoni start täna Narvas. Foto: Narva Energiajooks

Narvas selgitati täna ligi 30-kraadises palavuses Narva Energiajooksu raames välja poolmaratoni Eesti meistrid. Meestest võitis tiitli suure eduga Tiidrek Nurme ja naistest Liina Luik.

Esimeses vaheajapunktis 6,3 km peal edetas Nurme lähimaid konkurente Roman Fostit ja keenialast Ibrahim Mukunga Wachirat 1.38-ga. Naistest oli selleks ajaks kindel liider Liina Luik. 10 km vaheaeg tuli Tiidrek Nurmel 31.25. Fosti ja Mukunga jäid temast maha juba ligi kolme minutiga. Nendele omakorda kaotasid minutiga Eesti meistrivõistluste pronksmedalit jahtivad Ivar Ivanov, Raido Mitt ja Rauno Jallai. Naistest jätkas liidrina Liina Luik, kes läks 10 km vaheajapunktist läbi 37.27-ga. Talle kaotas seal teisel kohal jooksev Kaisa Kukk kahe minutiga. Kolmandal kohal jooksis Kukest 27 sekundit tagapool Marion Tibar.

Palav ilm tegi oma töö, kuid vaatamata sellele jõudis Tiidrek Nurme (TÜASK) Eesti meistrina finišisse ajaga 1:07.11, edestades järgmist lõpetajat Roman Fostit üle kuue minuti. “Läksin omas rütmis. Üllatus, et pidin algusest peale üksi jooksma. Panin stardis nokamütsi alla jääd. Joogipunktis sain treeneri käest uue nokamütsi jääga,” kirjeldas Nurme palavas kulgenud poolmaratoni. Hõbemedal kuulub Roman Fostile (Sparta) ajaga 1:13.50. Pronksile jooksis end Raido Mitt, kes kaotas Fostile vaid kuue sekundiga.

Roman Fosti sõnul otsustas ta arvestades väikest jalavigastust mitte end täna lõhkuda ja joosta kindla peale teisele kohale. “Kuna Mukunga tempo vajus ära, lootsin, et Eesti mehed jooksevad mulle järgi ja aitavad mind poodiumile joosta. Raido Mitt sai mind kaks kilomeetrit enne lõppu kätte. Viimasel 500 meetril jooksin Mitil eest ära. Mul kukkus veel number eest, hoidsin seda käes ja tulin rahulikult lõpuni,” rääkis Fosti. Edasi on tema eesmärk jalg korda saada. Juulis tahab ta teha kaks tugevat staadionijooksu, neist üks on 10 000 m Eesti meistrivõistlused. Septembris plaanib Fosti osaleda Tallinna Maratoni ühel distantsil.

Raido Mitt jooksis Ivar Ivavnoviga koos kuni sinnani kui nad Fosti ja Mukunga kinni püüdsid. “Kilomeeter enne lõppu arvasin, et nüüd võiks minna. Nii läksime kahekesi Fostiga Mukungal ja Ivanovil eest. Ma olin ikka väga väsinud. Arvestades seda, kes täna jooksid, veendusin juba algul, et lähen pronski peale välja,” sõnas Mitt. Mukunga lõpetas poolmaratoni alles 5. kohal tulemusega 1:15.25. Enne teda finišeeris neljandana Ivar Ivanov (Võru KJK Lõunalõvi) 1:14.05-ga.

Kaisa Kukk, Liina Luik ja Kaia Lepik autasustamisel. Foto: EKJL

Kaisa Kukk, Liina Luik ja Kaia Lepik autasustamisel. Foto: EKJL

Naistest võitis Eesti meistritiitli Liina Luik (TÜASK) ajaga 1:21.38. “Täna oli väga raske, palavus mõjutas rängalt. Esines mitmeid hetki, kus keha tahtis alla anda, aga sundisin end ja sain kuidagi lõpuni joostud. Algus tundus väga lihtne, aga mingil hetkel hakkas palavus mõjutama ja tempo langes. Aeg ei tulnud see, mida soovisin, aga peab rahule jääma sellegagi. Üle pika aja selline pikk pingutus ja olen rahul, et tulin võiduka lõpuni,” lausus Luik ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Hõbemedalile jooksis end Kaisa Kukk (Treeningpartner) tulemusega 1:23.20. “Läksin teise koha peale, sest Liina Luik on tugevam ja saanud ka rohkem valmistuda. Olen viimasel ajal võistelnud rohkem staadionil, ei ole pikka distantsi jooksnud. Olin natuke teadmatuses, kuidas täna välja tuleb,” rääkis Kukk, kes seadis eesmärgiks lõpuni vastu pidada.

“Kaheksandal kilomeetril hakkas pistma, palav ilm ja pulss üleval. Tuli targalt joosta. Lõpus, kui vahed olid selged, võtsin kergemalt, sest nädala pärast pean Balti matšil 5000 m stardis olema,” lisas ta. Kukk tänas korraldajaid, kes olid rajale pannud lisa joogipunktid ja veega jahutamise võimalused. “Kuuma ilmaga tuleb valida sobiv tempo, mis tundub aeglane, aga kokkuvõttes tasub ära. Need, kellega enamasti rahvajooksudel koos jooksen, alustasid täna minust kiiremini, aga jooksin neist hiljem ise mööda,” märkis Kukk.

Pronksile tõusis distantsi teises pooles Marion Tibarist möödunud Kaia Lepik (Täppsportlased) ajaga 1:25.50. “Alustasin väga ettevaatlikult ja arvestasin ilmaolusid. Kuuenda kilomeetrini oli väga raske ja võitlesin, et mitte rajalt maha tulla, aga siis kosusin ja võtsin tempo veel rahulikumaks. Teine pool tuli juba lihtsamalt, aga väga palav oli,” ütles Lepik. Oma kolmandast kohast sai ta enda sõnul teada alles finišis.

Narva Energiajooksu poolmaratoni tulemused