fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

KasulikkuTrenniks vajalik

Millised hobid aitavad talvel paremaks pikamaajooksjaks saada

2 minutit lugemist

Pilt1On leitud, et pikamaajooks toetab tervist ning hoiab aju paremas vormis, võimaldades kiiremat ja selgemat mõtlemist, mõistmist, analüüsimist ja probleemide lahendamist. Regulaarne jooksmine säilitab head füüsilist vormi ja toetab serotoniini abil positiivset meeleolu. Nii nagu enamjaolt spordiga ikka, suurendab treenimine vastupidavust. Kõige parem enesetunne on jooksu ajal ja peale jooksu. Kuid kui jooksmine on meeldiv ja tervisele kasulik, siis miks nii vähesed inimesed regulaarset jooksuharjumust säilitada suudavad?

Tegemist on psühholoogilise tõrkega, kus inimene üritab vältida ebameeldivat (jooksmise pingutust koos ettevalmistustega) ja soosib naudinguid (mugavat kodus olemist). See on eriti sage nähtus kontoritööliste puhul, sest koju jõudes on motivatsiooni leidmine juba omaette pingutus. Õnneks on igal inimesel võimalik sellest tõrkest üle olla. Tuleb suurendada sisemist motivatsiooni ja olla järjepidev. Selles artiklis on välja toodud mõned hobid, mis toetavad harjumuse kujundamist ja motivatsiooni treenimist, sest pikamaajooks on enese ületamine ning enda ületamiseks tuleb saada endast tugevamaks.

Mediteerimine

Siinkohal pole ilmtingimata mõeldud paariks tunniks maha istumist ja mõtetega välja lülitamist. Pigem igapäevast lühimeditatsiooni erinevateks situatsioonideks häälestamisel. Seda lühikest time-out’i mida teeme enne igat väljakutset. Enda häälestamise abil vähendatakse stressi ja valmistatakse end füüsiliselt ja mentaalselt ette – tohutult kasulik tehnika. Ja seda saab treenida.

Parim viis mediteerimise harjumuse kujundamiseks on mõelda välja sobivaim rutiin (hingamise sügavus, silmade sulgemine, hingamise sagedus, lihastegevus/lõdvestus jne.), sest iga inimene mediteerib erinevalt. Harjumus aitab valmistada keha ja vaimu väljakutseks ette ning teha jooksmiseks minemine palju meeldivamaks. Samuti tuleb harjutus kasuks ka töö valdkondades ja äris.

Online kauplemine

Pikamaajooks on vastupidavuse ja emotsionaalse intelligentsuse treening. Et saada edukaks, tuleb pidevalt end ületada ja ebamugavustundest üle olla. Edu saavutab jooksja, kes suudab kõige kauem oma taset hoida, mitte kõige kiirem startija.

Investeerimises ja kauplemises on samaoodi. Kõige suurema edu saavutavad investorid, kes on varakult kauplemiskonto avanud ja regulaarselt asjaga tegelenud. Investeerimises pole ühtegi kiirelt rikkaks skeemi, samamoodi ei saa parimaks jooksjaks mõne nädalaga. Järjepidevuse säilitamisele aitab kaasa passiivse tulu teenimise võimalus, koos rahulolutundega, mida passiivne sissetulek võimaldab. Kui jooksja teeb pausi, siis tase langeb, see-eest investor võib endale väikest pausi lubada – dividende makstakse sellegipoolest.

Ronimine

Pikamaajooksjad ei vaata distantsi ühe tervikuna, vaid moodustavad lühi- ja kaugeesmärgid, et oma psühholoogiat juhtida. See võimaldab säilitada motivatsiooni ja läbida ka kõige uskumatumad vahemaad. Kui vaadata distantsi ühe tervikuna, siis läheb tarvis oluliselt rohkem energiat motivatsiooni säilitamiseks, kuna puuduvad väikesed võidud (lühikeste vahemaade  läbimine pika teekonna vältel).

Sama kehtib ka ronijatel. Ei vaadata seina tervikuna, vaid vaadeldakse igat tõusu eraldi osana. Üks tõus korraga. See aktiveerib aju tasu saamise reaktsiooni ning inimene tunneb juba ronimie käigus saavutustunnet.

Oskuslik vahemaa segmenteerimine võimaldab distantsi rohkem nautida ja kogu protsessi ise juhtida.

Pilt2Audioraamatud ja Podcastid

Miks mitte suurendada jooksmas käimise kasulikkust ning lihtsalt muusika asemel kuulata harivaid vestlusi või kuulata ära see audioraamat, mis liiga kaua kuulamist oodanud on. Spordi ajal on inimese tähelepanuvõime kõrgendatud, võimaldades oluliselt suuremat informatsiooni mõistmist.

Talv on suurepärane aeg valmistada ette audioraamatute ja podcastide kogu, et lume sulades uue jõuga maastiku vallutama asuda.

Suusatamine

Kui eelnevates valikutes ei leidu lemmikut, siis on alati võimalik jooksuvormi suusatamise abil säilitada. Suusatades kasutame suuremal määral samu lihaseid nagu joostes. Selle erinevusega, et käed saavad ka treenitud.

Edukama pikamaajooksu saladus on järjepidevus ja motivatsioon ning talv on suurepärane aeg enesepeegeldusteeks ja seesmiseks arenguks. Nii et kasuta võimalust, et viia oma jooksmine uuele tasemele!