Keenia

Metsik ja odav Keenia: Eesti jooksjate teine kodu

2 minutit lugemist

Praegu harjutab Keenias Itenis kümme Eesti kergejõustiklast eesotsas Tiidrek Nurmega. Treener Harry Lembergi sõnul tõmbab jooksumeka magnetiga paljude riikide sportlasi.
Itenist, mis asub merepinnast 2300 meetri kõrgusel ja kus termomeeter näitab 20-25 kraadi sooja, on kujunenud kogu maailmas arvestatav treeningukeskus, kinnitab esmaspäeval Keeniast naasnud Lemberg.
“Eri radasid on võimalik valida lõpmatuseni,” ütleb Lemberg. “Astud uksest välja ja hakkad jooksma. Sealsed muldkattega staadionid on jalgusäästvad. Keenias on ainult üks sünteetilise kattega staadion.”
.
Valge mees harjutab kuude kaupa Keenias
.
Eestlastel kulub päevas öömajale ja söömisele vaid 15 dollarit. Tõsi, lennupilet maksab 1000 dollarit. “Kui sportlane viibib laagris kuus-kaheksa nädalat, on ühe päeva kulu ikka väike,” märgib Lemberg. Meie kergejõustiklased elavad Itenis külalismajas ühe- ja kahekohalistes tubades, kus on eraldi nii vannituba kui ka WC. Süüa antakse kolm korda päevas. Lembergi hinnangul on toiduvalik küllaltki korralik.
Hommikul serveeritakse sportlastele värskeid puuvilju, mett ja sepikut, vahel ka mune. Joogiks on tee või kohv. Lõunaks pakutakse salatit, keedetud loomaliha, maisirooga ja värskelt pressitud mangomahla. Õhtul on laual salat, puuviljad ja vesi.
Lähedal asuvas Keenia jooksuässa Lornah Kiplagati treeningukeskuses tuleb päevas lauale laduda 30 eurot. “See on rikaste riikide pärusmaa,” sõnab Lemberg. “Meie sportlased käivad seal paar korda nädalas jõusaalis ja ujumas.”
Inglased on Kiplagati keskuses broneerinud 2012. aasta olümpiani iga päev 20 kohta. “Nad ei lepi olukorraga, et enam pole Sebastian Coe, Steve Crami ja Steve Ovetti tasemega jooksjaid,” ütleb Lemberg. “Inglased soovivad endise hiilguse taastada.”
Muide, kolm aastat tagasi kolisid Uus-Meremaa kaksikvennad Robertsonid Keeniasse elama eesmärgiga saada maailma parimateks jooksjateks. “Järjest rohkem valgenahalisi kergejõustiklasi treenib seal kuude kaupa,” osutab Lemberg tendentsile.
Ka Eesti parima kesk- ja pikamaajooksja Tiidrek Nurme ettevalmistus on tihedalt seotud Keeniaga. Itenist saabub ta koju veebruari alguses ja märtsis läheb taas viieks nädalaks sinna. Neljal viimasel aastal on ta Keenias harjutanud kokku kaheksa kuud.
Nurmet abistab Hollandi füsioterapeut Jeroen Deen. “Tiidrekul jäi napilt puudu, et tema pilt oleks Deeni salongi seinal, kus seni on mustanahaliste kuulsuste pildid,” nendib Lemberg. “Tiidrek pidanuks 5000 m jooksma 13.30ga, sekund jäi puudu.”
.
Eesmärk 5000 m alla 13 minuti
.

 

Suveks seadis Deen 25aastasele eestlasele sihiks aja 13.17,0 ehk Eesti rekordi. “Pikas perspektiivis on Tiidreku eesmärk 13 minuti piiri alistamine,” avaldab Lemberg. “Kui teha, siis maksimaalselt, et ei peaks neid aastaid kahetsema.”
Keskmäestikus tuleb harjutada tasa ja targu, julgelt vajutavad gaasipedaalile vaid keenialased. “Esimese treeningu teevad nad juba hommikul kell kuus, nimetades seda kopsude lahtijooksmiseks,” räägib Lemberg. “Põhitreening algab neil kell 10 või 11 ja taastava iseloomuga treening kell 16.”
DEVIL TSERP, Õhtuleht
Foto: Rainis Venta