Boost Yourself #minavalinliikumise

Maria Lota Kaul: “Tähtis on osata olla hetkes!”

3 minutit lugemist

Sel aastal on Boost Yourselfil fookuses sportimine, selle teemaga seoses oleme ellu kutsunud selle aasta suurima kampaania „Mina valin liikumise“. Igal nädalal intervjueerime erilisi ja põnevaid spordialade eestvedajaid. Seekord vestlesime noortennisisti Maria Lota Kauliga.

Tennis kui suur osa elust

Maria Lota Kaul leidis tee tennise juurde juba viieaastaselt, kui vanemad teda erinevatesse trennidesse viisid. Tennis oli ainus spordiala, mis väiksele tüdrukule nii väga meeldis, et ta käis pärast trenni spordihallis olevatelt inimestelt küsimas, kas need temaga mängida tahaksid. Nüüdseks on Kaul tennist kokku mänginud juba 16 aastat. Oluline osa treeningute juures on olnud ka tenniselaagrid. Seda just sellepärast, et välihooaeg Eestis on lühike ning laagrites käimine on hea võimalus selle pikendamiseks. Samuti tekib laagrites võimalus teiste treenerite ja mängijatega treenida, mis annab Kauli sõnul vaatenurkade avardamise tõttu palju mängule juurde. Lisaks tuleb soojas kliimas treenimine kasuks ka füüsilisele vormile.

Tuleb osata taastuda

Tavaliselt mängib Kaul aastas ligikaudu 24 turniiri. Selline koormus lisaks treeningutele nõuab kehalt taastumist. Tennisist tõdeb, et taastumisprotsess oleneb suuresti sellest, kas pärast turniiri läheb ta Eestisse, kus teda ootab oma massöör, või peab ta edasi minema järgmisele võistlusele. Viimasel juhul on Kaulil endaga kaasas massaaživahendid, mis aitavad lihastel taastuda. Väga olulisel kohal on tema jaoks ka korralik uni, toit, vesi ja venitamine.

Pidev võistlemine teeb tugevaks

Võrreldes füüsilist ja vaimset poolt oma tennisekarjääris tõdeb Kaul, et rohkem kui vaimsele keskendub ta füüsilisele tervisele. Lisaks tennisetreeningutele teeb ta treeneri juhendamisel jõusaalis üldfüüsilist treeningut ning käib ka metsaradadel jooksmas. Vaimu otseselt tennisist ei treeni. Karjääri jooksul on tal küll olnud aegu, kus ta käis spordipsühholoogi juures, kuid seda ta praegu ei tee. Tennisisti vaimu treenivad kõige rohkem võistlused ja kogemused. „Mida tugevamad vastased ja turniirid on, seda rohkem ma pingutan ning seda tugevamaks saab ka vaimne pool,“ sõnab Maria Lota Kaul ning lisab, et võistlusel ollakse pea iga kord väljakul lahingus eelkõige iseendaga.

Hetkes olemise tähtsus

Tennise puhul armastab Maria Lota Kaul enim spordiala mängulisust ja põnevust. Kuid tema jaoks on tennise juures nii positiivseid kui ka negatiivseid külgi, kus üks ei välista teist. Positiivse poole pealt – tänu tennisemängu pikkusele, mis võib ulatuda mitme tunnini, on alati lootus kaotusseisust välja tulla ja mäng enda kasuks ümber pöörata. Kuid negatiivse poole pealt võib pika mängu jooksul juhtuda ka vastupidine, kus mängitakse suur eduseis maha ja kaotatakse. Seega on vaimselt pikka mängu raske vastu pidada, sest mõte peab olema pidevalt ergas ja hetkes. „Mul on olnud mitmeid olukordi, kus lasen pähe mõtte, et võidan, aga siis on kohe võit läinud. Peab võtma üks punkt korraga ja keskenduma praegusele hetkele. Mäng ei ole kunagi läbi enne, kui pole vastasega kätt surunud,“ ütleb Kaul.

Väline enesekindlus hirmutab vastast

Oma vastastest võistlustel teab noor tennisist vähem kui pooli. Tuttavate vastaste puhul on ta nende mängimisstiiliga tuttav ja teab rohkem, milleks valmistuda. Sageli on aga hoopis lihtsam, kui vastast üldse ei teagi, sest siis ei ole võimalust üle mõtlemiseks. Kui palusime Kaulil võrrelda oma mängustiili mõne loomaga, siis iseloomustas ta end naljatledes kui jänest lõvi nahas, sest väliselt on ta enesekindel, ohtlik ja agressiivne, kuid seest on ta mõnikord hirmul nagu jänes. Kaulile meeldib enda sõnul mängu juhtida ja kontrollida. Seetõttu alustab ta oma mänge alati kohe agressiivse mängustiiliga.

Kogu intervjuud Maria Lota Kauliga saate järele kuulata Boost Yourselfi Facebooki lehelt. Boost Yourself on tervisliku elu saadik, kes teab, et täisväärtusliku elu kolm kuldset reeglit on: tasakaalukas toitumine, hoidev kogukond ja järjepidev liikumine. Aastal 2021 on fookuses liikumine! Kampaaniat #minavalinliikumise toetab Boost Yourselfi Training tervisetoodete spordisari. See on mõeldud kõigile, keda ühendab armastus spordi vastu – köielkõndijast profiratturini!. Vaata kõiki täispikki videointervjuusid aasta läbi Boost Yourselfi kodulehelt.

 

Tekst: Boost Yourself

Foto: Ksenia Gureeva, Sportland