fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Määratlemata

Maailma Parima Maratonijooksja tiitli võitsid Eliud Kipchoge ja Mare Dibaba

1 minutit lugemist
Mare Dibaba ja Eliud Kipchoge AIMSi parima maratonijooksja auhindadega
 FOTO: FRANCIS KAY Marathon-Photos.com
Rahvusvaheline Maratonide ja Pikamaajooksude Liit (AIMS) valis läbiviidud hääletamise tulemusena selle aasta maailma parimateks maratonijooksjateks keenialase Eliud Kipchoge ja etioopialanna Mare Dibaba. 
31-aastane Eliud Kipchoge võitis viimase 12 kuu jooksul kolm maailma suurimat maratoni. 2014. aasta oktoobris saavutas ta ajaga 2:04.11 esimese koha Chicago maratonil. Kuus kuud hiljem, tänavu aprillis võitis ta Londoni maratoni 2:04.42-ga ning septembris Berliini maratoni 2:04.00-ga, mis on ühtlasi selle hooaja maailma edetabeli parim tulemus. „Mul on suur au saada ülemaailmne auhind, mille valisid rohkem kui 390 pikamaajooksu korraldajat. Olen ise väga uhke selle aasta saavutuste üle. Suured tänud AIMS-ile ja sponsoritele selle tunnustuse eest,“ ütles Kipchoge
26-aastane etioopialnna Mare Dibaba võitis maailma meistritiitli maratonijooksus Pekingis ajaga 2:27.35. Samuti oli ta parim selle aasta jaanuaris toimunud Xiameni maratonil 2:19.15-ga ning saavutas teise koha mullu oktoobris Chicago maratonil 2:25.37-ga. „Olen ääretult liigutatud saades maailma tunnustatud auhinna. Eriliseks teeb auhinna veel see, et see antakse üle maratoni sünnimaal Kreekas. Maratoni ajalugu ulatub 2500 aasta taha ja mul on hea meel olla üks väike osa sellest,” lausus Dibaba. 
Parimad pikamaajooksjad selgusid AIMSi liikmete hääletusel. AIMSi kuulub üle 390 pikamaajooksu korraldajat 108 erinevast riigist. Silmapaistvama nais- ja meesjooksja auhind maratoni distantsil anti üle 6. novembril Ateenas toimunud galaõhtul. 
Lisaks anti galal üle veel mitu auhinda. AIMSi Roheline Auhind läks sel aastal keskkonnasõbralikule Chevron Houston maratonile, kes on maratoni korralduses võtnud suure tähelepanu alla rohelise ja säästliku mõtteviisi. AIMSi Sotsiaalne Auhinna 2015 võitis International Lala maraton, kes kogus raha madala elatustasemega piirkondade laste hambaraviks. Heategevuseks kogutud raha eest tehti lastele 50 operatsiooni erinevate hambaprobleemide lahendamiseks. AIMSi Elutöö preemia 2015 anti üle Frank Shorterile, kes on andnud olulise panuse maratoni liikumise arendamisele, eelkõige Ameerika Ühendriikides. Frank on ainsaks Ameerika sportlaseks, kes on võitnud olümpiamängudel kaks maratoni medalit. Frank võitis maratonijooksu kuldmedali 1972. aasta Müncheni olümpiamängudel, millele järgnes hõbemedal 1976. aasta Kanada Montreali olümpiamängudel. Lisaks saavutustele spordi vallas oli Frank USA Antidopingu Agentuuri (USADA) asutajaliige, juhtides seda aastatel 2000-2003.
JOOKSUPORTAAL