fbpx
Jooksmine

Kuulus Tšika sirge Pirital sai tähise

1 minutit lugemist
Olümpiavõitja Erki Nool Tšika sirget tähistava kivi juures. Foto: MTÜ Tshika Toetusselts
Olümpiavõitja Erki Nool Tšika sirget tähistava kivi juures. Foto: MTÜ Tshika Toetusselts

Olümpiavõitja Erki Nool Tšika sirget tähistava kivi juures. Foto: MTÜ Tshika Toetusselts

Täna avati MTÜ Tshika Toetusseltsi eestvedamisel Tallinnas Pirita metsa terviserajal treener Aleksander Tšikini mälestuseks jooksjate seas Tšika sirgena tuntud treeningpaik.

Tšika õpilastel tekkis idee tähistada legendaarse treeneri Aleksander Tšikini ehk Tšika metsatreeningute kohtumispaik Pirital maakivist märgiga. Jooksusõbrad teavad 1 kilomeetri pikkust jooksusihti Pirita terviserajal juba üle 50 aasta. Nüüd tähistati see kohtumispaik maakivi ja 1 kilomeetri pikkuse distantsi maamärkidega.

Kivi jääb stardikohast 530 meetri kaugusele ja 470 m enne finišikohta. Tšika sirge jooksukilomeeter kulgeb paralleelselt Kloostrimetsa teega ning paikneb valgustatud terviserajal. Maakivi asukohas algasid kõik Aleksander Tšikini treeningud, toimusid “kuulijänni” treeningud ja soojendusharjutused.

Aleksander Tšikin (sünd. 27. aprilll 1915 Petrogradis-surn. 30. oktoobril 2006 Tallinnas) lõpetas Narva tööstuskooli, Tallinna kehakultuuritehnikumi ja Leningradis Lesgafti-nim kehakultuuriinstituudi. Sportima hakkas koolipõlves, süstemaatilist treeningut alustas sõjapäevil NL-i tagalas Eesti laskurkorpuses pärast seda, kui sõjaväe jooksukrossil oli ilmnenud tema jooksuanne.

Ta Treenis Fred Kudu juhendamisel ning saavutas NL-i ametiühingute esivõistlustel 1944. aastal 800 m jooksus 2. ja 400 m jooksus 3. koha ning võitis NL-i meistrivõistlustel Eesti teatejooksumeeskonna liikmena 1945. aastal hõbeda ja 1946. aastal pronksi. Tšikin tuli 1947-49 400 ja 800 m jooksus kolmel korral Eesti meistriks, 6 korral ka teatejooksus Isiklikke rekordeid: 400 m 51,1, 800 m 1.55,9, 1000 m 2.31,7.

Tšikin töötas üle 60 aasta Kalevi kergejõustikutreenerina, juhendas nii lapsi, noorukeid kui ka meistreid. Tema õpilaste hulka kuulusid Vladimir Kuts, Mart Vilt, Tõnu Lepik, Tõnu Kaukis, Pavel Rambak, Vello Lumi, Raivo Mägi, Mati Uusmaa, Endel Pärn, Marko Metsala, Ants Savest, Salme Tornius, Ellen Külvand. Tšikin on Kalevi auliige (1963) ja Tallinna aukodanik (1997). Talle on antud Valgetähe medaliklassi teenetemärk (1997). Lisaks pälvis ta Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1996). Alates 2007. aastast korraldatakse Tallinnas tema mälestusvõistlust.