JooksmineKasulikkuTERVIS & TOITUMINE

Kuidas end pimedal ajal õhtujooksul ohutult tunda?

2 minutit lugemist

Couple prepares for an early morning run near the Iron Creek Trail Head in the Sawtooth National Forest outside Stanley, Idaho September 2014.

Ükskõik, kas sulle meeldib joosta varahommikul või hilisõhtul, pargis või maanteel – oluline on paista ise silma ja valgustada teed, mida mööda sa jooksed. Kõige mugavam ja ohutum on kasutada selleks pealampi, mille valikul annab soovitusi MATKaSPORT.

MATKaSPORT omab kogemusi sportlaste pealampidega juba üle 10 aasta.
Nii füüsilisest kui ka vaimsest vaatepunktist on öösel jooksmine hoopis teine maailm kui päeval trenni teha. Sa vaatad seda maailma läbi oma lambi valgusvihu. Turvalisuse tagamiseks, hästi jooksmiseks, silmade väsimuse piiramiseks ja pingutuste juhtimiseks on oluline valida õige pealamp. Alljärgnevalt mõned vihjed.

Vihje nr 1: pealambi tüübi valimine
Pealampe on laias laastus kahte tüüpi. On lampe, millel moodustavad pirn ja patarei ühe terviku, aga sel juhul on lambi raskuskese inimese otsaesisel. Teisel variandil asub lambiosa ees, aga aku pea tagapool. Seda tüüpi lambid põlevad reeglina pikemalt, kuna nende patareid on suuremad.

Vihje nr 2: tasakaalu leidmine heleduse ja aku tööea vahel
Väga erksalt põlev pealamp vähendab silmade koormust, võimaldab näha kaugemale ja annab julgust joosta kiiremini, kuid hele tuli tähendab aku lühemat tööiga. Olenemata tehnoloogiast on lambi heledus ja aku kestvus omavahel tihedalt seotud ning reguleeritava heleduse puhul tasub  kohtades, kus ei pea kaugele nägema, panna lamp tuhmimalt põlema. See säästab aku kasutusiga.

Vihje nr 3: valikus on tavalise patarei ja laetava akuga lambid
Kui kasutad pealampi harva, sobivad sulle tavalised patareid, sest töötamata ei kaota nad energiat ja samas ei pea tegelema laadimisega. Regulaarseks või sagedaseks kasutamiseks tasub valida laetava akuga lamp. Seda on lihtne laadida USB-pordi kaudu, pikema aja vältel hoiate kokku patareidele minevaid kulusid. Liitium-ioonaku on vastupidav ka jahedamate temperatuuride korral.

Suurepärase hinna ja kvaliteedi suhtega pealambid Petzlilt

Petzl toodab kvaliteetseid ja mitmekülgsete funktsioonidega pealampe kõigile alates jooksjatest ja suusatajatest kuni mägironijate ja päästjateni.

Petzl BINDI® on igapäevaseks kasutamiseks ja sportimiseks mõeldud eriti kerge, vaid 35 g kaaluv pealamp, mida saab mugavalt laadida USB-kaabli abil. Õhukest peapaela saab kergelt reguleerida ja kanda ka ümber kaela. Punane valgus võimaldab näha öösel teisi pimestamata ja peapaelal olev helkur aitab olla nähtav. Lamp on veekindel ja näitab olenevalt režiimist valgust kuni 200 meetri kaugusele.

Petzl NAO+ oma 750 lm valgustugevuse ja laetava 2600 mAh liitium-ioonakuga sobib igaks öiseks treeninguks. Tänu MyPetzl Light mobiilirakendusele saab telefoni või nutitahvli kaudu kontrollida järelejäänud tööaega ja seadistada valgusrežiime. Kasutamise ajal analüüsib intelligentne NAO+  Reactive Lighting tehnoloogia abil ümbritsevat valgustust ja reguleerib heledust vastavalt sportlase vajadustele. Rakenduse kaudu saab tõmmata alla veel neli täiendavat profiili – krossijooks, alpinism, mägimatkamine ja matkamine. Loomulikult saab lampi kasutada ka ilma rakenduseta. Eraldi on müügil vöökomplekt, mille abil saab aku asetada vööle, et vähendada peas kantavat raskust või hoida akut talvistes oludes riiete all soojas.

Petzl SWIFT RL on võimas kuni 900 lm automaatse valguse reguleerimisega pealamp, mis on varustatud Reactive Lighting tehnoloogiaga. Selle abil analüüsib andur ümbritsevat valgust ja reguleerib heledust automaatselt vastavalt kasutaja vajadustele. Veekindlal pealambil on kaheosaline helkuriga peapael, mis tagab suurepärase stabiilsuse mägironimisel, jooksmisel või suusatamisel. Ühe nupuga saab kasutada kõiki lambi funktsioone. Valgustab kui 150 m kaugusele ning töötab temperatuuril -20 kuni +50°C.

Petzl IKO ja IKO CORE peavalgustid on kõigile, kes armastavad uusimat tehnoloogiat. Lambil on uudne valguspaneel, mille mitu LED-tuld hajutavad valgust ühtlaselt. 500 lm valgustugevuse juures kaalub mugav ja töökindel lamp vaid 79 g. IKO ühildub nii kolme tavalise patarei kui ka laetava akuga, kusjuures tänu liitium-ioon akule on lamp vastupidav ka külmas temperatuuris. Lambid on varustatud AIRFIT-peapaelaga, mis ei ima higi, hülgab vihma ning on lihtsalt reguleeritavad.