Jooksmine

Uue numbri tutvustus – Jooksja november

2 minutit lugemist

Jooksja_05_2020_esikaas (2)

Novembrikuu Jooksja 5(69) kaanepersoon on seekord mitmekülgne sportlane Katrin Zaitseva (24). Katrin unistas kogu lapsepõlve iluvõimlejaks saamisest, käis 12 aastat ujumistrennis ning on viimasel viiel aastal pühendunud triatlonitreeningutele. Käesoleval aastal plaanis ta tulla Eesti meistriks nii triatlonis, ujumises kui jooksus. Uuest hooajast vahetab ta aga triatloni ajakirja Jooksja lugejate lemmikala – jooksu vastu.

Enamik Jooksja lugejaid on meie tippjooksjate ja saavutustega hästi kursis, kuid tulemus on üks asi, aga teine ehk ränkade treeningute nn mustem pool jääb tihti varju. Palusime tippmaratoonaritel Tiidrek Nurmel ja Roman Fostil kirjeldada oma treeningpäeviku põhjal viimase aasta ühte raskemat treeningnädalat ja lisaks tuua näide, millise koormustega harjutati viimasel võistluseelsel nädalal ja vormi timmiti.

Pikemad usutlused leiate ajakirjast nii 24 tunni jooksu Eesti rekordinaise Raili Rüütliga kui maratoonar Jaan Õmblusega, kes ütleb: “Minu puhul kehtib reegel, et ise ei katkesta kunagi maratoni – kui see juhtub, siis maraton katkestab mind.“ Samuti anname ülevaate 16-aastase noorjooksja Lisett Alti tulevikuplaanidest.

Oleme harjunud, et nägemine on midagi iseenesest mõistetavat, mis meile sünnihetkest kaasa antud. Paraku on inimesi, kes on sellest võimest ilma ja igapäevaste tegemiste kõrval on neil nüüd võimalus ka aktiivsemalt liikuda ja isegi joosta. Seda guide runningu abil, mida tutvustavad projekti algatajad Gerli Taumann ja Olle Rõuk.

Toimunud üritustest on juttu Rapla Selveri Suurjooksust, Veetka Elamusjooksust, Saaremaa Kolme Päeva Jooksust. Villu Zirnask annab aga oma loos aimu järgmisel aastal toimuvast Järvejooksude sarjast, kelle nimisponsoriks on uuel hooajal Maru. Juba 20 juubelit tähistav jooksusari kannab seega nime Maru Järvejooksud.

Need jooksud, mis aga koroonaviiruse pärast toimuda ei saanud, leidsid aset virtuaaljooksudena. Erinevate jooksu korraldajatega vestles sel teemal Eva-Maria Vaher.

Samuti saab lugeda intervjuust Hawaii Express Estonian Cupi peakorraldaja Allar Tõnissaarega, kuidas möödus jalgrattahooaeg, millised plaanid on järgmiseks hooajaks ning ta jagab ka häid nippe Jooksja lugejatele.

Jooksuklubi rubriigis tutvustame kolm aastat Tallinnas tegutsenud Mikkelleri jooksuklubi. Klubiliige Jane Susi tõdeb, et ilma klubita ei suudaks keegi teda lume ja lörtsiga õue jooksma saada.

Rubriigis „Inspireerija“ kirjutame 21-aastasest jooksjast Annika Rooslehest, kes ülikooli ja õppimise kõrvalt leiab aega enda unistusi täita ka spordimaastikul. Kuhjaga inspiratsiooni leiab ka jooksuharrastajate väljakutsete loost, kus sõna saavad Gätly Valge, Kati Ubaleht, Anu Piiroja, Liisi Kirch ja Sandra Raju.

Ultrajooksja Leivo Sepp arutleb teemal: Kas joosta Tarahumarade viisil plätudega mägedes või valge inimese kombel tossudega?

Anekdoot räägib, et sportlased oli trennis, kui jumal mõistust jagas. Et see ütlus ei vasta kübetki tõele, tõestab rogain, kus lisaks kiiretele jalgadele on tarvis läbimõeldud mõttetööd, looduse- ja kaardilugemisoskust, suunatunnetust, kiireid otsuseid nii rajameistrilt kui ka osalejatelt. Eliisa Saksing uuris rajaplaneeringu tagamaade kohta rajameistrilt Taavi Tatsilt ning Seiklushundi Sügisrogain võitjapaarilt Martin Vilismäelt ja Mehis Murult.