Seiklus ja matkasport

Kaks Eesti võistkonda alustasid Hispaanias seiklusspordi EMil

1 minutit lugemist
Foto: Estonian ACE Salomon Adventure Racing Team
Foto: Estonian ACE Salomon Adventure Racing Team

Foto: Estonian ACE Salomon Adventure Racing Team

Kaks Eesti võistkonda alustasid eile hilisõhtul rasket katsumust Hispaanias Pürenee mäestikus toimuvatel seiklusspordi Euroopa meistrivõistlustel.

Seiklussport on võistkondlik ülipikk kestvusspordiala, kus võistlejatel tuleb metsikus looduses kaardi järgi navigeerides läbida ette määratud kontrollpunktid ja jõuda võimalikult kiirelt finišisse. Võistlus koosneb erinevatest etappidest, mida läbitakse inimjõul erinevaid liikumisviise kasutades – jalgsi, jalgrattaga ja paadiga. Rajal tuleb läbida ka mägironimise, kanjoni ja koopalõigud. Liigutakse päeval ja öösel ise jooksvalt otsustades, kas ja kui palju puhata.

Raidarani 560 km pikkusel ja ennustatavalt nelja ja poole ööpäevase võiduajaga ekspeditsioonil osaleb kokku 27 võistkonda kümnest riigist, teiste seas ka Eesti võistkonda – Eesti seni edukaim võistkond, maailma rankingus viiendat kohta hoidev Estonian ACE Salomon ja eelmisel aastal Venemaal Karjalas toimunud EMil teise koha saavutanud Seiklushunt Adventure Team. Kui ACE Salomon koosneb ainult eestlastest (Reeda Tuula, Timmo Tammemäe, Rain Eensaar, Silver Eensaar), siis Seiklushunt on kahe eestlase Joosep Tammemäe ja Sander Linnuse kõrvale värvanud võõrleegionäridena lätlase Andris Ansabergsi ja poolatari Justyna Frączeki.

Võistlus saab olema ülimalt kurnav ja muutub varem või hiljem taktikaliseks ellujäämismänguks – 560 km trassile jääb üle 20 000 tõusumeetri ja non-stop retk mägimaastikul kestab viis ööd ja neli päeva. Seiklusspordi taktikamäng seisneb eelkõige puhkeaja optimaalses kasutamises – tippvõistkonnad magavad ööpäevas 1-2 tundi – kogu ülejäänud aeg ollakse liikumises. Kui magad liiga vähe on unepuuduses väga tõenäolised navigeerimisvead, kui magad liiga palju, lased konkurentidel asjatult eest libiseda.

Kuigi Eesti võistkonnad peaksid olema võimelised kõrges mängus kaasa lööma on mägisemate maade konkurentidel kindlasti loomulik eelis lauskmaainimeste ees – oma riigi parimate võistkondadega on väljas nii prantslased, hispaanlased, tšehhid, poolakad, venelased kui britid.