fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Suusatamine

Kahel Eesti suusatajal lasub dopingukahtlus

1 minutit lugemist
Karel Tammjärv. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES/Scanpix
Karel Tammjärv. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES/Scanpix

Karel Tammjärv. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES/Scanpix

Austria politsei kinnitas pressikonverentsil, et viis suusalade MMi linnas Seefeldis läbi ulatuslikud läbiotsimised ja dopingukahtlustuse tõttu võeti esialgu 48 tunniks vahi alla mitu inimest, nende hulgas viis sportlast – kaks Eestist, kaks Austriast ja üks Kasahstanist.

“Üks kinnivõetutest saadi kätte ajal, mil ta tegi parasjagu vereülekannet, nõel oli käes,” avaldas Austria kriminaalpolitseis töötav Dieter Csefan pressikonverentsil. Ühtegi nime ei öeldud, kuid eestlastest ei läinud täna 15 km eraldistardiga klassikatehikasõidu starti Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu, samuti ei startinud Andrus Veerpalu käe all harjutav kasahh Aleksei Poltoranin. Kinnivõetud austerlased on sealse meedia andmetel Dominik Baldauf ja Max Hauke.

“Jälgisime kahtlusaluseid MM-i ajal ööpäevaringselt ja nägime neid viit sportlast regulaarselt organiseeritud kuritegeliku grupeeringu juures käimas, nii enne MM-i kui MM-i ajal,” avaldas Csefan. Ta sõnas, et kinnivõtmise ja uurimisega tegeles 120 inimest. “Saksamaal tuvastati illegaalne dopingulabor. Viis sportlast olid selles keskuses testimisel ja nad on kinni võetud. Praegu hoitakse neid vahi all ja kuulatakse üle,” rääkis Csefan. “See võrgustik on toiminud aastaid ja ilmselgelt on rohkem sportlasi sellega kokku puutunud.”

“Sportlased üksi ei ole midagi teinud, nende seljataga on pätijõuk ja ka spordiarstid, kes on neid sportlasi katsejänestena kasutanud,” ütles Csefan. “Vähemalt viis aastat on see kuritegelik jõuk olnud aktiivne, nad on tegutsenud üle maailma ja ilmselt osalenud paljudel spordiüritustel. Uurimine on kestnud juba pikemat aega. Meil oli info, et jõugu pealik tuleb Seefeldi MM-ile, et sportlastega kohtuda. Seetõttu otsustasime nüüd tegutseda.”

Kinnipeetud sportlased jäävad esialgu 48 tunniks vahi alla. “48 tunni pärast prokurör otsustab, kas nad jäävad vahi alla või lastakse lahti,” ütles Csefan.

Seefeldis eraldistardiga 15 km klassikatehnikasõidus täna startinud Raido Ränkel sai 67. koha (+5.17,1) ja Martin Himma 79. koha (+7.06,3). Maailmameistritiitli võitis norralane Martin Johnsrud Sundby ajaga 38.22,6. Hõbemedal kuulus venelasele Alekkdander Bessmertnõhhile (+2,9). Pronksile suusatas soomlane Iivo Niskanen (+20,4).