fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Määratlemata

Juuniorid maratoni Eesti meistrivõistlustel startida ei saanud

1 minutit lugemist
Urmas Randma juhendatavas klubis Treeningpartner harjutavad Sergei Tšerepannikov ja Kaisa Kukk võitsid maratonis Eesti meistritiitli.  FOTO: MALLOR MALMRE/JOOKSUPORTAAL 

13. septembril toimunud Tallinna maratonil ei lubatud Eesti meistrivõistluste arvestuses startida juunioride klassi kuuluvatel sportlastel, mis on tekitanud mõningast vastukaja jooksuringkondades.

“Tule taevas appi! Kas maailmas leidub veel spordiriiki, kus keelatakse normi täitnud 19-aastasel jooksjal riigi meistrivõistlustel osaleda? Juba noorte medalitest ilmajätmine on küsitav, aga startimise ärakeelamine on ilmselgelt jabur “poliitika”, mis ala arengule kasuks ei tule,” kirjutas klubi Treeningpartner treener Urmas Randma klubi Facebooki lehel.
  
Randma tuletab “spetsialistidele” meelde, et Pekingi maratoni maailmameister on 18-aastane. Spordiajaloos on selles vanuses jooksjad ikka ja jälle võite ja medaleid noppinud ning ka rekordeid püstitanud. Hakkama on saanud ka valgenahalised M. Decker, Z. Budd ja A.-M. Sandel jne, kes olid edukalt pikamaajooksudes suurvõistluste stardis 14-15 aastastena. “Võhmaaladelt” saab näiteid tuua nii kodumaalt (K. Šmigun) kui välismaalt ja pole kuulnud kusagil mingeid probleeme. 
“Liiga raske katsumus noorele inimesele? Kui nii, siis ei tohiks ju üldse startida – aga seda ei keela SEB Tallinna Maratonil keegi. Kas südasuvine Saadjärve jooksu 17,5 km on seal startivatele 8-14 aastastele lastele kergem, kui aastaid treeninud 19-aastastele? Sel juhul tuleks ju laste osalemine pikematel rahvajooksudel üldse keelustada ja korraldada neile vaid jõukohaseid lastejookse?” tõtsatas Randma küsimuse.
Eesti Kergejõustikuliidu kestvusalade rühma juhi Toomas Tarmi sõnul said maratoni Eesti meistrivõistlustel osaleda aletes jooksjad alates noorsooklassist ehk vanemad kui 20-aastased. “Arvestust peeti ainult absoluutklassis. Juunioritel oli võimalus osaleda maratonil, kuid mitte Eesti meistrivõistluste arvestuses. Selline on Euroopa üldine praktika. Pikkade distantside meistrivõistlused toimuvad alates täiskasvanute klassist,” selgitas Tarm olukorda Jooksuportaalile.
19. septembril täitis 17-aastane soomlanna Alisa Vainio esimest korda maratoni joostes olümpianormi, saades lõpuajaks 2:33.24. Ent olümpiamängudele ta ei pääse, sest reeglid ei luba nii noorel sportlasel maratonis startida.
JOOKSUPORTAAL