fbpx

TÄHELEPANU!Telli digiajakiri ainult 0,99€ eest.

Uisutamine

Jõulud kodus veetnud Saskia Alusalu treenib aastavahetusel Saksamaal

3 minutit lugemist
Saskia Alusalu. Foto: erakogu
Saskia Alusalu. Foto: erakogu

Saskia Alusalu. Foto: erakogu

Suurepäraste tulemustega end järgmise aasta veebruaris Pyeongchangis toimuvatele olümpiamängudele jõudnud Eesti kiiruisutaja Saskia Alusalu veetis jõulud kodus, kuid aastavahetusel valmistub tähtsaks võistluseks Saksamaal. Pühade ajal leidis ta veidi aega väikeseks intervjuuks.

Hooaja esimese poole maailmakarikaetapid lõpetasid järjekordse Eesti rekordi parandusega 3000 meetris: 4.07,54. Aasta lõpp on toonud sulle palju kordaminekuid.

3000 m distantsil täitsin ma ajalise olümpianormi, mis on üks eeldus olümpiale pääsemiseks, aga olümpiale pääsen ühisstardiga sõidus. Olümpiakoha teenisin ühisstardis sõidetud tulemuste põhjal. Kiiruisutamise ühisstardiga sõidus pääseb olümpiale 24 naist. Olen MK etappide põhjal ühisstardiga sõidus 13. kohal.

4. detsembril saavutasid Calgarys MK-etapil massistardis kõrge 4. koha. Kas massisstart on sinu jaoks keerulisem kui individuaalne sõit?

Ühisstardiga sõidus ei sõltu kõik ainult endast, vaid tuleb jälgida ka konkurentide tegevust, oluline on taktika ja oma osa on ka õnnel.

Samas peab ilmselt massistardis olema ettevaatlikum, sest väike vääratus ühe sõitja poolt grupis võib viia kukkumiseni.

Ühisstardiga sõidus, kus on palju uisutajaid koos ja kõik võistlevad ja võitlevad parimate kohtade eest oma võimete piiril, võib kõike juhtuda.

Jõulud said ikka kodus veeta?

Jõulude ajal on kiiruisutamise võistluskalendris väike paus ja õnneks sain jõulud veeta kodus koos perega.

Kui tihti üldse kodus oled saanud olla sel aastal?

Osa suvisest ettevalmistusest ja treeninglaagritest olen saanud teha Eestis. Ettevalmistusperiood jääl tuleb teha kõik väljaspool kodumaad ja siis saan koju harva ja väga lühikeseks ajaks. Võistlusperioodil on reisimist väga palju ja võibolla koju rohkem kui jõuluajaks ei saagi. Novembrist alates ei ole ma saanud ühes paigas veeta järjest rohkem kui seitse päeva. Olen võistluskarusellis tiireldes kahe kuu jooksul viibinud järgmistes riikides: Eestis, Saksamaal, Hollandis, Norras, USA-s ja Kanadas. Loomulikult sooviksin kodus ja lähedastega koos olla sagedamini.

Harjutad pühade ajal ja aastavahetusel samuti või on sul selleks ajaks võetud treeningutes väike paus?

Pühade ajal treeningutes pausi ei ole, kuid treeningute iseloom on kodus viibides oludest sõltuvalt teistsugune. Aastavahetusel viibin Saksamaal Inzellis, kus jätkuvad treeningud jääl.

Eestis on kiiruisutamist praegu väga raske harjutada, kuna talv kesine ja ega muid kohti ka vist pole?

Jah, nii see on. Treeningvõimalused kiiruisutamiseks kui tipptasemel võistlusspordiks Eestis puuduvad. 25. detsembril sain Adaveres uisutada, aga ainult ühel päeval, sest ilm rohkem ei võimaldanud. Läks sulale. Uisutada sain tänu Väino Treimani tublile tööle ja öösel olnud külmakraadidele.

Olümpiale pääsemine tähendab Sinu jaoks väga suurt kordaminekut. Milliste mõtetega olümpiale lähed?

Olümpiamängud on selle hooaja tähtsaim ja suurim võistlus ning sinna pääsemine oluline eesmärk. Kuna kiiruisutajaid pääseb olümpiale vähe ja sõel kvalifitseerumiseks on väga tihe, siis on suur rõõm olla 24 maailma parima naise seas.

Kas Ants Antson oli see persoon, kes andis sulle tahtejõu kiiruisutamises Eesti uuesti olümpiale viia?

Ants Antson on näide sellest, et 1964 aastal oli võimalik eestlasel olümpiavõitjaks tulla. Minu esimene treener Väino Treiman sai sellest sündmusest positiivse emotsiooni, mis võibolla on aidanud kaasa sellele, et Adaveres hakati liuvälja rajama. Tahtejõudu rasketeks treeninguteks on kellelgi teisel väga raske anda, selleks peab olema tugev soov valitud alaga tegelemiseks ja sisemine motivatsioon. Seda, mida teed peab armastama, pingutamist ja treeninguid tuleb nautida.

Mina ja Marten Liiv oleme tõestus, et kiiruisutamisega Eestis alustades on võimalik jõuda rahvusvahelisele tasemele ja olümpiamängudele. Eks tulevik näitab, mis tulemusi meil ja eestlastest kiiruisutajatel saavutada õnnestub.

Jõulude ajal omale verivorsti ja hapukapsaid ikka lubada said? Või on kiiruisutamises sama oluline kaalu jälgida nagu suusahüppajategi puhul?

Kiiruisutajad võivad endale lubada nii verivorsti kui hapukapsaid. Loomulikult on sportlasel oluline tervislik ja mitmekülgne toitumine. Toitumine peab treeninguid toetama ja jälgin, et saaksin energiat ning vitamiine võimalikult kvaliteetsest toidust.