Jooksmine

Jooksu ekstramiil võib peituda muusikas

4 minutit lugemist

Klick kaupluste kett andis ajakirjale Jooksja testimiseks kolm paari uusi Bluetooth 5-l töötavaid juhtmevabasid kõrvaklappe. Üldreeglina hindavad kasutajad muusika kvaliteeti ja klappide kasutamise lihtsust

Klapid, mida soovitati, olid J-Lab’i JBuds Air Executive, Scullcandy Indy Evo, Bose Quietcomfort Earbuds. Artikli lõpus on võrdlusena toodud kõigi kolme kõrvaklapi tehnilised andmed.

Kõrvaklappe testis Jooksja väljaandja Donatas Narmont, kes enda väitel eelistab sportida pigem rahus ja vaikuses, samas aitab hea muusika kasutamine ja nende klappidest kuulamine teda just siis, kui on vaja ennast treeningul täiendavalt motiveerida. Kas või tempokrossi joostes, et pingutust ja valu leevendada, samuti näiteks taastaval jooksul, kus lemmikmuusika kuulamine vaid positiivseid mõtteid lisab. „Väga oluline on sealjuures kõrvaklappide mugavus, et ei peaks mõtlema, et sul mingi ekstra asi kõrvade küljes on. Seetõttu muutub minu hinnangul järjest olulisemaks ka klappide kasutusmugavus, mitte ainult kvaliteetne heli,“ sõnas Donatas.

SKULLCANDY INDY EVO
Skullcandy kõrvaklapid on suunatud pigem kuulajaskonnale, kes naudivad bassi. Seega võiksid nende klappide puhul sihtgrupiks olla just sellise muusikamaitsega inimesed.
Skullcandy klappidega on kaasa pandud veel USB laadimisjuhe ja kaks paari kuulari otsikuid ning üks paar välise kõrvaosa geelist otsikut. Need klapid seisavad kõrvas üsnagi kindlalt ja stabiilselt.

Indi Evo pakub ka Tile klappide leidmise funktsiooni, mille aktiveerimisel paneb see kõrvaklapid vilisema, kuid seda ainult juhul, kui klapid on sinu mobiili Bluetooth levilas. Nii nagu eelmistegi kõrvaklappide puhul, on ka Skullcandy klapid puutetundlikud ja kasutamisomadustelt samad – koputa või hoia näppu peal. Ka siin vajab see veidi harjumist ja kohanemist. Samuti on ka need klapid vee-, higi- ja tolmukindlad IP55 näitajaga. Eraldi tooks välja, et klappidel tõesti bassi jagub. Kõrgemaid ja teravamaid noote on vähem ja selle võrra on kogu muusikaelamus veidi mahedam.

Muusikarežiime on neil klappidel 4:

  • Podcast mode. Bass puudub pea täielikult ning esile on tõstetud vokaalid. Seega, kes armastab ka palju podcaste kuulata, siis Indi Evo võiks kindlasti olla mõeldav variant.
  • Movie mode. On arvatavalt muusika kuulamiseks parim, bassirikkaim ja valjem, kuid samas selle helid on kõige enam tasakaalus.
  • Music mode. Sarnane movie mode’ile, kuid nõrgem.
  • Ambient mode, mis filtreerib vähesel määral välise müra sisse, et hoida sind valvsana ümbritseva ees.

Spordihuvilise seisukohast on kindlasti nauditav Indi Evo klappidega jooksmas ja treenimas käia. Kui tegu on bassi ja samas ka podcast’e armastavate inimestega, siis need klapid on kindlasti üks mõeldav valik.

JLAB JBUDS AIR EXECUTIVE
JLab klapid on tuntud väga hea hinna ja kvaliteedi suhte poolest. See puudutab ka testimiseks antud Air Executive klappe. Esimene mulje on alati oluline. Nende klappide puhul algab see juba pakendist ja selle nahast viimistlusega, mis teeb klapid atraktiivseks ka näiteks kingitusena. Väga huvitava lahendusena on karbi küljele paigutatud lühike laadimiskarbi juhe (USB-A), mida on väga lihtne, aga geniaalne kasutada! 

Antud kõrvaklappide nutikas funktsioon on kõikehõlmavad puutetundlikud juhtnupud. Menüü on lihtne ja reageerib katte koputamisele või sõrme pikemalt peal hoidmisele. Siinkohal võiks siiski rõhutada, et kogu süsteem vajab veidi harjumist. Tihtipeale kõrvas klappe sättides ja näpuga puutetundlikule kattele vastu minnes, võisin anda käskluse, mida tegelikult edastada ei soovinudki.

Jooksmiseks on klapid üldiselt mugavad ja varustatud IP55 märgisega, mis tähendab, et klapid on nii tolmu-, higi- kui veekindlad. Lisaks on kaasas neli erinevat kuulari katet (S, M, L suurus ja ühed memory-foam L suurus katted), seega saab iga kasutaja valida endale sobiva. Memory-foam variant on samas ka veidi mürasummutav. Veel on klappidel olemas jooksmiseks sobiv Be Aware režiim, mis tähendab, et välismüra filtreeritakse sisse, et hoida teid ümbritseva suhtes tähelepanelikumana.

Heli kvaliteet on hea – valik on kolme režiimi vahel: JLab originaal, tasakaalustatud
ja bass boosted. See, mis kellelegi siit sobib, on väga subjektiivne. Mõnele meeldib originaalne, teine tahab just rõhutada bassi. Helitugevus on reguleeritud nii, et maksimaalsel tugevusel pole võimalik kõrvadele liiga teha ning ka vaikse heliga jäävad madalad ja kõrged noodid selgelt kuuldavaks.
Kõnede tegemiseks on kvaliteedinäitaja C3 (Crystal Clear Clarity). Ka läbi Facebook Messengeri helistades oli helikvaliteet selge ja müravaba.

Kokkuvõtvalt: klapid vajavad harjumist ja soovitud tunnetuse saavutamist. Kui oled inimene, kes teeb sporti ja vestleb heameelega ka hands-free, siis need klapid sobivad ideaalselt.

BOSE QUIETCOMFORT EARBUDS
QuietComfort kõrvaklapid on Bose tõeline lipulaev, mis teevad revolutsiooni ülemaailmselt. Ning nagu ütleb ka nimi, just oma müra summutamise võimekuse pärast. 

Väga ilus on minimaalne siidmatt-plastikust klappide laadimiskarp. Tavapärasele magnetist sulgurile on selle karp avatav nupust. Komplektis on lühike USB laadimisjuhe ja kolmes erinevas suuruses kuulari kummist katteid. Katted on unikaalse „tiiva“ kujuga, mis turvaliselt
fikseerib klapi kõrvas. Klappide töökorda saamiseks, tuleb alla laadida ka Bose Music äpp, mille kaudu tuleb paaritada klapid ja telefon. Edasi õpetab äpp, kuidas sobitada klapid kõrva ja seadistada kõik muu vajalik (shortcuts).

Kõrvas istuvad need klapid nagu valatult. Nendega joosta ja muid treeninguid teha on tõeline nauding. Heliefektid on võrreldavad nagu kinos filmi vaatamisega. Seoses (väli)treeningutega, on ka need klapid kergema vee- ja higikindlad, kuid mitte tolmukindlad. Vastav näitaja on IPX4.

Nende klappide puutetundlik menüü on veidi minimaalsem. Vastavat klappi 2x koputades saab valida kolme erineva Ambient taseme vahel (0, 5 ja 10). Nagu nimigi ütleb, pakuvad klapid tõesti ühe valikuna maksimaalset vaikust (0). Käsi enda ette välja sirutada ja näiteks nipsu teha, siis peaaegu ei kuulegi seda. Väidetavalt kõige mürasummutavamad klapid, mis üldse turul leiduvad. Paremat klappi 2x koputades käivitub play/paus käsklus. Samas saab seda funktsiooni reguleerida ka nii, et ühe klapi kõrvast ära võtmisel jääb muusika pausile.
Üks väike miinus klappide juures on helitugevuse reguleerimise funktsiooni puudumine, mida saab teha ainult läbi telefoni. Helikvaliteet on surround ja detailne. Kuulda on natuke rohkem kõrgemad helid ja veidi vähem madalamad, mistõttu mõni kasutaja võib jääda bassist veidi puudust tundma. QuietComfort klapid ei paku ka erinevaid helirežiime või manuaalset ekvalaiserit.

Bose kõrvaklapid on tõesti ühed mugavamad ja kindlamini kõrvas istuvamad, mida testinud olen. Sportimiseks ideaalsed, samuti on nende mürasummutamise klass omaette. Ka helikvaliteedi kohta saab üldjoontes öelda kiidusõnu.