fbpx
Ajakiri JooksjaJooksmine

Jooksja talvenumbri esikaanestaar on Jekaterina Patjuk

2 minutit lugemist

Värske Jooksja esikaanepersoon Jekaterina Patjuki läbilöögivõime ulatub tänavusest sügisest alates maratonini. Valencias Euroopa meistrivõistluste normi täitnud 34-aastane jooksja tahab aga vanaviisi ka staadionijooksudel tugevasti pingutada ja kombata oma sooritusvõime piiri.Jooksja dets_esikaas600px

Soovitusi targemini treenimiseks

 Jooksja püsiautor läbi üheksa tegevusaasta Ants Nurmekivi tõstatab küsimuse, kuidas joosta kergelt ja isegi graatsiliselt. Jooksuprofessor põhjendab teadusuuringutele tuginedes, miks on painduvus ja lihas-liigese liikuvus olulised nii jooksja töövõime suurendamisel kui ka hea kehalise seisundi hoidmisel.

Täppsportlaste treener Riho Ment tõstab kilbile, et  sügistalvisel ettevalmistusperioodil hoitaks tempot teadlikult tagasi ja korrapäraselt treenitaks lihasvastupidavust.

Mitmekesine lihasvastupidavuse treenimine oli tähelepanu keskpunktis ka triatloniklubi 21CC treeneri Jüri Käeni läbi viidud üldkehalise ettevalmistuse harjutuskorral, millest tegime sõna- ja pildireportaaži.

Hooaja õppetunnid

Kas treeningud läksid täie ette ja tippvormis joostes sündis rekord? Kui tulemused jäid soovitust kehvemaks, mis sel juhul treeningutel või võistlustel valesti läks? Kuidas tegutseda järgmisel aastal paremini ja targemini?

Nende küsimuste üle arutlesid möödunud hooajale tagasi vaadates Eesti paremad keskmaajooksjad Liina Tšernov, Rasmus Kisel ja Andi Noot, edukas harrastaja Moonika Pilli ja üks juunioride klassi liidreid Mark Abner.

USA-s õppiv Heleene Tambet on vigastusest paranenud ja leiab taas jooksust rõõmu.

Ka spordiseltsi Sparta viie jooksupiiga vastustes leidub õpetuseteri. Ahto Tatteri juhendamisel harjutavad Pille Hinn, Brit Rammul, Katrina Stepanova, Marion Tibar ja Jana Treier tõstavad esile ühistreeningute kasulikkuse, sest koos harjutades suudavad nad endast rohkem välja võtta. Sparta suusagrupi liikmed käisid aga ühiselt talvehooajaks valmistumas mäestikulaagris Itaalias Livignos.

Tartu Maratoniks valmistujatel tasub silmas pidada, et põnev proovikivi on ka enne põhivõistlust peetav teatemaraton. Kes aga alles loob suusatamisega sinasõprust, temal on paras osaleda lühemal distantsil.

Intrigeeriva seisukohaga üllatab Priit Pullerits, kelle meelest leidub spordihulle mehi, kes ei soovi abikaasaga arvestada ja võivad pereelu tasakaalu rikkuda.

Lugemist eri maitsele

Liikuma inspireeriv Võrumaa Spordiliidu juht Merike Õun pakatab tegutsemisenergiast – kutsub võrokaid sportima ja tegeleb ka ise vastupidavusaladega, kõige meelsamini suusatab. Elisa spordiklubi eestvedaja Jaanika Partsi lemmikala on aga jooks.

Koerakrossiga tegi tutvust Jooksja autor Gea Otsa, kes on ka enda perre võtnud neljajalgse sõbra. Triatlonikülgedel saavad sõna Laura Huik, Stina Metsis, Reesi Kuslap, Erika Labzina ja Sirlet Viilas. Näitlejast Raivo E. Tammest sai aga tänu triatlonile üldse spordimees.

Vestlusest sõudetreener Matti Killinguga selgub, miks Eesti paarisaeruline neljapaadi meeskond on kindlalt maailmaklassis püsinud.

Muljeid New Yorgi maratonilt jagavad Olev Vahemaa, Janar Juhkov ja Jooksja väljaandja Donatas Narmont.

Mida pakutakse joogasaalides, sellega tutvus Taisi Kõiv. Tšempioni eine valmistas Fitlapi toitumisspetsialist Heikki Mägi. Nõuanderubriigis tutvustatakse jooksujalatseid, spordikelli, pealampe ja kindlustusvõimalusi.