JooksmineTervis

Naiste salarelv ehk menstruaaltsüklid

1 minutit lugemist

Naiste salarelv ehk kuidas tsüklid mõjutavad naiste sportlikku töövõimet

 

Mõnevõrra üllatav, kui vähe meil räägitakse naiste menstruaaltsükli mõjust igapäevaelule – söömisele ja treenimisele. Kas tõesti on see tabuteema? Viimastel aastatel on rohkem hakatud rääkima sportlaste energiapuudusest. Kusjuures varem seoti see ainult naistega, nüüd räägitakse mõlemast soost.

tekst: Aet Kiisla, Tartu Ülikooli Narva kolledž
foto: arhiiv – Paula Radcliffe püstitas 2002. aasta Chicago maratonil maailmarekordi, vaeveldes samal ajal menstruatsioonikrampides.

Pikamaajooksu peeti veel pool sajandit tagasi naisterahvale ohtlikuks. Emakas pidavat välja kukkuma. Sellest ajast on ühtteist muutunud, naiste maailmarekordid pikematel jooksumaadel kuuluvad nii kõrgesse klassi, et suurele osale meestest käivad üle jõu.

Sporditeaduses tehakse aga ikka rohkem uuringuid noorte meestega. Lihtsam. Naiste uurimise teeb keeruliseks asjaolu, et menstruaaltsüklist sõltub liiga palju. Loodetakse, et kui mingi seaduspärasus kehtib meeste puhul, siis ehk kehtib ka naistel. Kõlab vasturääkivalt. Sel juhul võiks ju uuringuidki teha nii meeste kui ka naistega, kui järeldusi saab laiendada mõlema soo esindajatele.

Mõnevõrra üllatav, kui vähe meil räägitakse naiste menstruaaltsükli mõjust igapäevaelule – söömisele ja treenimisele. Viimastel aastatel on rohkem hakatud rääkima sportlaste energiapuudusest. Kusjuures varem seoti see ainult naistega, nüüd räägitakse mõlemast soost. Selles küsimuses on naistega isegi lihtsam – kui päevad ära jäävad, on jama. Kurb, et osad sportlased teadmatusest isegi rõõmustavad selle üle. Praktiliselt võib ju elu lihtsamaks muutuda, aga tervis ja pikemas mõttes sportlaskarjäär kannatavad.

Kui veidi paremini oma menstruaaltsüklit mõistame, oskame seda oma kasuks pöörata. Teadus pakub vaid osaliselt abi. Veel ei ole päris kindlaid teadmisi, aga on juba mõned tähelepanekud ja soovitused, mis küllaltki paljudele võivad sobida. Hästi oluline on tähele panna, et kõik naised ei ole ühesugused ja kõik soovitused ei saa sobida kõigile ühtmoodi. Ka teadus ei kuuluta ühte tõde.

Võtame ette perioodid, mis sooritust mõjutavad ning mida tunnevad naised:

 

Lugu ilmus 2021 aasta juunikuu Jooksjas (nr 3,73).
Loe täispikka lugu diginumbrist, mida saab tellida SIIT.